• تاریخ انشار: ۲۹ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18829
  • 767 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کسانی که از قدس حمایت نکنند، از اسلام حمایت نکرده‌اند/ آل سعود انتقال سفارت آمریکا به قدس را زمینه‌سازی کرد

کارشناسان اموردینی ولایت بلخ در گفتمان دانشجویی این هفته مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف تأکید کردند کسانی که از قدس حمایت نکنند، از اسلام حمایت نکرده‌اند. هیچ تجاوزی بالاتر از تجاوز اسرائیل و آمریکا در قدس نیست و بدون شک جهاد کاملا مشروع است. به گفته این کارشناسان، آل سعود زمینه انتقال سفارت […]

کارشناسان اموردینی ولایت بلخ در گفتمان دانشجویی این هفته مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف تأکید کردند کسانی که از قدس حمایت نکنند، از اسلام حمایت نکرده‌اند. هیچ تجاوزی بالاتر از تجاوز اسرائیل و آمریکا در قدس نیست و بدون شک جهاد کاملا مشروع است. به گفته این کارشناسان، آل سعود زمینه انتقال سفارت آمریکا به قدس را فراهم کرده و به آن‌ها تحفه داد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، روز جمعه(۲۸ ثور) با عنوان “انتقال سفارت امریکا به قدس، دلایل و پیامدها” به دلیل افتتاح سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و نیز شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رییس‌جمهور آمریکا برگزار شد. در این نشست، علما، شخصیت‌های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه حضور داشتند.

 

کارشناسان این گفتمان مولوی عبدالرئوف توانا، دبیر شورای علما و اخوت اسلامی در سمت شمال، حجت الاسلام و المسلمین محسن دانش، مشاور ارشد ریاست اجرائیه در امور فرهنگی در سمت شمال، حجت‌الاسلام و المسلمین علی رضا احمدی، یکی از مدرسان حوزه علمیه در شهر مزارشریف و مهندس محراب‌الدین جویا، استاد دانشگاه و یک تن از رهبران نهضت اسلامی بودند که پیرامون سرفصل‌های دلایل انتقال سفارت امریکا به قدس، درگیر شدن کشورهای اسلامی به مسایل داخلی و بی‌توجهی به مسایل فلسطین و هم‌چنان وظیفه جهان اسلام در قبال انتقال سفارت امریکا به قدس صحبت نمودند.

 

دانش: امریکا دشمن دیرینه اسلام و شیطان بزرگ است

حجت الاسلام والمسلمین محسن دانش، مشاور ریاست اجرائیه در امور فرهنگی در سمت شمال، آمریکا را دشمن دیرینه جهان اسلام خواند و گفت: “از دست این شیطان بزرگ هرچیزی برمی‌آید و هر روز به یک جنایتی دست می‌زند”.

 

وی در ادامه به علت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌‌المقدس اشاره نمود و تصریح کرد: آمریکا آن هراسی را که از اسلام داشت، خواست با انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، شعائر اسلامی را مخدوش و دشمنی خود را هرچه بیشتر با این دین آشکار نماید”.

 

دانش سکوت مرگ‌بار آل سعود را در این زمینه جنایت دانست و اظهار داشت: “با سکوت مرگبار آل سعود و شماری دیگری از سران کشور های اسلامی، آمریکا از این خلا استفاده کرد و با انتقال سفارت خود به قدس، می‌‌خواهند  قبله اول مسلمین را اشغال  نموده و به مرکز خواست‌های خود مبدل نماید”.

 

مشاور ریاست اجرائیه در امور فرهنگی در سمت شمال، ضعف و جهل، اختلافات داخل کشورهای اسلامی و نیز هوشیاری و استفاده به موقع دشمن از این ضعف‌ها را عامل این جنایت بیان کرد.

 

وی دفاع از قدس را وظیفه تمام مسلمانان جهان بیان کرد و گفت: تنها راه دفاع از قدس عقب زدن شیطان بزرگ و احیای قدرت، وحدت، همدلی و هم‌گرایی در جامعه اسلامی است که تمام مسلمانان آن‌را باید سرلوحه کار خود قرار دهند.

 

احمدی: امریکا به دنبال گسترش سیاست سلطه در جهان است

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌رضا احمدی، یکی از مدرسان حوزه علمیه در شهر مزارشریف به سخن پرداخت و گفت: آمریکا یک سیاست کلی به نام “سیاست سلطه” دارد و می‌خواهد این سیاست خود را با هر وسیله‌یی در جهان گسترش دهد و در راستای تضعیف مقدسات اسلامی قدم بردارد.

