• تاریخ انشار: ۲۴ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8254
  • 1,298 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیشرفت و ترقی افغانستان در گِرَو وحدت حوزه و دانشگاه است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطر نشان کرد: تا زمانی که حوزه و دانشگاه در کنار هم قرار نگیرد، پیشرفت و ترقی در افغانستان محقق نخواهد شد. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان  در مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت حضرت محمد (ص) […]

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطر نشان کرد: تا زمانی که حوزه و دانشگاه در کنار هم قرار نگیرد، پیشرفت و ترقی در افغانستان محقق نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان  در مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت حضرت محمد (ص) و هفته اخوت اسلامی که از سوی دانشگاه راه سعادت در مزار شریف برگزار شده بود، اظهار داشت: باید از هفته وحدت به طور حسن تجلیل کنیم و برای مردم روشنایی بیندازیم .

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری تاکید کرد: برای کشور و ملت کار درست و شایسته ای انجام بدهیم چون می دانیم که مباحث دینی اگر به صورت درست روشن شود و مردم بر اساس مبانی و محور دینی عمل کنند، می توانند زندگی خوبی داشته باشند.

این عالم دینی گفت: ما اگر اعتقادی به این موضوع نداریم، حداقل تحقیق در مورد مسایل دینی گذشته و زندگی پیامبر اسلام داشته باشیم و ببینیم که در یک مقطع تاریخی پیامبر اسلام با استفاده از چه برنامه ای توانست یک حرکت دینی قدرتمند را در پیش بگیرد و بر اساس و مبنای آن ، حکومت اسلامی تشکیل بدهد به طوری که گستره ی وسیعی از این دنیا را در اختیار داشته و مرزهای حکومت اسلامی از آسیا ، افریقا و اروپا عبور کرد و مرزهای این حکومت به این قاره های دیگر رسید و جمعیت زیادی را تحت پوشش قرار داد.

مدیر مسوول روزنامه انصاف افزود: طبیعتا به این نتیجه خواهیم رسید اسلام برنامه بسیار مشخص دارد و اگر انسان بر اساس مسایل دینی عمل کند و همه بشریت بر مبنای این دین عمل کنند، طبیعی است که زندگی سعادتمند و عزت مندی در پیش خواهند داشت.

او اضافه کرد : در هر زمانی که مسلمانان از مسایل دینی و برنامه های دینی فاصله گرفتند ضعف و شکست متوجه جمعیت مسلمین می شود همانطور که بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص)، مشکلات عدیده ای برای جامعه اسلامی به وجود آمد و اسلام روز به روز ضعیف شد.

رییس حزب اسلامی تبیان گفت: اینجاست که بزرگان و شخصیت های ما وظیفه دارند در بخش مسایل دینی کار کنند و صحبت در این بخش زیاد است و باید مسایل مختلف را در نظر بگیریم.

آقای حسینی مزاری تاکید کرد: امروز ما واقعا نیاز داریم که در رابطه به دین مطالعات و بررسی های بیشتری صورت بگیرد و به صورت درست بخصوص به مردم افغانستان معرفی شود.

رهبر مرکز تشکیلات فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: امروز تمام مشکلات و معضلات در جامعه ما افزایش یافته است و دلیل اعظمی این قضیه فاصله گرفتن از دین اسلام است.

او اضافه کرد: اگر اهمیتی نسبت به دین خود نداریم باید به دشمنان اسلام بنگریم که چرا کشورهای قدرتمند مثل امریکا به دین اسلام و کشورهای اسلامی چشم طمع دوخته اند و ما باید توجه جدی در راستای اخوت اسلامی داشته باشیم.

این کارشناس مسایل سیاسی عنوان کرد: غربی ها در چند سال گذشته بخصوص در ۱۵ سال اخیر میلیاردها دالر را علیه دین اسلام و در راستای اسلام ستیزی، اسلام هراسی و مبارزه با مذاهب اسلامی به مصرف رساندند.

به عقیده وی ، ما گاهی تصور می کنیم که جنگ علیه تشیع است در حالی که شیعه و سنی در کنار یکدیگر در کشورهایی مثل سوریه، عراق و یمن به قتل می رسند.

سید عیسی حسینی مزاری اضافه کرد: اگر ما بر اساس آمار و ارقام صحبت کنیم تعداد کشته شدگان اهل سنت هزاران مرتبه بیشتر از تشیع می باشد بخصوص در افغانستان که هر روزه از اهل سنت به بهانه های مختلف کشته می شوند.

وی علاوه کرد: بنابراین اسلام از جایگاه والایی برخوردار است اما متاسفانه از دین اسلام به نحوه احسن استفاده نمی شود بلکه برنامه های غیر اسلامی از سوی طالبان و تروریستان راه اندازی شده و این برنامه ها از اسلام نیست و عاملین این برنامه ها هیچ بویی از اسلام نمی برند.

وی وحدت و اخوت را رمز اقتدار دانست و خاطر نشان کرد: وقتی که وحدت و اخوت میان مسلمین جهان به وجود آمد آن وقت به اقتدار خواهیم رسید و کسانی که در بین اقوام شیعه و سنی ادعای رهبری می کنند به این مشکلات توجه داشته باشند و مردم را از میدان هولناک اختلافات نجات دهند.

