• تاریخ انشار: ۱۹ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2756
  • 1,428 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کسی که درد دیگران و مشکلات اجتماعی را درک نمی کند از دایره انسان بودن خارج است

  ما شیعیان علاقه قلبی و عمیق به امامان معصوم به خصوص امام زمان(عج) که نتیجه و ثمره رسالت پیامبر(ص) و امامت امامان معصوم است، داریم و در محافل و مجالس مختلف گاهی این علاقه و محبت را ابراز می کینم اما اکثراً از روی معرفت کافی نیست.   همه انتظار داریم که امام عصر(عج) […]

 

ما شیعیان علاقه قلبی و عمیق به امامان معصوم به خصوص امام زمان(عج) که نتیجه و ثمره رسالت پیامبر(ص) و امامت امامان معصوم است، داریم و در محافل و مجالس مختلف گاهی این علاقه و محبت را ابراز می کینم اما اکثراً از روی معرفت کافی نیست.

 

همه انتظار داریم که امام عصر(عج) ثمره زحمات و مجاهدات همه انبیا و اولیای الهی و در نتیجه منتقم ال محمد(ص) باشد اما ندانیم که او کی هست و چی می کند و ما باید چه کار کنیم.

 

حجت السلام و المسلمین آقای حسینی مزاری نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان که در مسجد محمدیه افشار سیلو در اجتماع صدها زن و مرد به مناسبت جشن میلاد امام عصر(عج) صحبت می کرد، ضمن بیان مطلب فوق افزود: اگر ما بخواهیم از منتظران واقعی امام زمان باشیم شرایطی را باید در نظر داشته باشیم.

به گفته او یک منتظر واقعی بیشتر از هشتاد شرط را باید داشته باشد، و اگر ما نتوانیم تمام این شرایط را داشته باشیم حداقل سعی کنیم که اکثر این شرایط را ادشته باشیم.

 

به گفته آقای مزاری اگر منتظر شرایط انتظار را رعایت نکند، اعمال عبادی او و دعا برای سلامتی و فرج امام زمان و حتی عزاداری و سینه زنی در محرم هیج سودی به حال او نخواهد داشت.

آقای مزاری به برخی از شرایطی انتظار اشاره کرد و گفت: اولین شرط شناخت امام زمان است که باید بر اساس مطالعه و بررسی دقیق زندگی و ویژگی های فردی آن بزرگوار مورد توجه قرار گیرد.

شرط دوم، انتظارفرج است که آنهم از خود شرایطی ویژه دارد و اولین بحث دراین زمینه خود سازی است، زیرا اگرما از درون خود را اصلاح نکنیم جزء منتظران واقعی نخواهیم بود.

به گفته وی اعمال روز مره زندگی اعم از عبادی، اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، در خود سازی و اصلاح ما نقش اساسی دارد.

 

به باور وی، ما زمانی می توانیم اصلاح شده باشیم ودر زمره منتظران واقعی قرار داشته باشیم که اعمال ما طبق موازین اسلامی و ارزشهای دینی صورت بگیرد.

به گفته او، ما زمانی می توانیم ادعا کنیم که شیعه هستیم و دوستدار امام زمان که به اصول و فروع اسلام پای بند بوده وقانون و مقررات دین را رعایت کنیم.

 

مزاری تصریح کرد: ما در صورتی رستگار خواهیم بود که نماز ما سر وقت و با شرایط مورد نظر باشد، زکوه را قبول داشته باشیم، حقوق پدر و مادر و همسایگان وهم کیشان و همنوعان خود را بر مبنای دستورات اسلام رعایت کرده باشیم.

 

به گفته آقای مزاری همانگونه که یک مسلمان در رابطه با اصلاح فردی وظیفه دارد در قبال اجتماع نیز موظف است تا با همنوعوان خود برای اصلاحات درهر شرایطی همکاری داشته باشد. چون این مورد از دیگر شرایط منتظران ظهور حضرت حجت می باشد.

 

به عقیده وی، انسان بی تفاوت در قبال اجتماع و افراد ما حول خود، انسان نیست کسی که درد دیگران و مشکلات اجتماعی را درک نمی کند از دایره انسان بودن خارج است تا چه رسد به مسلمان بودن.

او در ادامه همچنان گفت: اگر ما آدم های بی مسوولیت بودیم و وظیفه اجتماعی ی که به دوش ما گذاشته شده به خوبی انجام ندادیم آ نگاه است که علاوه بر نا هنجاریهای اجتماعی، بازیچه دست دیگران می شویم و افراد غیرمسوول آمده بر سر نوشت ما مسلط شده و حتی مملکت را در معرض فروش قرار می دهند.

 

آقای حسینی گفت: شرط دیگری انتظار این است که ما از نواب امام زمان(عج) درعصر غیبت اطاعت کنیم، زیرا اگر ما تمام شرایط را دارا باشیم و اما از نایب امام اطاعت نکنیم باز زیان کرده ایم.

رییس کل مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد: نواب عام امام زمان امروز مراجع عظام تقلید هستند، نبا براین جوانان و نوجوانان باید توجه داشته باشند که عمل بلا تقلید باطل است و پس از رسیدن به سن تکلیف باید تحقیق کند و مجتهد اعلم را پیدا کرده از او پیروی نمایند و در این زمینه بی تفاوت نباشند.

 

یک مسلمان شیعه به خصوص جوانان و نو جوانان وظیفه دارند که از مرجعی پیروی کنند که هم به فکر دنیای مردم است و هم به فکر آخرت، نه آن مرجع تقلیدی که در کنج خانه نشسته وفقط رساله نوشته و در میان مردم پخش کرده اما از وضعیت اجتماعی و مشکلات روز مره مردم اطلاع ندارد.

 

او در پایان گفت: یکی از مراجع بزرگ که در ابعاد مختلف دینی، مذهبی، علمی، سیاسی و اجتماعی تحول ایجاد کرد و زندگی مسلمانان را سامان داد حضرت امام خمینی(ره) است که بدون شک زندگی این بزرگ مرد باید مطالعه شود و از اندیشه و افکاراو در امور سیاسی و اجتماعی و از ارشادات وی در مسایل دینی بهره بر داری صورت بگیرد.

آقای مزاری اضافه کرد: نایب کنونی حضرت امام زمان(عج) حضرت امام خامنه ای است و اطاعت از او و پیروی از هدایات و راهنمایی های ایشان، اطاعت و پیروی از امام زمان(عج) خواهد بود.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان سپس به اوضاع کنونی کشور و بلاد اسلامی به ویژه عراق، سوریه، یمن و بحرین اشاره کرد و از همه تقاضا کرد که برای نجات مسلمانان از شر دشمنان و برقراری صلح و ثبات در افغانستان و سایر کشورهای اسلامی دعا کنند.