• تاریخ انشار: ۱۷ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18770
  • 865 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کشور های غربی پروژه های بزرگ برای بی حجاب کردن زنان در افغانستان دارند

گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل تحت عنوان ” از ملکه ثریا تا بی بی گل یا پروژه شکست خورده نگرش غربی برحقوق زن” اختصاص داشت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، دراین گفتمان بحث و بررسی روی پروژه بی حجاب کردن زنان افغان ازسوی کشورهای غربی صورت […]

گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکزی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درکابل تحت عنوان ” از ملکه ثریا تا بی بی گل یا پروژه شکست خورده نگرش غربی برحقوق زن” اختصاص داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان آوا، دراین گفتمان بحث و بررسی روی پروژه بی حجاب کردن زنان افغان ازسوی کشورهای غربی صورت گرفت و کارشناس این هفته با تاکید برحجاب اسلامی گفت حجاب زن نشانه شخصیت و امانت داری شان می باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین یارمحمد رحمتی، مدرس مدرسه امام امیرالمومنین و کارشناس این هفته گفتمان علمی پژوهشی ی که از سوی بخش بانوان مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شده بود، با اشاره به اینکه غربی ها برای بی حجاب کردن زنان افغان از دوران حکومت امان الله خان پروژه داشتند افزود که این پروژه درهمان دوران امان الله خان به ناکامی انجامید و باعث سقوط حکومت وی شد.

 

وی درمورد کارکرد و سفرامان الله خان به کشورهای غربی صحبت کرده گفت: امان الله خان برای آبادانی کشور پلان های خوبی را روی دست داشت اما یکی از اشتباهات بزرگ وی کشف حجاب غیر اسلامی برای ملکه ثریا بود که باعث خشم مردم مسلمان افغانستان شد.

 

آقای رحمتی، افزود: امان الله وقتیکه از کشورهای غربی به افغانستان برگشت کرد وی در فکر این بود که پیشرفت و ترقی غربی ها در بی حجابی زنان است اما غافل از آن که پیشرفت و ترقی ابعاد مختلف دیگری دارد.

 

وی ابراز داشت که در دوران حکومت کمونیست ها نیز این پروژه به وجود آمد اما با واکنش مردم مسلمان افغانستان رور برور شد و بازهم غربی ها شکست خوردند.

 

این عالم دینی تاکید کرد: اکنون نیز غربی ها در پی این هستند تا این پروژه ناکام را دوباره ادامه بدهند و به همین اساس یک زن مسیحی را که نه فرهنگ افغانی و نه هم فرهنگ اسلامی دارد به عنوان بانوی نخست به صحنه آورده اند مانند ملکه ثریا که در دوران امان الله به صحنه آمده بود.

 

آقای رحمتی علاوه کرد که ما درافغانستان زنان بسیار تاریخ سازی دارم و داشته ایم چون برای منافع غربی ها کار نمی کنند کسی از آنان نام نمی برند.

 

وی با تاسف گفت که عدم آگاهی بعضی زنان افغان از حق و حقوق شان در دین اسلام وسیله ای برای پیشبرد پروژه غربی ها در افغانستان شده است.

 

موصوف ابرازداشت: بعضی دختر خانم ها دراین فکرهستند که بی حجابی باعث پیشرفت و ترقی شان است اما این راه اشتباه می باشد چون پیشرفت و ترقی ابعاد مختلفی دیگر دارد.

 

مشاور ارشد فرهنگی ریاست کل مرکز تبیان با بیان اینکه زن در اسلام از جایگاه خاص خود برخورداراست افزود: ای کاش دخترخانم های مسلمان بخصوص دخترخانم های افغان به این درک برسند که اسلام برای شان چقدرحق و حقوق مد نظرگرفته است تا فریب شعارهای غربی ها نخورند.

 

آقای رحمتی با اشاره به ایجاد خانه امن برای زنان درولایات مختلف کشورگفت: خانه امن یکی از پروژه ها بی حجاب کردن دخترخانم های افغان می باشد نه برای مصئون ماندن دخترخانم ها، چون چندین بارسرو صدای زیاد از خانه امن مبنی برکشانیدن زنان به فحشا بلند شده است.

 

این عالم دینی با ابراز تاسف تصریح کرد: بعضی دخترخانم های افغان بدون داشتن آگاهی از هدف ایجاد خانه امن توسط غربی ها دراین فکر هستند که خانه امن برای دفاع از حقوق زنان ساخته شده است.

 

وی درادامه افزود که: غربی ها اکنون پروژه های بسیاربزرگ را روی دست دارند تا زنان را از طریق موسسات و ادارات دولتی جذب و از آنان به عنوان ابزارکار  بگیرند.

 

به گفته وی: غربی ها بعضی پروژهای دیگر نیز روی دست دارند که می خواهند دین اسلام را نسبت به حقوق زنان بد نام بسازند و یک دین خشونتگر تعریف کنند اما زنان افغان باید بیدارباشند تا فریب غربی ها را نخورند.

 

موصوف تاکید کرد که دختر خانم ها باید خود شان را یک فرد جامعه فکر نکنند بلکه یک امانت دارجامعه فکر کنند چون جامعه ی خوب بستگی به دخترخانم های خوب دارد.

 

آقای رحمتی در اخیر سخنان خود از دختر خانم هایی که درجامعه فعال هستند خواست تا در قبال جامعه احساس مسئولیت کنند و دیگر دخترخانم هایی را که از حق و حقوق اسلامی شان آگاهی ندارند، آگاهی بدهند تا مورد استفاده غربی ها قرار نگیرند.