• تاریخ انشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17903
  • 793 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کمک ایران جهت انتقال و مداوای مجروحین حادثه ۷ جدی، غیر قابل جبران و فراموش ناشدنی خواهد بود

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد که مرکز تبیان از زحمات، تلاش‌ها و خدمات جمهوری اسلامی به‌ویژه وزارت خارجه و سفارت این کشور در کابل که در راستای کمک به […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد که مرکز تبیان از زحمات، تلاش‌ها و خدمات جمهوری اسلامی به‌ویژه وزارت خارجه و سفارت این کشور در کابل که در راستای کمک به زخمیان حادثه ۷ جدی جهت انتقال به ایران و مداوای مطلوب آنها، صورت گرفت، قلباً سپاسگزاری می‌کند.

 

به گفته‌ی آقای مزاری؛ اگر کمک‌ برای اتقال و تداوی مجروحین آنهم در بدترین شرایط صورت نمی‌گرفت، امکان شهادت و جان‌باختن اکثر زخمیان این حادثه می‌رفت. هرچند همین‌اکنون نیز یکی از کادرهای ارشد تشکیلات جناب حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن سجادی که در میان زخمیان بود، به دلیل کارشکنی و تاخیر در اعزام، بینایی خود را از دست داده‌است.

 

آقای مزاری یادآور شد که به صورت قطع این اولین کمک جمهوری اسلامی به مردم افغانستان نبوده و این کشور در طول دهه‌های گذشته (زمان جهاد، مقاومت و هفده سال اخیر) کمک‌های بزرگتر و وسیع تر از این را به مردم افغانستان کرده است. حتی در قسمت کمک به حوادث و زخمیان، این اولین کمک نبوده که فقط به مجروحین مرکز تبیان و خبرگزاری آوا شده باشد، بلکه بارها این اعلام آمادگی از طرف جمهوری اسلامی در حوادث مختلف صورت گرفته است.

 

آقای مزاری اشاره کرد که چندی پیش نیز در رویداد تروریستی علیه مسجد جوادیه هرات از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی استقبال صورت گرفت و زخمیان آن رویداد بعد از انتقال به ایران به نحو مطلوب در آنجا درمان شدند. زخمیان حادثه هفتم جدی نیز که اکثراً از مسوولین و کادرهای این تشکیلات بودند در حال حاضر بهبود پیدا کرده و اکثراً از بیمارستان مرخص شده و فعلا مراحل درمان را در خارج ازبیمارستان سپری می کنند.

 

رئیس عمومی خبرگزاری صدایافغان(آوا) افزود: برخورد و همکاری مسوولین نمایندگی وزارت امورخارجه در خراسان رضوی و کادر درمانی بیمارستان های ‌اما رضا(ع) در خصوص رسیدگی به مجروحین و مداوای آنها نیز بی نهایت شایسته، اسلامی و انسانی بود و است که اصلاً نمی‌توان در قالب جملات و ادبیات توصیف کرد.

 

آقای مزاری ابراز امیدواری کرد که این حادثه و حوادث اخیری که اتفاق افتاد، آخرین حوادثی باشد که در افغانستان قربانی می‌گیرد.

n00158596-r-b-011

مزاری در ادامه با بیان‌اینکه حادثه هفتم جدی خسارات خیلی جدی و بزرگی روی دست ما گذاشت گفت که بزرگترین خسارت ما، خسارت انسانی بود که نزدیک به ۵۰ نفر از کادرها، مسوولین و اعضای تشکیلات شهید شدند.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که مسوولیت جدی و اصلی ما از این به بعد است که ما در ارتباط با خانواده های شهدا داریم و علاقه نداریم که آنها رها شوند و ازکنارشان بی تفاوت بگذریم.

 

رئیس عمومی مرکز تبیان یادآور شد که بعد از حادثه بلافاصله در دفتر تبیان بخش شهدا و ایثار گران تاسیس شد و برای تمام خانواده های شهدا پرونده درست شد. تصمیم بر این است که این بخش را با سازماندهی پیش ببریم و ان شاالله به ترتیب و تدریج سایر شهدای ترور (شهدای مسجد امام زمان غرب کابل، شهدای مسجد الزهرا(س)، شهدای مسجد باقرالعلوم(ع)، شهدای کارته سخی، شهدای حسینیه قلعه فتح الله، شهدای مسجد امام زمان(عج) خیرخانه و سایر شهدای ترور) را هم در قالب این بخش سازماندهی خواهیم کرد.