 

وی یکی از آرمان های آمریکا را تصرف بیت‌المقدس عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: آمریکا با این کار خود، می خواهد بیت‌المقدس را پایتخت صهیونیست معرفی کند و سیاست سلطه‌یی خود را در راستای حمایت از رژیم جعلی اسرائیل اعلام بدارد.

 

آقای احمدی علت انتقال سفارت آمریکا از اسرائیل به قدس را ضعف و دورشدن مسلمانان از عقلانیت عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از اصول دین اسلام، عقل و عقلانیت است که مسلمانان در حال فاصله گرفتن از این اصل هستند که این باعث نفوذ دشمنان اسلام در میان آن‌ها شده است.

به گفته این عالم دین، روابط میان کشورهای اسلامی به اساس عقلانیت نه، بلکه به اساس  پیروی از احساسات بوده که سبب شده است شماری از کشورهای اسلامی میان خودشان اختلاف داشته باشند.

 

وی  وضعیت کشورهای اسلامی را تأسف بار خواند و گفت: با این مشکلات و اختلافاتی که کشورهای اسلامی با همدیگر دارند، دشمن از این فرصت استفاده کرده و با شدید ساختن اختلافات، به پیروزی‌شان نزدیک می‌شوند.

 

توانا: کسانی که از قدس حمایت نکنند، از اسلام حمایت نکرده‌اند

هم‌چنان مولوی عبدالرئوف توانا، دبیر شورای علما و اخوت اسلامی در سمت شمال ضمن این‌که از مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به سبب راه‌اندازی این گفتمان تشکر نمود، اظهار داشت: انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس سناریویی است که به صورت هدفمند طی ده‌ها سال از طرف قدرت‌های استعماری به منظور ضربه زدن به عظمت امت اسلامی طراحی و مهندسی گردیده بود.

 

وی موضوع بیت‌المقدس را آزمون‌گاه جبهه حق و باطل در جهان اسلام دانسته و به سوره اسراء در مورد بیت‌المقدس اشاره نمود و گفت: اگر ما به سوره اسراء در مورد بیت‌المقدس و کعبه و سفر تاریخی پیامبر الهی از مکه به  بیت‌المقدس و از آنجا به معراج به صورت دقیق و عمیق نظر بیاندازیم، خداوند متعال پیوند کعبه با بیت‌المقدس را منهدسی نموده و وظیفه امت اسلامی است که از این پیوند مبارک پاس‌داری نمایند.

 

به گفته مسئول کانون شهید عبدالقادر توانا، طبق فرمان قرآن کریم، جدا ساختن بیت‌المقدس از مکه، جدا ساختن پیامبر از الله و جدا ساختن قرآن از سنت، هرگز امکان پذیر نیست و آن‌هایی که معتقد به پاسداری از کعبه هستند، ناگزیر اند که از بیت‌‌المقدس نیز باید پاسداری نمایند.

 

توانا ضمن بیان این‌که “انتقال سفارت آمریکا به قدس و تبعات شوم آن در جهان امروز، جبهه حق و باطل را از هر زمانی دیگر بیشتر به نمایش گذاشته است،” گفت: بحث دفاع از بیت‌المقدس نه تنها به امت‌های اسلامی بلکه به جهان بشریت ارتباط دارد که امروز ما بیشترین تظاهرات را در کشورهای غیراسلامی نیز شاهد بودیم .

 

وی تصریح کرد: عمل‌کرد ترامپ در این برهه حساس تاریخی که بشریت به وحدت نیاز داشت و باید راه ‌حل‌هایی برای گفتگو میان تمدن‌ها و ادیان الهی در محور کلمه توحید، جستجو می‌شد، تمام این ارزش‌ها را به هم زد و بشریت را در تقابل با یک‌دیگر قرار داد.

 

دبیر شورای علما و اخوت اسلامی در سمت شمال ضمن این‌که به حدیث پیامبرخدا(ص) اشاره نمود، اذعان داشت: در نابودی اسرائیل، عظمت امت اسلامی و استقرار حکومت الهی که سرانجام عدل و قسط همه‌جا را فرا خواهد گرفت، مشروط تحقق است.

