• تاریخ انشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26861
  • 442 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

چهار دسته از رسانه‌ها در افغانستان فعالیت دارند/ سیدمحسن حسینی مزاری از سربازان جنگ نرم علیه استکبار بود

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ به مناسب هفتمین روز درگذشت سید محسن حسینی مزاری؛ عکاس و خبرنگار خبرگزاری صدای افغان (آوا)، محفل باشکوه ختم قرآن عظیم‌الشأن با حضور شخصیت‌ها، علما و اقشار مختلف مردم در مسجد فقیه سبزواری مشهد مقدس برگزار گردید.   داکتر عصمت اللهی مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان، در این محفل […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ به مناسب هفتمین روز درگذشت سید محسن حسینی مزاری؛ عکاس و خبرنگار خبرگزاری صدای افغان (آوا)، محفل باشکوه ختم قرآن عظیم‌الشأن با حضور شخصیت‌ها، علما و اقشار مختلف مردم در مسجد فقیه سبزواری مشهد مقدس برگزار گردید.

 

داکتر عصمت اللهی مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان، در این محفل راجع به شخصیت شادروان سید محسن حسینی مزاری و همچنین نقش رسانه‌ها در جهت‌دهی افکار عمومی به ایراد سخن پرداخت. عصمت اللهی مرحوم سید محسن مزاری را جوان فوق‌العاده با اخلاق خواند و گفت: این جوان بانظم، مؤدب و بااخلاق کسی بود که مسیر خود را مشخص کرده بود، گرچه یک خبرنگارِ جوان بود، ولی اندیشه بلندی داشت. او از سربازان جنگ نرم در برابر استکبار بود.

 

وی افزود: هنوز داغ از دست دادن نزدیک به ۶۰ تن از عزیزان ما التیام پیدا نکرده است که باز هم به سوگ یکی دیگر از جوانان که خود بارها شاهد فعالیت‌های رسانه‌ای او بودیم و از ایشان جز ادب، رفتار و اخلاقِ نیکو ندیدیم؛ نشسته‌ایم.

 

داکتر عصمت اللهی در ادامه، پیرامون نقش خبرگزاری و رسانه، در تعیین سرنوشت یک جامعه گفت: خبرگزاری‌ها در جهت‌دهی افکار انسان‌ها بسیار تأثیرگذار بوده و فراتر از شعور اجتماعی عمل می‌کنند. ازین‌رو دنیای استکبار، غول‌های خبری را استخدام نموده و آنها را در راستای اجرای سیاست‌های خود به خدمت گرفته است.

 

به گفتۀ این آگاه سیاسی؛ خبرگزاری‌ها در جامعه و زمان ما بر تار و پود حیات اجتماعی و فکری ما تأثیر گذاشته و با فکر و اندیشه ما سرو کار دارند و مردم را به نحوی هدایت می‌کنند که اصلا متوجه نمی‌شوند. به همین دلیل تحلیل‌گران می‌گویند که صاحبان اصلی قدرت امروز کسانی هستند که وسایل و تکنالوژی‌های ارتباطی را در دست دارند.

 

مشاور رئیس جمهور پیشین کشور ادامه داد: چهار خبرگزاری از میان غول‌های رسانه‌ای غربی که در افغانستان نیز فعالیت دارند، بسیار دارای اهمیت‌اند که عبارتند از آسوشیتدپرس، یونایتد پرس، فرانس پرس و رویترز. این ۴ غول خبری طبق گزارش معتبر یونسکو در کتابِ “یک جهان و چندین صدا” روزانه از غرب به شرق ۳۶ میلیون کلمه خبر می‌فرستند. این میزان بلند خبری به معنی بمباردمان خبری‌ست که ما در معرض آن قرار داریم.

 

موصوف بی بی سی را نیز یکی دیگر از این غول‌های خبری خواند که در افغانستان فعالیت وسیع دارد و مردم این رسانه را به عنوان یک رسانه‌ی آزاد و مستقل می‌شناسند. در حالی که نه آزاد هست و نه مستقل، سالانه ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پوند هزینه دارد که از سوی دولت انگلیس پرداخت می‌شود. آن کس که علف دهد هدف می‌دهد، لذا بی بی سی باید آن چیزی را پخش کند که سیاست استعماری انگلیس ایجاب می‌کند. این رسانه‌ها آزاد و مستقل نبوده و بسیار خطرناک هستند. فعالانه در راستای دین‌ستیزی و ترویج سکولاریزم کار می‌کنند.

 

 

 

داکتر عصمت اللهی با ذکر فعالیت‌های وسیع رسانه‌های مورد حمایت آمریکا علیه ارزش‌های دینی، خاطرنشان ساخت: ما هنوز نمی‌دانیم آنانی که با آمریکا دست صلح دادند، توجیه‌شان چیست؟ در حالی که آمریکا آشکارا علیه دین کار می‌کند، قداست‌زدایی می‌کند. قداست زدای یعنی هیچ چیز مقدس نیست؛ وحی، قرآن، مسجد، پیامبر، امام حسین (ع) و تمام شعائر دینی و اینکه آخرتی وجود ندارد. نگاه سکولاریزم محدود به این جهان است در حالی که بینش توحیدی به ابدیت فکر می‌کند.

 

وی بر این باور است که امروز در جامعه افغانستان کسانی که از این رسانه‌ها تغذیه خبری می‌شوند آن حرفی را میزنند که آمریکا می‌خواهد و خبری که در این خبرگزاری‌ها منعکس می شود، آن چیزی نیست که اتفاق افتاده، بلکه آن چیزیست که مالکان اصلی دستور داده‌اند.

