• تاریخ انشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 29751
  • 521 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کاشت حداقل یک نهال مسئولیت هر شهروند است

کارشناسان در گفتمان دانشجویی آوا در هرات با توجه به اهمیت نهال‌شانی و احیای محیط سبز در کشور می‌گویند که هر شهروند مسوولیت دارد تا حداقل یک نهال را در محیط زندگی خود غرس کند. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “فصل نهال‌شانی و مسوولیت شهروندی” با حضور دانشجویان و […]

کارشناسان در گفتمان دانشجویی آوا در هرات با توجه به اهمیت نهال‌شانی و احیای محیط سبز در کشور می‌گویند که هر شهروند مسوولیت دارد تا حداقل یک نهال را در محیط زندگی خود غرس کند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “فصل نهال‌شانی و مسوولیت شهروندی” با حضور دانشجویان و کارشناسان در سالن همایش‌های مرکز تبیان برگزار گردید.

آذر توحیدی فارغ‌التحصیل رشته خبرنگاری دانشگاه هرات طی سخنانی بیان داشت: به دلیل افزایش تولیدات کارخانه‌ای و صنعتی شدن جهان امروزی، بسیاری از کشورها با آلودگی‌های مختلف از جمله آلودگی محیط زیستی که سبب صدمه‌ زدن به لایه اوزون شده، روبرو می‌باشند که بشر را با نگرانی‌های زیادی روبرو ساخته است.

توحیدی همچنان تصریح کرد که خطر ذوب شدن یخچال‌های قطبی و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی از دیگر چالش‌های به میان آمده از آلودگی‌های محیط زیستی در جهان می‌باشد که در صورت عدم کنترل این وضعیت فاجعه‌ی عظیمی در زندگی بشریت به وجود خواهد آمد.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه بسیاری از شهرهها در افغانستان خلاف معیارها و اصول ماسترپلان شهری ساخته شده و هجوم جمعیت عظیمی از شهروندان به شهرها و عدم رعایت اصول شهرنشینی، خود سبب ایجاد چالش‌های عمده فراروی آلودگی‌های محیط زیستی در کشور شده است.

توحیدی همچنان افزود: غرس نهال و درخت می‌تواند تاثیر مثبتی بر ایجاد فضای سبز در محیط زندگی افراد به وجود بیاورد و این مسوولیت شهروندی هر شخص است تا حداقل یک نهال را غرس کند.

وی با اشاره به وجود زمین‌های زراعتی و حاصل‌خیز در کشور و درآمد جمعیت کثیری از مردم از طریق زراعت و مالداری افزود: باید در زراعت افغانستان اصلاحات بنیادین به میان بیاید و کشاورزان با معیارها و استندردهای جهانی کشاورزی نمایند تا از کمترین امکانات بیشترین حاصل‌برداری را داشته باشند.

توحیدی همچنان افزود: باید در قسمت اصلاح اراضی، کودهای کیمیاوی و بندهای آبگردان با کشاورزان همکاری صورت بگیرد و سازمان‌های این بخش‌ها را تمویل مالی بکنند، چرا که بیشتر کشاورزان افغانستان این توانایی مالی را ندارند.

از سوی دیگر، علی بامیانی دانشجوی خبرنگاری دانشگاه هرات و دیگر کارشناس این گفتمان، با اشاره به آیات و عباراتی از قرآن کریم در رابطه با کشت، کشتار و کشاورزی تاکید کرد که این اهمیت نباتات و سرسبزی در دین مبین اسلام را نشان می‌دهد.

وی همچنان تاکید کرد؛ باید در نهال‌شانی اصول و معیارهای مهم آن را قبل و بعد از کاشت نهال در نظر بگیریم تا نهال به درستی در خاک جذب شود. ماه حوت مناسب‌ترین فصل نهال‌شانی می‌باشد.

بامیانی همچنان افزود که باید از سوی مسوولین وزارت زراعت و مالداری کشور دوره‌های آموزشی موثر برای کشاورزان و دامداران برگزار شود تا با اصول و قواعد معیاری آن آشنا شوند و عملا به کار بگیرند.

وی همچنان تاکید کرد که هر شهروند افغانستانی مسوولیت دارد تا در محیط زندگی و زیست خود حداقل یک نهال غرس نموده و در حفظ و احیای محیط زیست خود سهم بگیرد.

در ادامه‌ی این گفتمان، از سوی کارشناسان برنامه به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ ارائه گردید.