 

وی ضمن انتقاد از کسانی که خود را خادمین حرمین شریفین معرفی می‌کنند، اظهار داشت: “کسانی که از قدس حمایت نکنند، از اسلام حمایت نکرده‌اند و آن‌هایی که در پاسداری و حمایت از بیت المقدس بسیج همگانی را در مقابل این توطئه آمادگی نمی‌گیرند، کسانی خواهند بود که در برابر پروردگار جواب نخواهند داشت”.

 

آقای توانا خاطرنشان ساخت: با این رویداد، امت اسلامی می‌تواند با همدلی و وحدت میان یک‌دیگر، در محور کلمه توحید به سوی حرکت‌های  بصیرانه در جهت مبارزه با صف مشخص حرکت نموده و با یک مشت کوبنده با دشمن شناخته‌شده مبارزه نمایند.

 

وی با بیان این‌که “امروز بار دیگر ابوجهل در مکه زنده شده است. فرعون در مصر فرمان‌روایی می‌کند و در جاهای دیگر هزاران مسجد ضرار ساخته شده و تیشه به ریشه دین می‌زنند”، گفت: آن‌هایی که به معامله ننگین در مورد بیت‌المقدس تن دادند و عزت اسلامی را زیر پای روسپی‌ترین انسان‌ها کردند، آن‌ها مربوط به امت اسلامی نیستند، بلکه کسانی‌ هستند که با نفاق آب به آسیاب دشمن می ریزند”.

 

توانا  با بیان این‌که در برابر نابرابری‌ها، طغیان‌گری‌ها و تجاوز باید جهاد و مبارزه صورت بگیرد، اذعان داشت: خداوند متعال می فرماید: “در مقابل ظالمین و آن‌هایی که تجاوز می‌کنند و علیه شما می‌جنگنند، مبارزه نمایید”.

 

وی در آخر اظهار داشت: “هیچ تجاوزی بالاتر از تجاوز اسرائیل و آمریکا در قدس نیست و بدون شک جهاد کاملا مشروع است”.

 

جویا: آمریکا تروریست بین‌المللی است

هم چنان مهندس محراب‌الدین جویا؛ استاد دانشگاه و یک تن از رهبران نهضت اسلامی به سخن پرداخت و گفت: امت اسلامی در طول تاریخ فراز و نشیب‌های فراوانی را شاهد بوده و دشمنان اسلام به طور علنی و مخفی توطئه‌های زیادی را انجام داده‌اند.

 

وی آمریکا را تروریست بین‌المللی خواند و تصریح کرد: “این تروریست بین‌المللی خون ملت‌ها را در طول تاریخ ریختانده و در طول تاریخ کشتارهایی که از طرف آمریکا شده است، هیچ تروریستی انجام نداده است”.

 

به گفته جویا، آمریکا تحت عناوین دفاع از حقوق بشر، تأمین امنیت و دیگر عناوین در کشورهای اسلامی به خصوص افغانستان و عراق داخل شده، اما فقط به دنبال اهداف شوم خودشان بودند.

 

وی هم‌چنان به وضع موجود کشور اشاره نمود و اظهار داشت: دروغ آمریکا در تأمین امنیت افغانستان هویدا است که با بودن آن در کشور، امنیت افغانستان روز به روز بدتر شده و موجودیتش در کشور سبب معتاد شدن سه میلیون مرد و یک ونیم میلیون زن گردیده است.

 

این محقق اسلامی دلیل و زمینه انتقال سفارت آمریکا به قدس را سفر ترامپ و خانواده‌اش به عربستان سعودی بیان کرد و گفت: ترامپ وقتی با خانواده اش به عربستان سعودی سفر کرد؛ پادشاه عربستان بدون هیچ‌گونه پرده با خانم و دختر ترامپ ملاقات نموده و به آن‌ها تحفه داد.

 

وی اظهار داشت: این حرکت سران آل سعود، سبب شد که آمریکا این ضعف بزرگ را درک نماید و منجر شد که سفارت خود را به قدس انتقال بدهد و آن‌جا را به عنوان مرکز اسرائیل بشناسد.

 

به گفته این کارشناس، راه بیرون رفت از این معضل، اتحاد تمام کشورهای اسلامی و اعتراض همگانی در مقابل این تصمیم می‌باشد.

 

قابل ذکر است که اظهار نظریات دانشجویان و پاسخ به سوالات آن‌ها و آتش کشیدن عکس رییس‌جمهور و پرچم‌ آمریکا و هم‌چنین پرچم اسرائیل توسط اشتراک‌کننده‌های این گفتمان، از دیگر برنامه‌های این گفتمان بود.