• تاریخ انشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6341
  • 1,077 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

چهار شرط توفیق جهت حل مشکلات بازاریان و کسبه مهاجر در ایران

طی بیش از سه دهه، مهاجران در ایران رها و غیر سازمان یافته زندگی کرده، همین امر هم سبب شده است تا اقشار و اصناف مختلف مهاجر با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم کنند. ازین رو اگر خواسته باشیم راه کار بیرون رفت مهاجران از مشکلات موجود را بیابیم ملتزم به تحقق شرایطی باید […]

طی بیش از سه دهه، مهاجران در ایران رها و غیر سازمان یافته زندگی کرده، همین امر هم سبب شده است تا اقشار و اصناف مختلف مهاجر با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم کنند. ازین رو اگر خواسته باشیم راه کار بیرون رفت مهاجران از مشکلات موجود را بیابیم ملتزم به تحقق شرایطی باید باشیم. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در جمع کثیری از کسبه و بازاریان مهاجر در دفترمرکزتبیان در مشهدمقدس عنوان گردید.

 

 

وی گفت: اگرچه برخی مشکلات در عالم مهاجرت طبیعی است اما بسیاری از آن قابل رفع و دفع است به شرطی که خود بخواهیم و برای رهایی از مشکلات تلاش کنیم.

 

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: حرکت های مقطی و بدون در نظر گرفتن اصول و اساسات لازم برای پیروزی علیه مشکلات کارساز نخواهد بود. چه اینکه مبارزه مهاجر علیه مشکلات فراراهش و توفیق علیه معضلات نیاز به چند شرط دارد که اگر همه در نظر گرفته شده، مورد رعایت قراربگیرند، قطعا به توفیقاتی نایل خواهیم آمد.

 

 

وی گفت: اولین شرط، حمایت از نظام اسلامی و از خود دانستن آن و شکران الهی بابت پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و برآمدن نظام قدرتمندی از دل آن و تاسیس حکومت اسلامی براساس اصول مقدس انقلاب اسلامی و ادامه قدرتمندانه آن با رهبری های داهیانه حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) است.

 

 

بنابر این حمایت از این نظام اسلامی برآحاد مسلمین به خصوص دوست داران واجب و لازم است و اگر کسانی در برابر این نظام قراردارند حتی اگر از جنس مراجع به اصطلاح تقلید و یا از طیف روحانیت باشند، از جمله دشمنان اسلام هستند و میان اینها و دشمنان تابلو دار اسلام و مذهب ما هیچگونه تفاوتی وجود ندارد.

 

 

برخی ممکن است در برابر نظام اسلامی قرار نداشته باشند بلکه چه بسا گاهی در دل نیز دوست دار نظام اسلامی هستند اما در صورت لزوم و در صحنه های مورد نیاز، نسبت به این نظام و انقلاب بی تفاوت بوده، برای حمایت از آن لب باز نمی کنند. این طیف نیز حتی اگر از جمع مراجع تقلید و یا از طیف روحانی با عمامه های سیاه و سفید باشند و عناوین دانشمند و روشنفکر را یدک بکشند، این ها نیز از جمله خائنین به اسلام و مذهب هستند و از پشت به جبهه مسلمانان انقلابی خنجر می زنند.

 

 

حسینی مزاری اضافه کرد: حمایت از جمهوری اسلامی برای همه مسلمانان دنیا لازم است چه رسد به مهاجرینی که به عنوان مسلمانان انقلابی در داخل ایران زندگی کرده از موهبت و نعمت وجود این نظام و انقلاب استفاده اعظمی می کنند. اگر ما شکران خدا را به جا آوردیم و شکر عملی هم حمایت ازین نظام که موهبت و نعمت بزرگ الهی برای تمام مسلمانان است، آنگاه شامل این بخش از آیه مبارکه قرآن خواهیم شد که می فرماید: لئن شکرتم لازیدنکم و اگر خدای نخواسته نه تنها شکر نکردیم بلکه کفران نعمت کردیم، مشمول بخش دیگر آیه مبارکه قرآن خواهیم شد که خدای متعال می فرماید: ولئن کفرتم ان عذابی لشدید. خدای بزرگ کفران کنندگان نعمت و موهبت را به عذاب دردناک گرفتار خواهد کرد.

