• تاریخ انشار: ۹ جدی ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1646
  • 1,511 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیشوایی در سنین کودکی هم در بین ائمه(ع) وهم در زنجیره پیامبران الهی دارای سابقه میباشد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی میگوید که قابلیت های ذاتی هیچ گونه ارتباطی به کمی یا زیادی سن وسال ندارد و خیلی جالب و مهم است که پیشوایی در سنین کودکی هم در بین ائمه(ع) وهم در زنجیره پیامبران الهی دارای سابقه بوده است. حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی میگوید که قابلیت های ذاتی هیچ گونه ارتباطی به کمی یا زیادی سن وسال ندارد و خیلی جالب و مهم است که پیشوایی در سنین کودکی هم در بین ائمه(ع) وهم در زنجیره پیامبران الهی دارای سابقه بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در رابطه با چگونه به شهادت رسیدن امام حسن عسکری(ع) به خبرگزاری آوا گفت که معتمد خلیفه عباسی در ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری بوسیله یکی از نزدیکانش، امام حسن عسکری(ع) را با زهر مسموم نمود. امام در اثر آن، چند روز در بستر بیماری قرار گرفتند و در این ایام معتمد پیوسته اطباء درباری را بر بالین امام می فرستاد تا مردم گمان کنند که حضرت از بیماری طبیعی رنج می برد.

وی افزود که معتمد ضمن فرستادن داکتران مورد اعتماد خود جهت مداواى حضرت، آنان را برای اینکه اوضاع و شرایط را زیر نظر داشته و رفت و آمدها را کنترل بکنند و در صورتی که صحنه مشکوکى در رابطه با جانشینى و امامت پس از امام حسن(ع) دیدند آن را به او گزارش کنند، میفرستاد.

حجت الاسلام هاشمی علاوه کرد که امام حسن عسکری(ع) بعد ازمدتی بیماری شدید در روز جمعه هشتم ربیع الاول سال ( ۲۶۰ه ق) هنگام نمازصبح به شهادت رسیدند.

سیمای سامراء و شهادت امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع) در سن ۲۸سالگی از دنیا رفتند که مدت امامت آن حضرت ۶ سال طول کشید و حضرت در تمام این مدت به شدت تحت نظر بوده و از نظر معاشرت آزاد نبودند.

آن روز، روز درد آلودی در شهر سامراء بود، خبر شهادت امام عسکری(ع) در عنفوان شباب همه جا را فراگرفت.

بازارها تعطیل شدند و مردم شتابان و گریان به سوی خانه امام رفتند.

مورخان این روز غمبار را به روز قیامت تشبیه کرده اند، چرا که توده های محرومی که مهر و محبت خود را نسبت به امام، از ترس سرکوب نظام همیشه در خود نهان می داشتند، آنروز عنان عواطف خروشان خویش را از کف دادند.

آغاز امامت حضرت مهدی (عج)

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در رابطه با به امامت رسیدن امام زمان(عج) گفت که یکی ازراه های اثبات وجود مقدس امام زمان(عج) ماجرای شهادت پدربزرگوارشان امام حسن عسکری(ع) است که از بررسی روایات به روشنی به دست می آید.

سالها پیش از فرا رسیدن هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ ه ق، پیشوایان معصوم اخصا آخرین فرستاده خداوند حضرت خاتم النبیین(ص) امامت آخرین حجت اللهی را نوید داده بودند.

در زمان شهادت امام حسن عسکری(ع) که تنها ۵ سال از عمرشریف امام زمان(عج) سپری شده بود، فصل بهره مندی انسانها از امام ظاهر به پایان رسید و پس از آن دوران بسیار مهم در زندگی پیروان مکتب اهل بیت(ع) بوجود آمد.

وی افزود که این دوران با دو رخ داد مهم؛ به امامت رسیدن آخرین حجت الهی و در پرده پنهان زیستی آن حضرت آغاز شد.

 

 

 

حجت الاسلام هاشمی علاوه کرد: گرچه دراین دوران برگزیدگانی از شیعیان برای این دوره آمادگی کامل داشتند، اما باید هر دو رخ داد امامت و غیبت برای عموم شیعیان به اثبات برسد.

وی بیان کرد که حضرت مهدی(عج) اولین روز امامتش رادر حالی آغاز کرد که جز افراد محدودی حضرت را ندیده بودند.

در چنین شرایطی حضرت حجت(عج) باید امامت خود را به اثبات میرساندند، اما چطور و چگونه؟ امام حسن عسکری(ع) این روز را پیش بینی کرده نموده و تدابیری برای آن اندیشیده بودند.

به گواهی تاریخ امام حسن عسکری(ع) قبل از شهادتش سه علامت و نشانه را به یار دیرینه و با وفای خود، ابوالادیان بیان میکند و میفرماید: “هنگام شهادتم هرکس آن نشانه ها را داشته باشد او امام و جانشین من خواهد بود”.

اول؛ کسی که بر پیکر امام نماز بخواند، دوم؛ کسی که جواب نامه ها را ازابوالادیان طلب کند، سوم؛ کسی که ازاموال وهمیان خبردهد.

مسئول دفتر نمایندگی آیت العظمی ناصر مکارم شیرازی در ادامه گفت که امام زمان در هنگام شهادت امام حسن عسکری(ع) نشانه هایی از خود نشان دادند، ده ها تن شاهد وجودمقدس امام زمان (عج) بودند وعلائم و نشانه های بارز ایشان را دیدند، بگونه ای که هیچ شک وتردیدی باقی نماند.

وی افزود که آغاز پیشوایی امام زمان (عج) در خردسالی برای مردم شگفتی آور بود، چون با کودکی ۵ ساله روبرو بودند که می گفت جانشین امام حسن عسکری(ع) از جانب خداوند است.

حجت الاسلام هاشمی خاطر نشان که شیعیان باهدایت های پیوسته پیامبراکرم (ص) و ائمه معصومین(ع) باور داشتند که خداوند متعال مقام ولایت و امامت راجهت قابلیت های ذاتی به افراد خاصی اعطا فرموده و فقط از جانب خداوند است که امام در جامعه نصب میگردد.

به گفته او، این قابلیت هیچ گونه ارتباطی به کمی یا زیادی سن و سال ندارد و خیلی جالب و مهم است که پیشوایی در سنین کودکی هم در بین ائمه(ع) وهم در زنجیره پیامبران الهی دارای سابقه بوده است.