• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13596
  • 827 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کربلا؛ مظهرعشق و اخلاق انسانی و تجلی گاه غیرت دینی، ملی و ناموسی است

در پنجمین روز از مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، سخنرانان این مسأله را مطرح کردند که در کربلا اوج غیرت دینی، ملی و ناموسی و همچنان اخلاق انسانی تجلی کرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ادامه مراسم های عزاداری امام حسین(ع)، پنجمین روز ماه محرم […]

در پنجمین روز از مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، سخنرانان این مسأله را مطرح کردند که در کربلا اوج غیرت دینی، ملی و ناموسی و همچنان اخلاق انسانی تجلی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ادامه مراسم های عزاداری امام حسین(ع)، پنجمین روز ماه محرم با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و اقشار مختلف مردم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل تجلیل شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی، مسوول فرهنگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در این مراسم گفت: “وقتی که به فرهنگ عاشورا نگاه می کنیم، در آن تمام ارزش های اخلاقی و انسانی، غیرت دینی، ملی و ناموسی تجلی کرده است”.

 

به گفته زاهدی، غیرت دینی و ناموسی زیربنای همه چیز در زندگی انسانی بوده و ضامن بقا و حفظ کیان اسلام است که در کربلا به عالی ترین وجه تجلی کرد.

 

این عالم دینی افزود: “آن زمان که امام حسین(ع) در زمین کربلا از پشت اسب افتاد، لشکر عمر سعد قصد حمله به خیمه گاه را کرد. در این جا می بینیم با وجود زخم های فراوان، خستگی و تشنگی، از سخنان امام، غیرت، شجاعت و مرادنگی برمی خیزد، فریاد می زند ای شیعه آل ابی سفیان، اگر دین ندارید و از قیامت نمی ترسید، لااقل در دنیا آزاده مرد باشید، زیرا از جوانمردی دور است که حسین زنده باشد و شما خیمه گاه را تاراج کنید”.

 

به باور زاهدی، غیرت دینی آن است که هرگاه کیان اسلام و ارزش های انسانی به مخاطره افتاد، هر مسلمانی باید از همه چیز خود بگذرد و تسلیم هیچ گونه فریب و نیرنگ دشمن نشود.

 

او همچنان علاوه کرد: امام حسین(ع) با فریاد “هیهات من الذله” بقای دین را تضمین و آقایی و سروری، عزت و جوانمردی را در تاریخ بشر به یادگار گذاشت.

 

اما به گفته این عالم دینی، امروز وظیفه ما در قبال زحمات امام حسین(ع) حفاظت از ارزش هایی است که امام در راه آن از تمام هستی خود گذشت.

 

زاهدی در ادامه ابراز داشت: “ما در دنیایی زندگی می کنیم که غیرت و جوانمردی مرده است و دنیای متمدن غرب امروز نه تنها غیرت ناموسی ندارد، که شعار بی غیرتی را در تمام جهان سر می دهد. متأسفانه این شعار به دنیای اسلام نیز سرایت کرده است”.

 

او تأکید کرد، یکی از سوغات های غرب فسادهایی مانند بد حجابی و اشاعه موسیقی حرام و انواع فحشا در افغانستان است که متأسفانه حکومت و علما در این زمینه نه تنها اقدام جدی نمی کنند، که اکثر اوقات سکوت می کنند”.

 

سید حسین حسینی، فعال فرهنگی اجتماعی نیز در این مراسم گفت: “یکی از عوامل مهم و مؤثر در قیام امام حسین(ع) مسأله امر به معروف و نهی از منکر است که تمام انبیای الهی برای تطبیق آن به جامعه بشری فرستاده شد”.

 

او همچنان افزود: “امر به معروف و نهی از منکر رکن مهم اسلام است که اجرای آن منوط به شرایطی است”.

به گفته حسینی، اجرای امر به معروف و نهی از منکر در قدم اول وظیفه انبیا و اولیا، سپس علما و حاکمان اسلامی و در نهایت وظیفه تمام مردم است.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی تصریح کرد: “علم داشتن به معروف و منکرات، احتمال تأثیر آن در جامعه، اصرار کردن مردم بر گناه، صالح بودن آمر به معروف و ناهی از منکر، شرط اساسی تأثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر است”.

 

خانم صنوبرعظیمی، یک تن از اشتراک کنندگان این محفل نیز گفت: “عاشورا فرصتی برای سازندگی فرد و جامعه و درک حقیقت ها است”.

 

خانم عظیمی ادامه داد: “عاشورا در غدیر ریشه دارد و هیچ کس نمی تواند این حقیقت را انکار کند”.

 

به گفته وی، پیمان شکنان غدیر سبب شدند که حادثه خونین کربلا به وجود بیاید و در حق حرم رسول خدا بی حرمتی شود.

 

او همچنان اظهارداشت: “اگر پس از واقعه غدیر، حق در مرکز قرار می گرفت و دست های علی را نمی بستند، حادثه تلخ عاشورا به وقوع نمی پیوست”.

 

لازم به ذکر است که محفل امروزی با مداحی مداح اهل بیت(ع) قاری حاج کاظم گل محمدی پایان یافت.