• تاریخ انشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 30640
  • 633 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کاتب محبوب بنایی کجاست؟!

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در این بیانیه، خاطرنشان کرده که آقای بنایی بیش از یک ماه پیش به وسیله امنیت ملی ولایت هرات دستگیر و به کابل منتقل شده، اما شخصیت‌های هرات خواستار پی‌گیری آرام این قضیه شده بودند، ولی سرانجام آگاه شدند که این فرمانده جهادی در اختیار نیروهای […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در این بیانیه، خاطرنشان کرده که آقای بنایی بیش از یک ماه پیش به وسیله امنیت ملی ولایت هرات دستگیر و به کابل منتقل شده، اما شخصیت‌های هرات خواستار پی‌گیری آرام این قضیه شده بودند، ولی سرانجام آگاه شدند که این فرمانده جهادی در اختیار نیروهای امریکایی قرار داده شده است.

وی با بیان این‌که “جای شکی نیست که آقای بنایی مخالف نیروهای آمریکایی در افغانستان و منتقد وضع کنونی بوده و برای بیرون شدن کشور از بحران و رهایی مردم از اسارت فقر و نداری، طرح و برنامه داشته”، تصریح کرده است: “اما آیا این همان جرم است که باعث دستگیری کاتب محبوب بنایی گردیده است؟! اگرچنین است پس ادعای آزادی بیان حاکمیت افغانستان کجا رفت؟! چرا دستگاه‌های امنیتی در جهت دستگیری جنایت کاران جنگی فعال نیست، اما به دستگیری کسانی اقدام می‌‌کند که به جز خیر و صلاح ملت به چیز دیگری نمی‌اندیشند؟! چرا دولت، هزار هزار نیروهای جنگی و فرماندهان جنایت کار طالبان را رها می‌کند، اما فرزندان صدیق وطن مانند کاتب محبوب بنایی را در بند می‌اندازد؟!”.

رییس مرکز تبیان با انتقاد از شخصیت‌های دینی و جهانی ولایت هرات، رهبران جهادی و همچنین ریاست جمهوری برای عدم تلاش جهت رهایی کاتب محبوب بنایی، تأکید نموده است: “اکنون وظیفه تمام مجاهد مردان حقیقی و حقوقی، اعم از احزاب و سازمان ها، حوزه ها و دانشگاه ها و مراکز آموزشی و فرهنگی و سایر افراد دلسوز است که هرچه زودتر دست به کار گردیده، با حضور خود در صحنه، اولا زمینه آزادی آقای محبوب بنایی را فراهم کنند و ثانیا درسی به نیروهای خودسر بدهند تا بار دیگر جرئت ورود به حریم حرمت مردم افغانستان از جمله شخصیتهایی مثل بنایی را ننموده و شرایط در بند کشیدن شیران خدا را مهیا ننمایند”.

متن بیانیه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، در ارتباط با دستگیری کاتب محبوب بنایی از فرماندهان به نام جهادی هرات و قرار دادن وی به چنگال نیروهای اشغالگر آمریکایی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بیش از یک ماه است که خبر دستگیری یکی از فرماندهان مومن و پاکدل کشور به نام کاتب محبوب بنایی را شنیدم و در اولین فرصت به یکی از همکاران در هرات وظیفه سپردم تا با شخصیت های هراتی صحبت کند که تصمیم آنها در این زمینه چیست تا یک حرکت هماهنگ روی دست گرفته شود، اما جواب این بود که دست نگهدارم تا قضیه به طور آرام پیگیری شده و اسباب آزادی ایشان بی سر و صدا فراهم گردد، اما از آن زمان تاکنون نه تنها خبری از تحرکی در این زمینه دریافت نشده، بلکه بامداد امروز اطلاع یافتم که آقای بنایی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار داده شده است.

بگذریم ازینکه کاتب محبوب بنایی دست نیروهای داخلی و یا خارجی است، اما آنچه محرز است اینکه این فرمانده شجاع و فعال صحنه های سیاسی و اجتماعی به وسیله امنیت ملی هرات دستگیر گردیده و به کابل منتقل شده است. در این زمینه چندنکته قابل توجه به نظر می رسد؛
۱- امنیت ملی به چه جرمی آقای ینایی را دستگیر کرده است؟! مگر غیر از این است که این فرمانده، موی خودرا در عرصه جهاد ضد اشغال شوروی سابق سفید کرد و در ۱۹ سال اخیر با روی دست گرفتن فعالیت سالم مدنی، حامی نظام و حاکمیت فعلی بوده است؟! جای شکی نیست که آقای بنایی مخالف نیروهای آمریکایی در افغانستان و منتقد وضع کنونی بوده و برای بیرون شدن کشور از بحران و رهایی مردم از اسارت فقر و نداری، طرح و برنامه داشته است، اما آیا این همان جرم است که باعث دستگیری کاتب محبوب بنایی گردیده است؟! اگرچنین است پس ادعای آزادی بیان حاکمیت افغانستان کجا رفت؟! چرا دستگاه های امنیتی در جهت دستگیری جنایت کاران جنگی فعال نیست اما به دستگیری کسانی اقدام می کند که به جز خیر و صلاح ملت به چیز دیگری نمی اندیشند؟! چرا دولت، هزار هزار نیروهای جنگی و فرماندهان جنایت کار طالبان را رها می کند اما فرزندان صدیق وطن مانند کاتب محبوب بنایی را در بند می اندازد؟!