 

 

جای شکی نیست که خدایی شدن و به خدا پیوستن زمینه هایی را فراهم می کند که حتی اگر ایرانی نخواهد، مشکلات و مصایب موجود فراراه زندگی ی مهاجرین افغانی در ایران، از طرقی رفع و دفع خواهند شد که هرگز تصورش را هم نخواهیم کرد.

 

 

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: دومین شرط، طرح و پیگیری مطالبات مهاجرین افغانی در ایران، در چهارچوب اهداف انقلاب و نظام اسلامی است. چه اینکه امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را روی دست گرفت برای احیای کل امت مسلمه نه فقط زنده کردن مردم ایران، انقلاب را آغاز کرد برای نجات تمام مسلمانان از بند استکبار و استضعاف نه فقط رهایی مردم ایران. امام خمینی(ره) دست به انقلاب زد، برای احقاق حق تمام مسلمانان نه فقط به دست آوردن حقوق مردم ایران و درنهایت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) تنها مربوط جغفرافیای ایران نیست بلکه مربوط تمام امت مسلمه است براساس این سیاست، و در این چهارچوب طبیعی است که پیگیری مطالبات مهاجرین افغانی در تمام عرصه ها حق مهاجرین افغانی است و ما هم با تمام توان و جدیت در این راستا از سابق یعنی طی سه دهه گذشته گام گذاشته ایم و حالا نیز در این جهت قاطع هستیم. برای پیگیری مطالبات مهاجرین هیچ منتی هم برمهاجرین نداریم و تا کنون هیچ دستمزدی هم از عزیزان مهاجر نه دریافت کرده ایم و نه هم تصمیمی بر دریافت داریم بلکه به عنوان جزئی از برنامه های مبارزاتی ی خود آن را دنبال می کنیم و انشالله تا آخر هم این مسیر را خواهیم پیمود.

 

 

آقای مزاری گفت: تحلیل و ابراز نظر برخی کارشناسان ایرانی را نیز قبول ندارم که می گویند؛ کارگران مهاجر جای اشتغال ایرانی ها را گرفته و یا وجود مهاجرین در ایران تهدید است و بحران زا، چه اینکه اولا از نظر دین و مذهب، خدای بزرگ روزی دهنده است و بی هیچ دغدغه ای رزق و روزی بندگانش چه ایرانی و چه افغانی را بدون منت و چشمداشتی می دهد. کسانی که ازین بابت نگرانی داشته و از تنگ شدن عرصه رزق و روزی شان ترس و دلهره دارند معلوم است که از سطح معرفت دینی ی بسیار پایینی برخوردارند و نعوذ بالله به قدرت رزاقیت خدای متعال ایمان ندارند.

 

 

دوما حضور مهاجرین در ایران فرصت است نه تهدید، و تنها کافی است که ظرفیت بالا و ارزشمند مهاجر در چهارچوب ها و عرصه های گوناگون به خصوص اقتصادی، مدیریت درست گردد، در این صورت است که فرصت بودن حضور مهاجر به صورت واقعی درک خواهد گردید و آنگاه خواهید دید که چه شرایط بسیار مثبتی از ناحیه حضور مهاجرین، در ایران، ایجاد خواهد گردید.

 

 

ازین رو پیشنهاد من این است که موانع فراروی کسب و کار مهاجر برداشته شود و دست آنان بازگردد تا پول های خوابیده بازاریان و کسبه مهاجر به دوران بیافتد باز آنگاه ببینید که آیا ایجاد چنین روندی کمک به رشد اقتصادی ایران می کند یا زمینه ها تنگ شدن اشتغال ایرانی ها را در پی دارد؟ آیا زمینه های اشتغال متعدد ایرانی فراهم می شود یا اینکه شرایط بیکاری ی آنان مهیا می گردد؟ بسیار طبیعی است که اسباب رشد اقتصادی و زمینه های اشتغال زایی ی فراوان در ایران آماده خواهد گردید.