آقای حسینی مزاری تاکید کرد: اخوت میان سنی و شیعه زمانی تحقق خواهد یافت که رهبران قدرتمند به نام شیعه و سنی وجود داشته باشد اما متاسفانه هیچ قدرتی تحت نام شیعه وسنی در کشور وجود ندارد و باید این دو طیف میان خودشان وحدت ایجاد کنند و بعد بحث سنی و شیعه را مطرح کنند.

رهبر حزب اسلامی تبیان ادامه داد: طیف های دانشگاهی و علمای حوزه ای که نسبت به آگاه کردن مردم و در رابطه با دین اثر گذار هستند ، وظایف سنگینی دارند و بایستی در عرصه ورود کرده و با هماهنگی کار کنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری علاوه کرد: علمای دانشگاهی و حوزوی به خاطر رفع مشکلات باید با هم هماهنگ و کنار هم باشند و همکاری را شروع کنند زیرا اگر به تنهایی دانشگاهیان بخواهند که کار کنند هیچ وقت موفق نخواهد بود و باید این تصور را از سرشان دور کنند و بالعکس علمای دینی ما اگر به تنهایی تصور رهبری را داشته باشند ، هیچ وقت موفق نمی شوند.

آقای مزاری گفت: این رقابت های منفی که در میان دانشجویان و طلاب وجود دارد باید بر طرف شود چنانچه که در دوران امام خمینی (ره) برخی از بزرگان ایران مطرح کردند و تا حال روی موضوع وحدت حوزه و دانشگاه در این کشور کار می شود اما در افغانستان بحث حوزه و دانشگاه یک مسئله بیگانه است و با هم هیچ ارتباطی ندارند.

این عالم برجسته دینی در ادامه افزود: حوزویان و دانشگاهیان باید خلع های یکدیگر را رفع نموده و دانشگاهیان بحث علوم و فنون تخصصی را در کنار علمای حوزه ای و علمای حوزه فنون اسلامی را در کنار دانشگاهیان تعیین و تکمیل کنند.

وی تاکید کرد: اگر این دو طیف در کنار هم قرار گرفت آن وقت جامعه می تواند به سوی قله های ترقی و پیشرفت پرواز کند و تا زمانی حوزه و دانشگاه در کنار هم قرار نگیرد شما تصور پیشرفت و ترقی را در افغانستان نداشته باشید.

سید عیسی حسینی مزاری در پایان سخنانش از مردم خواست: همه مسلمین باید در همچو مراسم هایی اشتراک کنند و به دنبال برنامه های عملی باشند و سعی کنند جامعه را از مشکلات موجود نجات دهند.

در ادامه مسعود باختری، رییس دانشگاه راه سعادت گفت: پیامبر گرامی اسلام همیشه مردم را به اخوت و برادری و برابری دعوت و تشویق می کرد.

او اضافه کرد: پیامبر گرامی اسلام همیشه می فرمود هر شخصی که با خانواده شان مهر و محبت بیشتری داشته باشد گراف ایمان شان بالاتر است.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام در تمام موارد الگوی خاصی برای مردم بود و این باعث شد که مردم دست همکاری و محبت به طرف شان دراز کنند.

آقای باختری، اضافه کرد: پیامبر اکرم(ص) از بهترین اخلاق و کردار برخوردار بود و باید همه مسلمین از اخلاق و کردار پیامبر گرامی اسلام بیاموزند.

وی علاوه نمود: حضرت محمد (ٍص) اختلاف و نزاع را ریشه کن می کرد و بجای آن اتفاق و برادری را در میان مردم افزایش می داد به همین منظور تا حال این وحدت در میان مسلمین وجود دارد.

در همین حال، حجت الاسلام و المسلمین سید فضل الله قدسی یکتن از علمای دینی کشور در این مراسم گفت: هفته اخوت و برادری که توسط امام خمینی (ره) بنیانگذاری شد و این هفته می تواند تمام مسلمانان را به انسجام و برادری دعوت کند.

قدسی اظهار داشت: دین اسلام نه تنها خود انسان را می سازد بلکه باطن انسان را با کمالات انسانی رشد و رونق می دهد و در عرصه اجتماع نیز اسلام رسالت و راهکارهای مهمی در نظر گرفته است.

او ادامه داد: اسلام نیازهای مبرم انسانی را تعیین کرده و تاکید بر روابط و راهکارهای انسانی دارد و انسان ها را به برادری و برابری دعوت می کند.

وی ایمان را شرط اول مسلمانان دانست و گفت: مومنان از نظر دین اسلام برابرند اما وجه تمایز انها ایمان است.

آقای قدسی در ادامه سخنانش گفت: باید همه مسلمانان از ایمان و تقوای بالایی برخودار باشند تا بتوانند در تمام عرصه های زندگی شان موفق و پیروز شوند.

وی از مسوولین دانشگاه ها خواست محیط دانشگاه ها را یک محیط اکادمی و علمی بسازند تا همه دانشجویان از جهل و نادانی بیرون شوند.

قدسی در پایان از مردم نیز خواست مساجد و تکیه خانه ها را نیز محیط اکادمی و دینی بسازند تا از این طریق مسلمانان کشور ما به آگاهی های بیشتری نایل شوند.

گفتنی است که این مراسم از سوی دانشگاه راه سعادت بخاطر هفته اخوت اسلامی در شهر مزار شریف برگزار شده بود.