• تاریخ انشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27549
  • 374 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کودک آیینه تمام نمای پدر و مادر خود است/ در تربیت کودک باید بسیار محتاط بود

n00192939-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بانو حکیمه احمدی، که در این گفتمان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: مردم جهان تازه به ارزش تربیت کودکان برای رسیدن به اهداف‌شان پی برده‌اند، اما اسلام این نکته را چند قرن پیش یادآوری کرده بود.   وی افزود: خداوند می‌فرماید: هرگز فرزندان‌تان را از دست فقر و کمی‌ روزی به […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بانو حکیمه احمدی، که در این گفتمان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: مردم جهان تازه به ارزش تربیت کودکان برای رسیدن به اهداف‌شان پی برده‌اند، اما اسلام این نکته را چند قرن پیش یادآوری کرده بود.

 

وی افزود: خداوند می‌فرماید: هرگز فرزندان‌تان را از دست فقر و کمی‌ روزی به قتل نرسانید و ما برای شما روزی می‌دهیم و به آن‌ها هم روزی می‌دهیم و کشتن آن‌ها خطایی بزرگ است.

 

به گفته بانو احمدی، یک کودک آیینه تمام نمای پدر و مادر خود است و گفته می‌شود که در تربیت کودک باید بسیار محتاط بود.

 

وی تصریح کرد: در جامعه افغانستان توجه به تربیت کودک خیلی کم است و یکی از دلایل آن، زیاد بودن فرزندان در یک خانواده می‌باشد.

 

این شرکت‌کننده گفتمان خبرگزاری صدای افغان(آوا)، کودک را مانند دوربین خوانده که هر لحظه رفتار و گفتار ما را ثبت کرده و دوباره به ما نمایش می‌دهد.

 

بانو احمدی یکی از راه‌های زمینه‌سازی ظهور امام زمان(عج) را تربیت درست کودکان عنوان کرد.

 

فضل حافظی، دانشجوی دانشگاه بلخ نیز در سخنانی در گفتمان “کودکان و عصر حاضر” ابراز داشت: چون کودکان آینده جامعه هستند، باید طوری تربیت شوند که در آینده باعث پیشرفت خود و جامعه گردند.

 

وی بحث تربیت و آموزش کودک را مهم دانسته و افزود: باید برای کودکان بهترین زمینه آموزشی فراهم گردد؛ چون هر عمل وی از روی آموزش او خواهد بود.

 

حافظی تاثیر رسانه‌ها بر آموزش کودکان را مهم خوانده، بیان داشت: متاسفانه امروز کودکان ما بیشتر وقت‌شان را در کنار رسانه‌هایی می‌گذرانند که جز فریب دادن، برنامه دیگری ندارند.

 

از سوی دیگر، سید علی موسوی، طلبه مدرسه علمیه می‌گوید: معصوم(ع) می‌فرماید: “به فرزندان‌تان کارهایی که در زمان‌تان انجام می‌دادید را تحمیل نکنید، چون آن‌ها در زمان غیر از زمان شما آفریده شده‌اند”.

 

وی خاطرنشان ساخت که پیامبر اسلام(ص) با کودکان خیلی مهربان بوده و بعضی اوقات با کودکان بازی می‌کردند.

 

موسوی تاکید کرد: امروز باید عطوفت و مهربانی را برای کودکان یاد بدهیم؛ چون کودکان بیشتر به محبت و مهربانی ضرورت دارند.

 

به گفته او، خانواده باید آن‌قدر برای کودکان خود محبت بدهد که این کودک به محبت دیگران نیاز پیدا نکنند.

 

عزیزه جعفری، دانشجوی دانشگاه بلخ نیز در سخنانی در گفتمان خبرگزاری صدای افغان(آوا) در شهر مزارشریف می‌گوید: یکی از مشکلات سد راه رشد کودکان، بی‌توجهی خانواده‌ها به کودکان‌شان می‌باشد.

 

وی یکی از حقوق اساسی کودک بر خانواده را انتخاب نام نیک دانست و افزود: در قرآن هم ذکر شده است که برای کودکان‌تان بهترین نام را قبل از تولد وی انتخاب کنید.

 

جعفری ذهنیت‌سازی کودک برای محبت را مهم خوانده، عنوان کرد: محبت دادن به کودک سبب رشد روحی وی خواهد شد و عدم محبت با کودک، سبب ضربه روحی به او خواهد شد.

 

قابل یادآوری است که پرسش و پاسخ با کارشناس نیز در پایان گفتمان این هفته دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در شهر مزارشریف صورت گرفت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>