 

آقای مزاری خطاب به سفیر جمهوری اسلامی گفت که در این قسمت ما نیاز به راهنمایی فکری و همکاری های نرم افزاری داریم  و  تجربیاتی که جمهوری اسلامی ایران به ویژه بنیاد شهید انقلاب اسلامی در بخش شهدا دارد را با ما شریک سازد.

 

آقای مزاری همچنین یادآور شد که شهدای مرکز تبیان نسبت به سایر شهدا و حوادث کاملاً متفاوت بود، چون اینها عناصر کاملاً درس خوانده، فرهیخته و از نگاه فکری کاملاً عناصر دینی و در عرصه فکر و فرهنگ و رسانه شبانه روزی در اختیار مردم بودند.

 

آقای مزاری اضافه کرد که شهدا جمعیتی بودند که به دنبال پول، مقام و موقعیت نبودند و در شرایط افغانستان کاملاً ایثار گرایانه و از جان گذشته در صحنه بودند.

 

آقای مزاری با بیان اینکه شهدای مرکز تبیان این حادثه را پیش‌بین بودند و اینطوری نبود که اینها در صحنه کار می‌کردند اما احتمال خطر را نمی‌دانستند گفت که شهدای مرکز تبیان قطعاً خطر را احساس کرده بودند و با آمادگی کامل در صحنه بودند.

 

در همین حال محمد رضا بهرامی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل نیز مجدداً حادثه غم انگیز مرکز تبیان را تسلیت گفت و افزود که حادثه تروریستی ۷ جدی/دی خیلی تلخ و درد آور بود که ابعاد غمبار بودن آن نیز به تدریج معلوم شد.

 

آقای بهرامی در قسمت انتقال مجروحین نیز گفت که؛ رسیدگی به مجروحین و اقدام به انتقال آنها جهت مداوا وظیفه‌ی ما بود که هم برخواسته از اعتقادات اسلامی ما بود و هم نظر به انسان بودن و به عنوان یک کشور همسایه، در این راستا مکلف بودیم.

 

بهرامی خاطر نشان کرد که این همکاری تنها در قسمت مرکز تبیان اختصاص نمی یابد، چون قبل از این نیز در مورد سایر مجروحین متعلق به نهادهای دولت افغانستان اعلام آمادگی صورت گرفته بود.

n00158596-r-b-010

او یادآور شد که در این زمینه یک گفتگو میان دولت‌های ایران و افغانستان وجود دارد که امیدوار است که به تفاهم برسند تا اتباع افغانستانی از ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران استفاده بهینه را ببرند و یک بخشی از کمبودهایی که در داخل محیط افغانستان است نیز به نحوی برطرف شود.

 

آقای بهرامی همچنین اضافه کرد که بحث دوم این است که همه ما نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه با یک تهدید جمعی مواجه هستیم که این تهدید برخواسته از قرائت نادرست و غلط از مفهوم اسلام می‌باشد.

 

بهرامی گفت: تفکر “افراط گرایی تکفیری” که تعلق به این منطقه ندارد، هم‌اکنون به عنوان یک تهدید منطقه را با خطر مواجه ساخته و  برای ما مهم این است که چطور از ظرفیت های موجود در منطقه بهره برداری کنیم و در یک همکاری جمعی بتوانیم با یک تهدید جمعی مبارزه کنیم. هیچ راهی غیر از این برای همه ماها وجود ندارد و آنچه که امروز در افغانستان اتفاق می افتد لزوماً محدود در افغانستان نیست چون تهدیدات تروریسم و افراط گرایی در قالب جغرافیای خاص محصور نیست.

 

بهرامی یادآور شد: همانطوریکه افزایش همگرایی کشورها برای بهره برداری از فرصت های مشترک؛ همه کشورهای منطقه را منتفع کند؛ همانطور تهدیدهایی وجود دارد که اگر با این تهدید ها مبارزه نشود منطقه را با خطر مشترک مواجه می‌کند.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل همچنین با اشاره به تاسیس بخش شهدا و ایثار گران مرکز تبیان گفت که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تجربیات نرم افزاری خود را در رابطه با مدیریت و سازماندهی امور شهدا و ایثارگران منتقل می‌کند.