• تاریخ انشار: ۲۰ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31362
  • 63 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کارگاه آموزشی مدیریت فرهنگی؛ رمز موفقیت، شناخت دین است

مسئول فرهنگی و آموزشی دفتر تبیان در مزار شریف در کارگاه آموزشی مدیریت فرهنگی گفت: در صورتی که مدیریت و فعالیت فرهنگی بدون شناخت دین باشد به شیوه عالی ممکن نخواهد بود.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)- بلخ: کارگاه آموزشی مدیریت فرهنگی، روز جمعه (۱۹ قوس) با تدریس حجت الاسلام عباسی و حضور صد تن از مسئولین فرهنگی مراکز علمی، فرهنگی و ستادهای نماز جمعه در سالون اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی، اجتماعی تبیان در مزار شریف برگزار شد.

حجت الاسلام علی اکبر نورالحق خلیلی؛ مسئول بخش علما و سرپرست دفتر تبیان در بلخ در آغاز کارگاه آموزشی مدیریت فرهنگی با بیان اینکه حضرت زینب(س) عقیله بنی هاشم، صدیقه صغری، محبوبه مصطفی و ثانیه الزهرا الشریفه در سال پنجم یا ششم هجری دیده به جهان گشود.

مسئول علمای دفتر تبیان در مزار شریف افزود: حضرت زینب(س)، سکینه و وقار را از حضرت خدیجه کبرا، عصمت و حیا را از فاطمه زهرا مادرش و فصاحت و بلاغت را از علی مرتضی پدرش، حلم و بردباری را از امام حسن مجتبی و شجاعت و شهامت و قوت قلب را از سیدالشهدا به ارث برده بود.

به باور وی، حضرت زینب (س) پیام رسان و مبلغ خون مقدس امام حسین و افشاگر همۀ ظلم و جنایت های خاندان بنی امیه خصوصا یزید لعنت الله علیه بود.

او در پایان گفت که همه زنان مسلمان باید به حضرت زینب که اسوه وقار، عصمت، حیا، فصاحت و بلاغت، حلم و بردباری، شجاعت و شهامت بود اقتدا نمایند و آن حضرت را الگوی زندگی خویش قرار دهند.

در همین حال، حجت الاسلام سجاد عباسی؛ مسئول فرهنگی و آموزشی دفتر تبیان مزار شریف، مدرس کارگاه مدیریت فرهنگی هم گفت: مدیران فرهنگی باید دین را در جامعه به گردش و حرکت دربیاورند؛ زیرا مدیریت و فعالیت فرهنگی بدون شناخت دین به شیوه عالی ممکن نخواهد بود.

آقای عباسی با استناد به تعریف فرهنگ اسلامی از دیدگاه شهید مطهری و حضرت آیت الله العظمی محسنی گفت: مدیریت فرهنگی یعنی به گردش و حرکت درآوردن دین در جامعه و فعالیت فرهنگی چیزی جز فعالیت دینی اسلامی نیست.

او می گوید: مدیریت با توجه به مبانی که دارد یک امر ذاتی و اکتسابی است و از مقوله هایی می باشد که هم علم و فن و هنر محسوب می گردد.

مسئول فرهنگی تبیان در بلخ با اشاره به تعریفات فرهنگ در مکاتب غیر اسلامی گفت: در نگاه غیر اسلامی، دین زیرمجموعه فرهنگ است؛ اما در مورد اسلام برعکس بوده و اسلام دینی است فرهنگ ساز که با ورود خود به هر منطقه ای، فرهنگ متناسب با آن منطقه را تولید و ارائه می کند.

او تصریح کرد که روند تمدن سازی در اسلام و غرب متفاوت است، غرب انسان را حیوانی متوحش می داند که با علوم تربیتی، به تاهل می رسد و با استفاده از علوم اجتماعی به تمدن می رسد.

وی در این کارگاه ۴ ساعته، به تبیین مبانی فرهنگ و تمدن اسلامی پرداخت و مقوله مدیریت فرهنگی را به شکل کاربردی بیان داشت.