• تاریخ انشار: 4 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22291
  • 494 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کمپاینهای غیر معقول انتخاباتی، مانند طوفان، مردم را در حالت بلاتکلیفی قرار داده است

گفتمان علمی پژوهشی، تحت عنوان ” مبارزات انتخاباتی؛ از شعارهای فضایی تا هزینه‌های نجومی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان موضوعات مربوط به انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و چگونگی رعایت معیارها و هنجارهای اجتماعی و اخلاقی در وقت کمپاین از سوی نامزدان، مورد بحث […]

گفتمان علمی پژوهشی، تحت عنوان ” مبارزات انتخاباتی؛ از شعارهای فضایی تا هزینه‌های نجومی” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، در این گفتمان موضوعات مربوط به انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی و چگونگی رعایت معیارها و هنجارهای اجتماعی و اخلاقی در وقت کمپاین از سوی نامزدان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

“دکتر عبدالوهاب رحمانی” استاد دانشگاه، نامزد وکیل در مجلس نمایندگان و کارشناس این گفتمان، انتخابات را یک راهکار عملی برای تحقق مردم سالاری و جوهر دموکراسی عنوان کرد.

او تاکید کرد که تکیه به آرای مردم هم مبنای شرعی و هم حقوقی دارد و در شرایط کنونی مردم افغانستان مجبور هستند تا با تکیه به آرای عمومی، به اداره امور اجتماعی و سیاسی بپردازند. چنانچه تمام دنیا برای شکل دادن نظم سیاسی و اجتماعی خود این پروسه را دنبال می کنند.

اما به باور رحمانی، آنچه مهم است این است که انتخابات بر چه اصول و معیارهای باید استوار باشد تا شفاف و بدون موانع تحقق پیدا کند.

به گفته آقای رحمانی، متاسفانه در قانون انتخابات پارلمانی افغانستان معیارهای قابل قبول وجود ندارد. به طور نمونه هیچ شرط تحصیلی در انتخاب شدن در نظر گرفته نشده است در حالیکه علم و دانایی امر مهم برای اشغال یک پست سیاسی و اجتماعی می باشد. گذشته از آن برای کارزار انتخاباتی و حفظ نظم جامعه ضوابطی روشنی وجود ندارد. به همین دلیل نامزدان با چسپاندن پوستر و عکسها چهره ای شهر را تغییر داده و دست به بی نظمی ها و مصارف گزاف می زنند و مردم را با وضعیت نا معقول و غیر منطقی مواجه می کنند.

از طرفی هم به گفته این استاد دانشگاه، در افغانستان شعارهای نامزدان یا خارج از صلاحیت شان است و یا اینکه قسمی شعار می دهند  که نمی توانند به آن عمل کنند. افزون بر آن جامعه افغانستان قبیله محور است و در چنین ساختار، این شعارها هیچ جایگاهی ندارد، زیرا این شعار ها در صورتی موثر است که جامعه برنامه محور باشد.

به عقیده رحمانی، شعارهای کنونی نامزدان با واقعیت های جامعه و وضعیت زندگی مردم فاصله زیاد دارد و این بدین معنی است که کاندیدان انتخاباتی جز رفتن به مجلس به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنند.

استاد دانشگاه علاوه کرد: با در نظرداشت فرهنگ جاری در کشور و فقر اقتصادی در جامعه، نامزدانی که پولدار هستند بیشترِ مردم را از زاویه اقتصاد نشانه رفته اند و با پول طیف های مختلف را جذب می کنند که یقیناً این روند منفی انتخابات را در مرور زمان از حالت مثبت خارج کرده و گردش قدرت سیاسی را از سطوح مختلف جامعه بیرون و به قشر خاصی منحصر می کند.

وی تصریح کرد: در انتخابات وقتی که روند منفی و اهداف منفعت طلبانه باشد افراد و اشخاص فرصت طلب از هر وسیله بهره برده و نقاط ضعف مردم از جمله فقر را مورد استفاده قرار می دهند.

هرچند به گفته وی، در میان نامزدان کسانی نیز هستند که پیروز شدن و رفتن به مجلس را یک مسوولیت میداند و طبق مشکلات مردم برنامه ریزی کرده و شعار می دهند، اما متاسفانه فی صدی کمتری را تشکیل می دهند.

به باور او شعارهای آرمانی و دور از واقعیت در حقیقت بازی کردن با احساسات مردم  می باشد و کمترین تاثیر منفی آن بد بین ساختن مردم به اصل انتخابات است. اما اینهای که طوفان برپا کرده اند و انتخاب کنندگان را گیج ساخته است بدانند که مردم افغانستان گرایش به اعتدال و واقع بینی دارند و با پشت سر گذاشتن چندین انتخابات فریب شعار پوچ را نخواهند خورد.

او در پاسخ به اینکه در انتخابات آینده مردم به چه افرادی رای خواهند داد؟ گفت: هرچند طوفانهایی ناشی از کارزار انتخاباتی مردم را گیج کرده، اما گرایش آگاهان جامعه بیشتر به سوی اعتدال و واقعیت ها است و اینها وظیفه دارند که مردم را نیز آگاه کنند تا انتخاب درست داشته باشند.

رحمانی اذعان کرد: مردم میدانند که خدمت گزار تنها کسانی نیستند که امکانات مادی پخش می کنند، بلکه آنهایی که سالهای سال خوراک فکری و نیروی معنوی را به خورد جامعه داده اند، مستحق تر هستند و مردم نیز به آنان تمایل دارند زیرا مردم افغانستان ارزشگرا و باورمند هستند. بنا بر این در انتخابات آینده احتمال زیاد وجود دارد که چهره های علمی و فرهنگی به مجلس راه پیدا کنند.

رحمانی در پایان اظهار داشت: برای بیرون رفت از مشکلات موجود و نجات افراد جامعه از فریب خوردن در انتخابات بهترین راهکار تعدیل قوانین و فرهنگ سازی می باشد تا هر کس و نا کس نتواند هرچه دلش خواست برای اهداف منفعت طلبانه خود انجام داده و از مردم سوء استفاده کنند.