 

این آگاه اجتماعی و سیاسی ادامه داد: از بدو ورود آمریکایی‌ها و شروع فعالیت رسانه‌ها در افغانستان؛ سلطه عجیب رسانه‌ای، تهاجم فرهنگی و جنگ نرم در کشور آغاز شده است که از سلطه نظامی، طالب، داعش و ناتو به مراتب خطرناک‌تر می‌باشد.

 

 

با توجه به بیانات داکتر عصمت اللهی؛ در افغانستان ۴ دسته از رسانه‌ها فعالیت می‌کنند که به طور فشرده و مختصر؛ منابع مالی، اهداف و استراتژی‌های آنان از انظار شما می‌گذرد.

 

رسانه‌های اسلام ستیز:

یک دسته از رسانه‌هایی که در افغانستان فعالیت بسیار گسترده دارند، رسانه‌های دین‌ستیز هستند که وظیفه‌شان مبارزه با ارزش‌های اسلامی است. شبکه‌هایی مانند طلوع، لمر، اراکوزیا، آرمان، آریانا، یک و غیره. این رسانه‌ها از منابع خارجی تغذیه می‌کنند، دست‌اندرکاران و رهبران اصلی آن‌ها آمریکای‌هاست. قدرت زیادی هم دارند، حتی بارها و بارها علیه بعضی ارگان‌های قدرتمند موضع گرفته‌اند، اما کسی توان مقابله با آنان را ندارد. طلوع در بخش فیلم و سریال آن چیزی را پخش می‌کند که درست در نقطه مقابل اخلاق و ادب اسلامی قرار دارد.

 

مؤسسه‌ای به نام “انترنیوز” در افغانستان فعالیت می‌کند که از سوی آمریکا، فرانسه و استرالیا ساماندهی و مورد حمایت مالی قرار می‌گیرد. این مؤسسه ۴۳ پایه رادیوی محلی را در افغانستان راه‌اندازی کرده است. آیا می‌توانید حدس بزنید که ۴۳ رادیوی محلی در جهت‌دهی افکار عمومی چقدر تأثیرگذار است؟ اگر این تعداد رسانه‌ها در ولایات افغانستان به جز ساز و آواز مبتذل دیگر هیچ برنامه‌ای تخریبی دیگری نداشته باشند، چقدر روی روان و اخلاق فرزندان ما تأثیر دارند؟

 

رسانه‌های دین‌گریز:

یک عده رسانه‌های دیگر نیز در کشور فعالیت دارند که از سوی بعضی افراد قدرتمند و سیاست‌مدار راه‌اندازی شده‌اند. پول از آمریکا، انگلیس و USAID می‌گیرند و در هجمه‌ای آشکار علیه ارزش‌ها با این که سابقه جهادی نیز دارند؛ سکوت می‌کنند تا اجرت‌شان قطع نگردد. اینان دین‌گریز هستند.

 

رسانه‌های به ظاهر اسلامی:

گروه سوم از رسانه‌ها در ظاهر و به نام اسلامی هستند، اما عملا در خدمت استکبار قرار دارند و افراد اصلی‌شان از آمریکا پول دریافت می‌کنند. USAID سالانه ۷۰ میلیون دالر برای نشریه‌های داخلی پرداخت می‌کند، یک سال که این مؤسسه کمک‌هایش را کاهش داد، اکثر نشریه‌ها بسیاری از کارمندان خود را جواب کرده بودند.

 

رسانه‌های اسلامی محافظه‌کار:

تعدادی از رسانه‌های اسلامی نیز در کشور فعالیت دارند که بسیار محافظه‌کاری نموده و در قبال سرنوشت جامعه اسلامی، سکوت می‌کنند. رسانۀ واقعا دین‌مدار در کشور ما یا وجود ندارد و یا اگر هست بسیار کم است.

 

روزی که خبرگزاری آوا در گزارش خود نوشته بود “امام خامنه‌ای”، یک همهمه‌ای برپا شد. رسانه‌هایی که از منابع غربی استفاده می‌کردند، شوکه شده بودند. در حالی که این رسانه با این عنوان خواست به جهان سکولاریزم حاکم در افغانستان بگوید که در مسیر یک فقیه و مجتهد که سمبول مقاومت و استکبارستیزی است عمل می‌کند که البته بهای سنگینی هم پرداخت.

 

این بر کسی پوشیده نیست که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در میان تمام کشور‌های اسلامی تنها کسی است که با تمام توان یک تنه در برابر استکبار ایستاده است و از همین‌رو در فضای افغانستان امام خامنه‌ای گفتن؛ اعلام جنگ با استکبار است و شوخی نیست، باید قدر این رسانه‌ی هدفمند را بدانیم.

 

مشاور رئیس جمهور سابق در ادامه‌ی سخنانش با طرح این سوال که ما در قبال این هجمه وسیع تبلیغاتی و هژمونی رسانه‌ای غرب که نقش ویرانگری در اخلاق و دین و سرنوشت ما دارد چه مسئولیتی داریم؟ خاطرنشان ساخت: یک راه داریم و آن این است که رسانه‌های دین‌گرا و مسئول را مورد حمایت قرار دهیم. رسانه‌های دین‌گرا و مسئولی که استکبارستیز هستند.

 

وی در اخیر خطاب به حاضرین گفت: ما در قبال خود، خانواده و جامعه در برابر طوفان ویرانگری رسانه‌های جهانی مسئولیت داریم.