• تاریخ انشار: ۲۲ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 31061
  • 16 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کارگاه «آموزش‌های قبل از ازدواج» در قم برگزار شد

طی کارگاه “آموزش‌های قبل از ازدواج” دفتر مرکز تبیان در قم؛ حجت‌الاسلام محمدناصر رضایی، کارشناس این برنامه اظهار داشت: ازدواج هدفی است که اهدافی واسطه‌ای را نیز پوشش می‌دهد و باید در انتخاب همسر و شریک آینده‌ی خود بخوبی تصمیم بگیریم، زیرا این تصمیم فقط روی زندگی ما تأثیر نداشته و ‌آینده‌ی فرزندانمان‌ نیز وابسته به انتخاب‌های کنونی ما است.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ قم: کارگاه “آموزش‌های قبل از ازدواج” امروز پنجشنبه (۲۲ میزان) از سوی نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم و با همکاری انجمن علمی پژوهشی فقه و اصول مدرسه عالی حجتیه برگزار شد.

طی این برنامه حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدناصر رضایی، کارشناس این کارگاه در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: یکی از اهداف مهم ازدواج، آرامش در زندگی زن و شوهر است که این مهم، چندین هدف واسطه‌ای را در بر دارد.

رضایی، تصریح نمود؛ به عقیده‌ی روان‌شناس مطرح «آبراهام مزلو»، اهداف واسطه‌ای مشمول جدول دسته‌بندی و ترتیب نیازها می‌باشد که ۵ نیاز اساسی را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد که در ذهن جوانان قبل از ازدواج سؤال‌هایی مطرح می‌شود که ممکن است بر تصمیم آنها مبنی بر ازدواج تأثیر بگذارد؛ از جمله اینکه با ازدواج مجبور به قبول مسؤلیت‌های بیشتری هستند و با انجام این امر، تهد به زوجین نیز در آنها ایجاد می‌شود.

حجت‌الاسلام رضایی تأکید که در این رابطه «آبراهام مزلو» اهداف واسطه‌ای را عامل اصلی ازدواج می‌داند که از نگاه این روان‌شناس، این نیازها و اهداف واسطه‌ای شامل موارد زیر است:

۱- نیازهای فیزیکی و جسمی: این نوع نیاز در برگیرنده نیازهایی از جمله خوراک، پوشاک، مکان زندگی و نیاز جنسی است.

۲- نیاز به امنیت: این نیاز نیز به دو قسم جسمی و روانی تفکیک می‌شود.

۳- نیاز به احترام: همه‌ی انسان‌ها نیاز به احترام متقابل دارند که این موارد بعد از ازدواج در مرحله‌ی اول از همسر توقع می‌رود.

۴- نیاز به عشق و محبت: این نوع نیاز در رابطه بین زن و شوهر متجلی می‌شود.

۵- خودشکوفایی: در این مرحله که با تحقق ۴ نیاز بالا بدست می‌آید، انسان به فراتر از خود نگاه دارد.

رضایی، علاوه نمود که به عقیده اکثر روان‌شناسان، وجود نیاز در زندگی است که باعث استرس و مشکلات روحی روانی می‌شود؛ بنابراین زن و شوهر با تأمین این نیازها باعث کاهش فشار و استرس یکدیگر در زندگی می‌شوند. افزون بر اینکه ازدواج، این نیازها را رفع می‌کند، از نظر شرع و فقه هم جوان مستلزم به ازدواج است.

این عالم دین تأکید کرد: در این بین همه‌ی ازدواج‌ها منجر به رفع نیازهای طرفین نمی‌شوند و گاهی اوقات زندگی مشترک انسان‌ها به طلاق ختم می‌شود. حتی ممکن است که از لحاظ قانونی زن و شوهر باشند و در یک منزل سکونت داشته باشند، ولی دچار طلاق عاطفی گشته باشند. بع عبارت دیگر به پای هم بسوزند و بسازند و از زندگی در کنار یکدیگر لذت نبرند.

به عقیده این کارشناس، برای جلوگیری از این امر باید انتخاب خوب و براساس معیارها و ملاک‌های خود داشته باشیم تا احتمال شکست در زندگی مشترک را به حداقل برسانیم.

ضرورت نیاز به آموزش قبل از ازدواج

حجت‌الاسلام رضایی، با اشاره به اهمیت آمادگی و آموزش‌های قبل از ازدواج، خاطرنشان ساخت که ازدواج مسیری بی‌بازگشت است؛ یعنی وقتی در این مسیر قدم گذاشتیم، بازگشتی در کار نیست و در صورت بازگشت از این مسیر، عواقب تلخی گریبان‌گیر طرفین خواهد بود.

از منظر وی؛ باید در نظر داشته باشیم که ما در ازدواج و انتخاب شریک آینده‌ی خود، فقط برای خودمان تصمیم نمی‌گیریم، بلکه برای فرزندان آینده‌ی خود نیز تصمیم می‌گیریم و سرنوشت آنان را با انتخاب پدر و مادر اصلح رقم می‌زنیم.