• تاریخ انشار: ۱۰ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14227
  • 670 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گروه های تکفیری و وهابیت نشأت گرفته از انحرافات دینی هستند

n00150732-b

سید خداداد احمدی، مدیر لیسه عالی عترت در مراسم تجلیل از روز دهم ماه محرم الحرام(عاشورای حسینی) گفت که در عصر حاضر انحرافات دینی به گونه کثیر در افغانستان به چشم مشاهده می شود. نطفه بوجود آمدن ” وهابیت ” در کشور و شکل گرفتن گروه های تکفیری نشأت گرفته از انحرافات دینی می باشند […]

سید خداداد احمدی، مدیر لیسه عالی عترت در مراسم تجلیل از روز دهم ماه محرم الحرام(عاشورای حسینی) گفت که در عصر حاضر انحرافات دینی به گونه کثیر در افغانستان به چشم مشاهده می شود. نطفه بوجود آمدن ” وهابیت ” در کشور و شکل گرفتن گروه های تکفیری نشأت گرفته از انحرافات دینی می باشند که در افغانستان دامن گیر شهروندان شده است.

به گزارش خبرگزاری آوا، از دهمین روز محرم الحرام (عاشورای حسینی) سالروز شهادت سالار و سرور شهیدان، نمونه شجاعت و جوانمردی، ایثار و فداکاری، فریادگر ندای محرومین و مظلومین عالم، حضرت امام حسین(ع) و یاران باوفایش از سوی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل گرامیداشت به عمل آمد.

آقای احمدی در ادامه افزود، انحراف یک پدیده اجتماعی است که در جامعه به شکل ناخواسته اتفاق می افتد و انحرافات بزرگ در جامعه نیاز به برنامه های جدی، بزرگ و مهم دارد.

او گفت که نهضت امام حسین (ع) توانست که در آن زمان از انحرافاتی که از سوی دستگاه اموی ها شکل گرفته بود، جلوگیری کند.

به گفته وی، نهضت هایی که بعد از شهادت امام حسین (ع) بوجود آمدند، الگوی شان نهضت اباعبدالله حسین (ع) بود.

آقای احمدی گفت که اسلام دین جبر نیست و هر فرد با توجه همان داشته های عملی خود، قرائت خاص از دین دارد.

وی علاوه کرد، هر امری که با اصل گفته های پیامبر(ص)، اهلبیت(ع) و قرآن، مطابقت نداشت و از منطق عقل دوری جست، همان انحراف دینی بشمار می رود.

وی علاوه کرد که بحث اعتقادات، داعش و گروه های تکفیری از هیچ نگاه ریشه دینی ندارد و تنها نام این گروه ها با دین پیوند دارد و عملکرد این گروها، مشابهت به گروه خوارج دارد.

این مدیر مکتب می گوید که در درون مذهب شیعه، گروه های دیگری اند که پیروان مذهب جعفری را به انحرافات و کج رفتاری دینی سوق می دهد.

به گفته وی، گروه های ناشناخته ای برای به انحراف کشیدن پیروان شیعه شکل گرفته، لذا با توجه به خطر انحراف باید رهبران دینی و سیاسی تلاش جدی کنند تا با آنان مقابله شود.

مدیر مکتب لیسه عالی عترت، ” قمه زنی ” را یکی از انحرافات دانست که از سوی دشمن در میان پیروان مذهب شعیه و عاشقان امام حسین (ع) جای گرفته است.

موصوف اظهار داشت که دشمنان برای ایجاد انحرافات دینی هزینه های هنگفت را به مصرف می رسانند و با این مصارف، دشمنان اسلام هر انحرافی را که می خواهند در میان پیروان مذهب شیعه وسنی ایجاد می کنند.

احمدی گفت که از مجالس حسینی، منابر و رسانه های اجتماعی در تنویر افکار مردم عامه به گونه احسن استفاده کرد و باورهای خلاف دین و انسانیت را از بین برد.

او در بخشی از سخنانش بر ” اهداف و انگیزه های نهضت عاشورا ” اشاره کرد و گفت هدف اصلی قیام امام حسین (ع) را می توان در احیای دین خلاصه کرد. اما نهضت امام حسین پدیده ای عمیق، چند ماهیتی و چند لایه است.

این مدیر مکتب گفت که حادثه عظیم عاشورا یکی از مهم ترین تحولات سیاسی، اجتماعی تاریخ بشریت و یکی از رویداد های بی نظیر خط رسالت پیامبر الهی است.

وی تصریح کرد که امام حسین (ع) در بیان هدف قیام شان می فرماید: منظورم (از قیام) امر به معروف و نهی از منکر است.

احمدی اظهار داشت که به عبارت دیگر؛ یکی از علل قیام امام حسین (ع) زنده کردن ارزشهای اسلامی بوده است. ارزش های همچون وحدت امت، حریت، اخلاق اسلامی و انسانی و زنده کردن معارف حق می باشد.

گفتنی است که این مراسم با مرثیه سرایی و دعاییه حجت الاسلام والمسلمین علی اوسط بلال پایان یافت.

مراسم عزاداری امام حسین(ع) از ابتدای محرم الحرام تا سیزدهم این ماه همه روزه از ساعت ۹ صبح در تالاراجتماعات دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>