 

 

چه اشکال دارد که کسبه مهاجر ما حایز دریافت پروانه کسب شود؟ چی لزومی دارد که مهاجر ما با داشتن مهارت کافی و امکانات خوب، تنها به عنوان کارگر عادی آن هم در مغازه ای ایفای مسولیت کند که جواز کار به نام ایرانی و مباشر نیز از این عزیزان باشد، این درحالی است که تمام سرمایه همین مغازه مال اتباع مهاجر افغانی است.

 

محدودیت در کسب و کار مهاجر افغانی در ایران در کجای اسلام است و یا از نظر حقوقی در کجای دنیا اجرایی است که ما خبرنداریم؟!!. برخی بستگان من در برخی کشورهایی به سر می برند که زمامداران آن کشورها را اجیر و مزدور استکبار و وابسته به اسراییل غاصب می دانیم و تحت هیچ شرایطی سردمداران آن را خوش نداریم که دشمنان دین و انسانیت می دانیم، اما همین مهاجران اقتصادی، در همین این کشورها از تسهیلات فراوانی برخوردارند و به راحتی کار می کنند و هرشغلی داشته باشند مجوز و پروانه کار به نام خودشان است و این آدمها حتی می توانند از سایر کشورها مستقلا کارگر دعوت کنند. این درحالی است که کسبه مهاجر چه بسا بیش از سه دهه است که در ایران زندگی می کنند اما همچنان بایستی به عنوان یک کارگر دون پایه در این کشور سر کند، این وضعیت به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و قطعا بایست این محدودیتی که نه به نفع ایران است و نه به نفع مردم مهاجر، از میان برداشته شود.

 

 

برخی مشکلات اقامتی ی دست و پاگیر در ارتباط با مهاجرین وجود دارد که برداشتن آن برای دوستان ایرانی کاری ندارد اما برای مردم ما بزرگترین کمک و بضاعت است.

 

 

آقای مزاری سومین شرط، حضور مهاجرین به خصوص کسبه و مهاجر را در صحنه دانست. وی گفت: عزیزان برای کارهای عمومی و رفع مشکلات و معضلات فراراه خود باید وقت بگذارند و خرچ کنند. ممکن است برخی عزیزان خودشان هیچ مشکلی نداشته باشند اما برای رفع مشکلات بقیه مشکلداران اهتمام جدی داشته باشند. بایستی همه دست به دست هم بدهیم و باحضور درصحنه، پیگیر رفع مشکلات خود باشیم. مطمئن باشیم اگر خود حرکت نکنیم و زحمت نکشیم و با حضور چشم گیر در میدانهای گوناگون، به دنبال تامین مطالبات خودنباشیم، دیگران برای ما کاری نخواهند کرد و در این صورت اگر صدسال دیگر هم در ایران باشیم، همینگونه پراگنده و مشکل دار، هرکس در هرگوشه ای، با فقر و مظلومیت و مصایب دست و پنجه نرم خواهند کرد.

 

 

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان چهارمین شرط رفع مشکلات مهاجرین را مدیریت حرکت مهاجرین در راستای تامین مطالبات به حق و مشروع دانست. وی گفت: طبیعی به نظر می رسد که مهاجرین به خودی خود هیچ کاری را از پیش نخواهند برد مگر اینکه یک نهاد و جریان قوی و ریشه دار پشت حرکت مهاجرین قرارداشته و به مدیریت این حرکت بپردازد.

