• تاریخ انشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 8964
  • 1,201 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گراییدن به دو اصل دین و انقلاب اسلامی راه سعادت مردم افغانستان

سخنرانان در همایش تحلیلی عنوان” انقلاب اسلامی؛ نوید رفع استضعاف و مسیری برای کسب اقتدار” که به مناسبت تجلیل از فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با حضور علما، شخصیت های سیاسی، فرهنگی، اساتید دانشگاه، دانشجویان و متنفذین مردمی برگزار شد، تنها راه سعادت ملت و […]

سخنرانان در همایش تحلیلی عنوان” انقلاب اسلامی؛ نوید رفع استضعاف و مسیری برای کسب اقتدار” که به مناسبت تجلیل از فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با حضور علما، شخصیت های سیاسی، فرهنگی، اساتید دانشگاه، دانشجویان و متنفذین مردمی برگزار شد، تنها راه سعادت ملت و حکومت افغانستان را گراییدن به دو اصل دین و انقلاب اسلامی دانستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین جعفری قندوزی؛ کارشناس علوم دینی در این همایش تحلیلی گفت که انقلاب اسلامی ضمن تبین سازگاری اسلام و دموکراسی کنش متقابل بین دو حوزه دین و سیاست را آشکار کرد.

 

به گفته وی قبل از انقلاب اسلامی این دو حوزه متضاد بودند و کسانی که در حوزه دین فعالیت می کردند باید از حوزه سیاست خداحافظی می کردند اما با پیروزی انقلاب اسلامی زمینه فعالیت در هر دو حوزه برای اشخاص متقاضی فراهم شد.

 

آقای کندزی گفت: متاسفانه در این اواخر، ملت و دولت از اصول و ارزش های دینی دوری جسته است اند که همین دوری از ارزشهای دینی باعث خلق بسیاری از مشکلات اعم از اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شده است.

به باور وی، تنها راه سعادت ملت و حکومت افغانستان را گراییدن به دو اصل دین و انقلاب اسلامی دانستند.

 

این کارشناس مسائل دینی افزود که امام خمینی(ره) نظامی را بوجود آورد تا سبب تلفیق شدن حوزه سیاست و حوزه دیانت گردد و یک حاکم اسلامی بتواند هم در حوزه اسلامی و هم در حوزه سیاست به گونه متین فعالیت نماید.

 

امام خمینی(ره) نظام را برپا کرد که مشروعیت را از دین می گیرد و معقولیت خود را از آرای مردم.

آقای کندزی اظهارداشت که امام خمینی(ره) بوجود آورنده نظام دموکراسی و دین سالاری در جهان اسلام است و ما باید از این نظام در جامعه کنونی خود الگو برداری کنیم و اگر از این الگو برداری ها پیروی نکنیم تا ابد در حکومت داری خوب به سر منزل نخواهیم رسید.

این عالم دینی  گفت: یکی از شاهکار های انقلاب اسلامی، همانا بوجود آوردن خط سوم “نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی” است که این برگرفته از اعتقاد و تفکر امام خمینی است.

به گفته وی، امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی و نظام اسلامی را بر اساس دین، عدالت محوری، خداباوری، معنویت محوری پایه گذاری کرد که خدمت بزرگی است برای جهان اسلام و کشور ایران.