• تاریخ انشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27819
  • 253 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کلید وحدت در دست نسل جوان افغانستان است

خبر گزاری صدای افغان (آوا)-بلخ: گفتمان دانشجوی خبرگزاری صدای افغان در بلخ تحت عنوان “افغانستان و وحدت اسلامی” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار گردید.   کارشناسان این گفتمان مولوی محمد اسماعیل متوکل خطیب حج اوقاف ولایت بلخ و سید حسن کرامتی _ استاد یکی از مکاتب مولوی حمیدالله عنایت مدیر […]

خبر گزاری صدای افغان (آوا)-بلخ: گفتمان دانشجوی خبرگزاری صدای افغان در بلخ تحت عنوان “افغانستان و وحدت اسلامی” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان مولوی محمد اسماعیل متوکل خطیب حج اوقاف ولایت بلخ و سید حسن کرامتی _ استاد یکی از مکاتب مولوی حمیدالله عنایت مدیر مساجد و تکایای ولایت بلخ بودند که روی سر فصل های( افغانستان و وحدت شیعه و سنی، جوانان و اندیشه وحدت پذیری، وحدت و جریان های انحرافی) صحبت کردند.

 

در نخست مولوی محمد اسماعیل متوکل خطیب حج اوقاف ولایت بلخ با اشاره به سرفصل “افغانستان و وحدت شیعه و سنی” گفت: الحمدلله در کشور ما مخصوصا ولایت بلخ اتحاد میان شیعه و سنی وجود دارد که این اتحاد مرهون زحمات علمای دین و فرهنگیان است.

 

متوکلی افزود: در افغانستان مخصوصاً در بلخ همدلی مؤمنان و مسلمانان اهل تسنن و تشیع سبب همدلی و برادری و زندگی مسالمت آمیز شده است.

 

همچنین او گفت: در میان علمای اهل تسنن و تشیع در بلخ، هیچ گونه تعصب، قوم پرستی و نژاد قومی وجود ندارد و آنان برادر وار با همدیگر رفتار می کنند.

 

به گفته این عالم دین کسانی که از علم و معرفت عالی برخوردار است هیچ گاهی دنبال تعصبات قومی و نژادی نیستند و تنها افراد جاهل دنبال این حرفها می روند.

 

سید حسن کرامتی نیز در مورد سرفصل “جوانان و اندیشه وحدت پذیری” گفت: در افغانستان، جهان و کل تشیع، چهار نوع وحدت وجود دارد که ما به این وحدت ها نیاز داریم. ما وحدت مصلحتی داریم که متأسفانه بعضی از علمای ما زمانی که سخنرانی می کنند می گویند نفاق نکنید زیرا در اسلام نفاق و تفرقه افکنی مصلحت نیست.

 

کرامتی گفت: وحدت سیاسی داریم که چند رهبر کنار هم جمع می شود و بالای قدرت و موضوعاتی از این قبیل تفاهم می کنند که باید آنان وحدت خود را حفظ کنند تا که قدرت شان را حفظ شود.

 

به گفته این کارشناس سومین وحدت، وحدت اجتماعی است که در بین خود مردم و اجتماع آنان شکل می گیرد.

 

او چهارمین وحدت را وحدت حقیقی خواند و گفت: که جونان باید در پی این وحدت باشند که این وحدت از درک اسلام حقیقی می آید.

 

وی در ادمه ابراز داشت: که مسلمانان به دست شان شاه کلید دارد که همانا آن، آیه‌ی است که خداوند در قرآن فرموده است:« إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّٰهَ أَتقٰکُم» یعنی؛ مسلمین با تقوا است که می توانند به وحدت حقیقی برسند.

 

وی تصریح داشت که کلید وحدت امروزه در دست جوانان است و یکی از راه های که وحدت را بتوان بیشتر کرد ازدواج های فرا قومی است.

 

ایشان از جوانان خواست تا از وحدت های مصلحتی، سیاسی و حتی اجتماعی دور شوند و به وحدت حقیقی روی بیاورند که این عمل تنها با نسل جوان ممکن شدنی است.

 

مولوی حمیدالله عنایت نیز با اشاره به سرفصل “وحدت و جریان های انحرافی”، غرب و دشمنان افغانستان را عاملین اصلی بی اتفاقی در کشور عنوان کرد و افزود که آنها نمی خواهند مردم ما در اتحاد به سر ببرند زیرا در نفاق منفعت آنان است.

 

به گفته عنایت امروزه موضوع که وطن ما را به تباهی کشانده همین تعصبات قومی بوده و یکی از جریان های انحرافی بر سر راه وحدت و همدلی می باشد.

 

این عالم دین از مردم افغانستان خواست تا آگاه باشند و هیچ گاهی آله دست غربی ها قرار نگیرند و همیشه در نهادینه سازی وحدت کوشش کنند تا افغانستان از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب برسد.

 

قابل ذکر است که نظریه دانشجویان، پرسش و پاسخ از طرف دانشجویان کارشناسان از موضوعاتی دیگر این گفتمان بود.