 

 

حسینی مزاری افزود: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که یک جریان قوی و گسترده حداقل در سطح بیش از ۱۷ ولایت(استان) افغانستان است، طی بیش از سه دهه همواره حامی ی حقوق مهاجرین بوده و با اسناد و مدارک می گویم که تا کنون هیچ موضوعی در باره مهاجرین نبوده است که به طور قطع و باقوت طرح و پیگیری نشده باشد. عزیزان می توانند به هفته نامه فریاد عاشورا از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۰ مراجعه کنند و یا به خبرگزاری صدای افغان(آوا) و روزنامه انصاف از سال ۱۳۸۰ تا اکنون رجوع نمایند و حداقل در موتور جستجوگر گوگل یک لحظه جستجو کنند و ببینند که ما چگونه در راستای پیگیری حقوق مهاجران در ایران تلاش شبانه روزی کرده ایم و هم اکنون نیز این آمادگی را داریم تا هم خود در این مسیر گامهای قاطع بگذاریم و هم از حرکت خیر خواهانه مهاجرین حمایت و آن را مدیریت کنیم.

 

 

وی گفت: همانگونه که پیشتر گفتم، پیگیری حقوق مهاجرین و دفاع از آنان نه براساس معامله و بده بستان با کسی بلکه براساس تکلیف مبارزات اسلامی ماست. چه اینکه مبارزه ما برای فراهم کردن زمینه به تعالی رسیدن و وصل به خدا شدن مردم است، اگر مردم مشکلات متعدد داشته باشند پس به این هدف چگونه برسیم؟. اینجاست که لازم است براساس تکلیف الهی و اسلامی به مشکلات مردم رسیدگی کنیم و برای برداشتن سنگ مشکلات از پیش پای آنان تلاش ورزیم. در این راه هرخرچ و مصرفی هم لازم باشد از خود تامین کرده به هیچ وجه از هیچ مهاجری هم مطالبه ای نخواهیم داشت.

 

 

برخی در روزهای اخیر مارا متهم کردند که در زمینه های مختلف به ویژه بحث مهاجرین تکرو هستیم، به این معنا که آنان را در جریان قرار نداده و با کسی مشوره نمی کنیم و یا به عبارتی آنان را شریک بازی نمی سازیم.

 

 

در جواب می گویم: اولا کسی را در عرصه نمی بینم که در رابطه با مسئله مهاجرین کاری کرده و یا کوچکترین دغدغه ای داشته باشد، خب چی گفته با آدمها و جریانهای بی درد و بی اهتمام مشوره کنیم و شور داشتن با اینها چی دردی را دوا می کند؟. ثانیا؛ اگرمنظور حضرات این است که در هرکاری ده پانزده نهاد محلی ی مهاجرین را جمع کنیم و با اشتراک آنها دست به اقدامی بزنیم، این شدنی نیست. چرا که اولا شش ماه یکسال بایستی بنشینیم و هی مشغول چی کنیم و چی کنیم شویم و خود را درگیر و سرگرم تدوین ساز و کار خیالی بسازیم و ثانیا بارها ثابت شده است که کار اشتراکی به هیچ وجه به نتیجه مطلوب نمی رسد.

 

 

ما آماده هستیم که کل کار مدیریت را به هر نهاد و سازمانی که توان پیشبرد تأمین مطالبات مهاجرین را دارد بسپاریم و ما به صورت جدی به حمایت آن نهاد بپردازیم.

 

 

اما اگرچنانچه یک چنین نهادی نیست که واقعا نیست، از همه نهادها، جریانها و طیف های مختلف مهاجر جدا تقاضا می کنم که برای به ثمر نشستن تامین مطالبات مهاجرین و رفع و دفع مشکلات پیش پای آنان، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان را حمایت همه جانبه و جدی کنند.

 

اینجاست که با تحقق این چهارشرط، قطعا اسباب و لوازم موفقیت در راستای رفع مشکلات مهاجرین افغانی مقیم ایران فراهم گردیده، ما را در اجرای حرکت پیشرونده موفق خواهد کرد.

 

در پاین این جلسه، کسبه و بازاریان که تعدادشان در حدود ۲۰۰ نفر بودند، ۳۸ نفر را به عنوان نمایندگان خود انتخاب کردند تا تحت مدیریت مرکزتبیان، کارهای مربوط به کسبه و مهاجر را دنبال کنند. آنان اعلام همکاری کردند که به محض اطلاع رسانی از سوی مرکزتبیان، در همه عرصه ها حاضر بوده و ازین پس در این رابطه غفلت نخواهند ورزید.