• تاریخ انشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27533
  • 317 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

چرا باید از مقام معلم تجلیل نمود؟

n00192587-b

چرا باید از مقام معلم تجلیل نمود؟ به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان، سید حسن مدثر دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه هرات و یک تن از کارشناسان این گفتمان با بیان اینکه باید در ابتدا جایگاه و مقام معلم را بشناسیم و بعد، از آن تجلیل نماییم گفت: تجلیل از این روز تجلیل از واژه […]

چرا باید از مقام معلم تجلیل نمود؟

به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان، سید حسن مدثر دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه هرات و یک تن از کارشناسان این گفتمان با بیان اینکه باید در ابتدا جایگاه و مقام معلم را بشناسیم و بعد، از آن تجلیل نماییم گفت: تجلیل از این روز تجلیل از واژه معلم، انبیای الهی، رسالت و خود خداوند متعال است و معلم مترادف با واژه مربی است که از رب و پرورش دهنده گرفته شده است که نشان دهنده جایگاه رفیع و بلند آن می باشد.

 

وی در ادامه علاوه نمود: معلمین در جامعه تولید فکر نموده و با تربیت نسل نخبه سبب رشد و شکوفایی و صنعتی شدن کشور می شود. ما زمانی که ساز ها و ساختار های درونی و ذهنی افراد جامعه را متحول ساختیم می توانیم ساختارهای بیرونی جامعه را نیز تغییر بدهیم و معلم تاثیر گذارترین فرد در این عرصه می باشد.

 

آقای مدثر با اشاره به نقش بیدارگری معلمین در جامعه اظهار داشت: جامعه ای پیشرفت و ترقی خواهد کرد که آگاه باشد. امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی به عنوان یک معلم جامعه اسلامی را بیدار نمود و مردم را به سمت آگاهی سیاسی، فرهنگی و دینی سوق داد.

 

این دانشجوی جامعه شناسی در هرات با توجه به وضعیت کنونی معلمین کشور از رییس جمهور آینده کشور خواست تا تغییرات جدی و سازنده ای را در راستای معلمین افغانستان به میان آورد.

 

وی نهادهای دین، سیاست، اقتصاد، آموزش و پروش را از نهاد ها و ارگان های مهم درهر کشور عنوان نمود که متاسفانه در افغانستان طی دو دهه گذشته کم تر توجهی در بخش آموزش و پرورش کشور صورت گرفته است.

 

همچنین، زکریا حبیبی دانشجوی هنرهای زیبا دانشگاه هرات و از دیگر کارشناسان این گفتمان، در رابطه با اهمیت تجلیل از مقام معلم بیان نمود: تجلیل از روز معلم تجلیل از رسالت، زحمات و کاکردهای معلمین است کسانی که بدون احساس خستگی، شب و روز تلاش نموده و دانشجویان و

دانش آموزان خود را به زیور علم ملبس می کنند پس معلمی شغلی بر آمده از عشق، اخلاص و تخصص است.

 

آقای زکریا در ادامه با اشاره به فقر اقتصادی معلمین در کشور افزود: در ۱۸ سال گذشته دولت کمترین خدمات را به معلمین کشور انجام داده اند و طی این مدت نتوانستند سیستم مدرنی را برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی معلمین ایجاد بکنند.

 

در ادامه این گفتمان، نثار احمد پژوه دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات و یکی دیگر از کارشناسان این گفتمان  از شغل معلمی به عنوان شغل انبیاء الهی یاد نموده گفت: این افتخار بزرگ را خداوند به بندگان خود ارزانی داشته و در طول تاریخ تلاش و زحمات انبیاء در این عرصه اثر بخش و نتیجه بخش بوده و نتیجه آنها به سمت مثبت بوده و همین تلاش ها توانست گروه عظیمی از مردم را که در مسیر جهالت قرار داشتند را هدایت بکنند و هدف از خلقت انسان را که همان عبادت خداوند پاک است را بشناسانند.

 

وی در ادامه علاوه نمود که معلم رهبر یک گروه بزرگ است و در صورتی که ایشان شخصیت بزرگی داشته باشد افراد تحت پرورش وی نیز آینده درخشانی خواهند داشت. در هر جامعه دو گروه ارتش(سپاه) و معلمین و دانشمندان نقش مهم و اساسی دارند و معلم توانمند شاگردان توانمند و برجسته به جامعه تحویل می دهد که از ارزش های درون کشور حمایت و پاسداری کنند.

 

آقای پژوه با اشاره به فقر و مشکلات معلمین در کشور افزود که معلمین باید به گونه درست به وظیفه خود عمل نموده و فقر اقتصادی سبب کوتاهی وی در امر تربیت فرزندان وطن نشود و به خاطر مشکلات اقتصادی در این امر کوتاهی نکند تا سبب منحرف شدن فرزندان وطن نشود.

 

وی در ادامه علاوه نمود که نسل و نیروی انسانی یک کشور به دست معلمین آن است و معلمینی که با مشکلات اقتصادی مواجه باشند به درستی نمی توانند وظیفه خود را انجام بدهند. در مقایسه با دیگر مقامات و کارمندان دولتی در کشور معلمین از پایین ترین معاش برخوردار بوده و طی هیجده سال گذشته توجه خاصی به وضعیت آنان صورت نگرفته است.

 

در ادامه این گفتمان به سوالات حاضرین از سوی کارشناسان گفتمان پاسخ ارائه گردید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>