• تاریخ انشار: ۶ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 23194
  • 588 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کشورهای خارجی در روند پروسه انتخابات افغانستان دخالت مستقیم دارند

دانشجویان و فرهیختگان هرات می گویند که تهدیدات امنیتی، دخالت خارجی ها، بی باوری مردم، زمانبر بودن و عدم در نظر گرفتن معیارهای عقلانی و ایمانی؛ اساسی ترین چالش های فراروی پروسه انتخابات در کشور می باشد.   به گزارش خبرگزاری آوا، دیروز جمعه (۵ دلو) گفتمان نخبگانی از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) با […]

دانشجویان و فرهیختگان هرات می گویند که تهدیدات امنیتی، دخالت خارجی ها، بی باوری مردم، زمانبر بودن و عدم در نظر گرفتن معیارهای عقلانی و ایمانی؛ اساسی ترین چالش های فراروی پروسه انتخابات در کشور می باشد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، دیروز جمعه (۵ دلو) گفتمان نخبگانی از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) با حضور کارشناسان و دانشجویان تحت عنوان انتخابات و چالش های فراروی این پروسه ملی در هرات برگزار گردید.

 

زمان محمدی دانشجوی رشته فزیک دانشگاه هرات طی سخنانی در باره انتخابات گفت: در انتخابات های گذشته در کشور نتایج انتخابات با در نظر گرفتن رای مردم نبوده بلکه بر مبنای قدرت و روابط بوده است.

 

آقای محمدی همچنان علاوه کرد: متاسفانه نتایج انتخابات کشور، کاملا بر اساس رای مردم نیست بلکه سیاست خارجی ها در این روند دخیل است.

 

به باور این فعال فرهنگی، تهدیدات امنیتی و بی باوری نسبت به شفافیت در پروسه انتخابات باعث شده تا خیلی ها در این پروسه شرکت نکنند.

 

وی افزود: در زمان ثبت تذکره ها و اخذ کارت های رای دهی، به سبب تهدیدات امنیتی، اکثر مردم تذکره های شان را استیکر نزدند و از سویی دیگر  مردم به پروسه انتخابات و به اینکه این رای شان است که سرنوشت شان را تعیین خواهد کرد یا نه، به دیده شک و تردید می نگرند.

 

در همین حال، فاطمه عظیمی دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه هرات، در این گفتمان چالش های فراروی انتخابات در کشور را فراوان خواند و گفت : روند انتخابات در کشور را اگر بررسی و موشکافی کنیم می بینیم، این روند همواره با چالش های فراوان از جمله، عدم شفافیت، دخالت زور و قدرت، در بر گرفتن مدت زمان طولانی و مصرف هزینه های گزاف رو برو بوده است.

 

بانو عظیمی همچنان علاوه کرد: یکی دیگر از چالش های اساسی؛ در کمیت نامزدان ریاست جمهوری است، اکثر این نامزدان ایده یا برنامه ای برای رئیس جمهور شدن ندارند و بخاطر امتیاز گیری از نامزدان پیشتاز خود را کاندیدا نموده اند.

 

از سویی دیگر، سید عبدالله کاظمی دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در این گفتمان گفت: یکی از اساسی ترین مشکلات در روند انتخابات کشور ما، عدم انتخاب بر اساس معیارهای عقلانی، تفکرات ذهنی و عدم شناخت درست و صحیح از فرد منتخب می باشد.

 

او افزود: اگر شناخت صحیح صورت گیرد و معیار های منطقی چون تقوا، صداقت، تعهد و دیانت در نظر گرفته شود، رای دهنده حاضر نخواهد شد رای خود را در بدل مبلغی بفروشد، اگر معیار های ایمانی و عقلانی را در نظر بگیریم، فقر و تنگدستی نیز نمی تواند جلوی ما را در انتخاب فرد لایق و شایسته بگیرد.

 

آقای کاظمی تاکید کرد: اگر بخواهیم بهترین و شایسته ترین فرد انتخاب شود باید هدف از انتخاب خویش را فقط رضای خداوند (ج) و مصلحت امت اسلامی قرار داده و از امیال نفسانی، گروه گرایی، تعصبات قومی، سمتی، لسانی و مذهبی در این پروسه پیروی نکنیم.

 

وی با اشاره به این حدیث پیامبر (ص) که فرمودند” هر گاه در بین مسلمانان کسی عاملی را سر کار بیاورد و بداند که در بین مسلمین برای این کار کسی سزاوار تر و شایسته تر به کتاب خدا و سنت پیامبر آشنا تر است، آن کس به خدا، رسول وی و جمیع امت اسلامی خیانت کرده است”.

 

در ادامه این گفتمان دانشجویان حاضر در نشست سوالات خودشان را پیرامون موضوع گفتمان مطرح کردند.