۲ـ توقع می رفت مقامات مسئول حاکمیت، از جمله رئیس جمهور وارد عمل می گردید و این خبط واضح و آشکار امنیت ملی را جبران نموده، به سرعت اقدام به آزادی این فرمانده می کرد و از ایشان عذر خواهی و عاملین دستگیری ایشان را مجازات می نمود.

۳- جاداشت شخصیت های حقیقی و حقوقی جهادی در سرتاسر کشور واکنش نشان داده، با صدور پیام ها و بیانیه هایی ضمن محکومیت دستگیری آقای بنایی، خواستار آزادی بدون قید و شرط ایشان می گردیدند و در این رابطه عملا وارد اقدام می شدند.

۴ـ وظیفه اول و مهم شخص امیر اسماعیل خان بود که اولا از افرادی مثل بنایی حمایت نموده، این اجازه را نمی داد تا به ایشان تعرضی صورت می گرفت و پس از دستگیری آقای بنایی، اولین شخص ایشان می بود که با جدیت تمام پیگیری پرونده این شیر دربند، از همکاران سالهای جهاد و پس از آن خود شده و برای آزادی وی اقدام عاجل روی دست می گرفت.

۵ـ شورای علمای شیعه افغانستان اگر در چنین مسایلی ورود نکند و از جان، ما و ناموس شخصیتهای جهادی مثل آقای محبوب بنایی حمایت به عمل نیاورد به درد چه کار دیگری می خورد؟!، لازم بود این شورا در اولین فرصت پیگیر آزادی آقای محبوب بنایی می گردید و به مسئولیت دینی و انسانی خود عمل می کرد، در غیر آن، چه توجیهی برای تداوم موجودیت خود و صرف پولهای کلان بیت المال را دارد؟!

۶- مهمترین نهادی که در رابطه با دستگیری آقای بنایی واکنش نشان می داد بایستی حوزه علمیه صادقیه و علمای محترم ولایت هرات می بود که متاسفانه نه تنها این حوزه بلکه هیچ یکی از افراد حقیقی و حقوقی این ولایت حرکت محسوس و مشهودی را در پیش نگرفته اند تا اولا از تکرار دستگیری ها در هرات جلوگیری کنند و ثانیا از دستگیری آقای بنایی مانع گردیده و برای آزادی آن خودرا به آب و آتش می زدند.

به هرحال اینک آقای کاتب محبوب بنایی این فرمانده با پیشینه درخشان، در بند نیروهای خودسر امنیتی، حال چه ملی و چه خارجی آمریکایی قرار دارد و اکنون وظیفه تمام مجاهد مردان حقیقی و حقوقی، اعم از احزاب و سازمان ها، حوزه ها و دانشگاه ها و مراکز آموزشی و فرهنگی و سایر افراد دلسوز است که هرچه زودتر دست به کار گردیده، با حضور خود در صحنه، اولا زمینه آزادی آقای محبوب بنایی را فراهم کنند و ثانیا درسی به نیروهای خودسر بدهند تا بار دیگر جرئت ورود به حریم حرمت مردم افغانستان از جمله شخصیتهایی مثل بنایی را ننموده و شرایط در بند کشیدن شیران خدارا مهیا ننمایند. در غیر آن، بقیه شخصیتهای خدوم و دلسوز وطن نیز باید منتظر باشند تا یکی پس از دیگری یا دستگیر و یا به وسیله حوادث ساختگی انفجار و انتحار سر به نیست شوند.

اینجانب نیز از حکومت افغانستان می خواهم در حالی که به طبل صلح خواهی می کوبد و به دنبال آرامش و امنیت است، در راستای آزاد کردن آقای محبوب بنایی اقدام عاجل نموده، وی را از بند جور و ظلم و ستم نیروهای خود سر و احیانا متجاوز و اشغالگر خارجی رها کرده، از ارتکاب این خبط حکومتی عذر خواهی نموده، نیروهای مقصر امنیت دولتی را که به شخصیت ملی آقای بنایی توهین و بی حرمتی رواداشته و اورا کاملا بی گناه و بدون موجب قابل قبول، دستگیر نموده و به دست نیروهای آمریکایی سپرده مجازات نماید.

سیدعیسی حسینی مزاری
روز سه شنبه ۲۹ میزان سال ۱۳۹۹