• تاریخ انشار: ۵ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18906
  • 872 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کسب تقوا مهمترین فلسفه روزه گرفتن

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت نام “رمضان و فرصت ها” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان باحضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه روز گذشته(جمعه) در شهر مزار شریف برگزار شد.   سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت نام “رمضان و فرصت ها” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان باحضور شخصیت های دینی و فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه روز گذشته(جمعه) در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ با اشاره به آیه۱۸۳ سوره بقره گفت: خداوند متعال در این آیه می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ  (اى کسانى که ایمان آورده‏اید روزه بر شما مقرر شده است همان گونه که بر کسانى که پیش از شما [بودند] مقرر شده بود، باشد که پرهیزگارى کنید.)

 

وی افزود: طبق دستور قرآن کریم؛ خداوند متعال از ۳۶۵ روز در طول سال فقط روزهاى معدودى را مقرر نموده که همه روزه بگیرند.

 

موسوی در ادامه بابیان هدف و فلسه روزه گرفتن اظهار داشت: آیه (لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ)مهمترین هدف و حکمت روزه گرفتن را؛ رسیدن به تقوا الهی بیان مى کند .

 

کارشناس مسائل دینی عنوان کرد: به جا آوردن واجبات و ترک محرّمات نشانه تقواست و اگر کسى لذت­هاى مادى را براى انجام واجبات و اجتناب از محرّمات ترک کند، به بالاترین مقام نایل مى گردد.

 

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ هم چنان به اهمیت خواندن قرآن در این ماه اشاره نموده و ابراز داشت: خواندن یک آیه قرآن در این ماه، برابر با ختم یک قرآن کریم است.

 

حجت الاسلام موسوی ضمن بیان اینکه خداوند متعال دراین ماه سه سفره را برای بنده های خود پهن کرده است خاطر نشان ساخت: شماری از مردم فقط  سفره احکام  روزه را رعایت می کنند، شماری در کنار احکام روزه و انجام واجبات، سفره مستحبات را نیز رعایت می کنند اما سفره سوم پرهیز از گناه است که بهتر و افضل ترین آن هم همین سفره سوم می باشد.

 

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه خواندن قرآن در ماه رمضان دارای اهمیت بالایی است اذعان داشت: خداوند در آیه ۱۸۵ سوره بقره  می فرماید “شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ” یعنی ماه رمضان همان ماه است که در آن قرآن کریم فرو فرستاده شده است.

 

وی افزود: پیامبر خدا(ص) در خطبه  آخر ماه شعبان  می فرماید خداوند متعال چنان فضلیت و برکت را در این ماه برای بنده هایش عطا کرده که به گفته پیامبر خدا حتی خواب انسان روزه دارهم عبادت محسوب می شود.

 

حجت الاسلام موسوی در ادامه به سر فصل رمضان و فرصت ها اشاره نمود و ابراز داشت: یکی از فرصت هایی که می توان از ماه مبارک رمضان بهره کافی را برد و در تمام سال از آن بهره مند شد، تقویت اراده است.

 

کارشناس مسائل دینی خاطر نشان ساخت: همانطوریکه انسان در طول روز می تواند ۱۷ الی ۱۸ ساعت گشنگی و تشنگی را تحمل نماید و با نفس خود مبارزه می نماید،  می تواند در تمام ایام با اراده قوی از گناه نیز چشم پوشی کند.

 

این عالم دینی دومین فرصت ماه مبارک رمضان را آشتی با خداوند متعال عنوان کرد و گفت: بسیاری از مردم هستند که در طول سال توسط گناه های خود از خداوند دور می شوند و خدا را فراموش می کنند اما خداوند متعال در این ماه رحمت و نعمت های خود را به بنده های خود ارزانی داشته و پیش قدم شده تا آنها به سوی او برگردند.

 

حجت الاسلام موسوی  افزود: بزرگترین مجازات خدا برای بنده هایش؛ خود فراموشی سپس خدا فراموشی و نبردن لذت از عبادات می باشد.

 

وی نظم دادن به زندگی و برنامه ریزی را یکی دیگر از فرصتهای خوب این ماه برشمرد و عنوان کرد: امام کاظم (ع) می فرماید که انسان ها باید روز های خود را در چهار بخش تقسیم نمایند .

 

کارشناس مسائل دینی در شرح این حدیث گفت: بخش اول روز باید اختصاص به عبادات  داشته باشد، بخش دوم انسان باید در فکر زندگی و تهیه مخارج زندگی باشند، بخش سوم روزشان را اختصاص به ارتباط با مردم و دوستانشان قرار بدهند و بخش آخر روز را هم باید به تفریحات وسرگرمی های مفید اختصاص دهند.

 

حجت الاسلام موسوی به اعمال این ماه مبارک اشاره نمود و گفت: یکی از اعمالی که بسیار سفارش شده است؛ بیدار بودن در هنگام طلوعین(فجر صادق الی طلوع آفتاب) است و انجام دادن اعمال آن  فضلیت های زیادی به همراه دارد.

 

شایان ذکر است: اظهار نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ به سوالات دانشجویان و معرفی کتاب از دیگر برنامه های این گفتمان بوده است.