• تاریخ انشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29134
  • 577 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گرامی داشت از بیست و پنجمین سالروز شهادت شهید مصباح مزاری در هرات

طی مراسمی در سالن همایش های مرکز تبیان در هرات از ایام فاطمیه و بیست و پنجمین سالروز شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح مزاری بنیانگذار سازمان فدائیان اسلام در شمال کشور تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.   خبرگزاری آوا ـ هرات: در این مراسم، سید عبدالله نایاب مسوول دفتر […]

طی مراسمی در سالن همایش های مرکز تبیان در هرات از ایام فاطمیه و بیست و پنجمین سالروز شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح مزاری بنیانگذار سازمان فدائیان اسلام در شمال کشور تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

 

خبرگزاری آوا ـ هرات: در این مراسم، سید عبدالله نایاب مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات پیرامون شخصیت، راه و روش و منش حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح مزاری طی سخنانی گفت: شهید مصباح مزاری به عنوان یک روحانی، یک ولایت مدار و نخبه جامعه تشیع وظیفه و مسئولیت خود دانست که در فضای ملتهب سیاسی، نظامی و اجتماعی افغانستان ورود و عملا حضور داشته باشد.

 

آقای نایاب در ادامه علاوه کرد: شهید مصباح مزاری سازمان فدائیان اسلام را در شمال کشور تاسیس نمود، سازمان نظامی_سیاسی مقتدری که اولین حرکت های نظامی_سیاسی را بر علیه رژیم کمونیستی آنزمان آغاز کرد و در حقیقت فعالیت های ضد کمونیستی از این نقطه شکل گرفته و آغاز شد.

 

به گفته وی، در حدی دامنه فعالیت های این سازمان گسترش یافت که بسیاری از سازمان ها، جریان ها، افراد و اشخاصی که امروز در عرصه سیاست حرفی برای گفتن دارند سابقه حضور و فعالیت در این سازمان را دارند.

 

مسوول مرکز تبیان در هرات با اشاره به شاخصه هایی از شخصیت الگو محور این شهید بزرگ که سبب متمایز شدن ایشان از سایر بزرگان در این عرصه گردیده بیان کرد: اولین شاخصه اینست که، شهید مصباح مزاری خط و آرمان های امام خمینی(ره) را شناخت و عملا آن را با روحیه دینی_سیاسی به عرصه اجرا و عمل قرار داد.

 

به گفته وی، بسیاری از افراد متدین و مومن در عرصه های مختلف جامعه حضور فعال دارند اما نسبت به امور سیاسی کشور  بی تفاوت هستند، درحالیکه نمی دانند که اولین بنیان گذار ارزش های دینی و سیاسی در جهان اسلام حضرت رسول مکرم اسلام (ص) بودند.

 

این فعال فرهنگی در هرات بیان کرد: پیامبر اسلام در مدینه حکومت تشکیل داد و به عنوان زعیم و پیشوای مسلمین  اداره جهان اسلام را به عهده گرفته و در این عرصه کار و فعالیت کرد.

 

به بیان وی، در صورتی که امامان و پیشوایان دینی ما تنها به امور دینی مصروف می بودند و به امور سیاسی مسلمین بی تفاوت بودند پس هیچ نوع خطری از سوی مخالفین آنان را تهدید نمی کرد.

 

آقای نایاب با اشاره به هدف قیام امام حسین(ع) در برابر زمام داران آنوقت بیان داشت: امام حسین به هدف ایجاد حکومت اسلامی قیام کرد و بر این باور بود که مجری ارزش های اسلامی باید نظام و حکومت اسلامی باشد پس امام در امور سیاسی دخیل بود و به خاطر همین مسائل سیاسی بود که به شهادت رسیدند.

 

مسوول مرکز تبیان در هرات، در ادامه سخنانش با اشاره به دیگر شاخصه فکری و شخصیتی شهید مصباح مزاری خاطر نشان ساخت: شهید مصباح مزاری تفکر امام خمینی(ره) را که به عنوان یک یادگار ارزشی در جامعه بود مطرح کرد و روحانیت افغانستان را از حالت انزوا و بی طرفی نجات داده و اعلام نمود که باید سردمدار جریان های فکری و سیاسی با روحانیت شکل بگیرد.

 

بنابر اظهارات وی، تفکر مارکسیستی در آنزمان دین را افیون توده ها می دانست اما شهید مصباح مزاری با پیروی از تفکر و اندیشه امام خمینی(ره) وارد صحنه شد، روحانیت و ارزش ها را پیوند داد و در شمال افغانستان فریاد بلند کرد و حرکت های جهادی_ارزشی را علیه رژیم کمونیستی آنزمان آغاز کرد.

 

این آگاه امور سیاسی در هرات، همچنان اظهار داشت: شهید مصباح مزاری در هدف و مسیرش ثابت قدم و پایدار بود و در کنار جبهه حق قرار گرفت و در این مسیر ثابت باقی ماند و هیچ وعده و وعیدی نتوانست شهید مصباح را از مسیر و آرمان هایش فاصله بدهد و یکسره در این مسیر گام برداشت و سر انجام جام شهادت نوشید.

 

به بیان وی، تشکیلاتی عمل کردن از دیگر شاخصه های عملی و شخصیتی شهید مصباح مزاری بود که ایشان را نسبت به تمامی هم ردیفان و همفکرانش متمایز می کرد، طوریکه ایشان حتی از دوران طلبگی تا بالاترین درجات، به طور تشکیلاتی کار نموده و در این مسیر انسان و نیرو تربیت کرد.

 

وی علاوه کرد: شهید مصباح بخشی از نیروها را در حصه نظامی فدائیان اسلام و تعدادی را امور فرهنگی و ارزشی این سازمان مسوولیت داد، از زمینه سازی تحصیل و آموزش این افراد در بخش ها و مقاطع مختلف شروع کرد تا آنها را به عنوان رهبران آینده به این جامعه عرضه بکند.

 

آقای نایاب خاطر نشان ساخت: در حال حاضر بسیاری از شخصیت هایی که در شمال افغانستان و شرایط کنونی در بخش های مختلف فرهنگی، سیاسی، نظامی و امنیتی حرفی برای گفتن دارند، بدون شک یک دوره و زمانی را همراه با شهید مصباح بوده و در تشکیلات ایشان حضور و فعالیت داشتند.

 

وی همچنان در اخیر سخنانش تاکید کرد: کار تشکیلاتی انسان را نسبت به آنچه که در جامعه وجود دارد آگاه تر، بیدار تر، فرهیخته تر و ارزشمندتر نموده و افراد در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و رسانه ای ورود نموده، تربیت شده و تحویل جامعه داده می شوند.