• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27460
  • 428 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گریه‌هایی که برای امام حسین صورت می‌گیرد جلوه‌های درخشانی از رابطه عاطفی ما با نهضت عاشوراست

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی در دوازدهیمن شب عزاداری امام حسین (ع) در منزل حاج محسن اکبرزاده هراتی یکی از کادرهای مرکز تبیان در مشهد مقدس، در مورد “لزوم رابطه و پیوندهای عمیق عاطفی با نهضت عاشورا” صبحت کرد.   حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ مسوول بخش […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی در دوازدهیمن شب عزاداری امام حسین (ع) در منزل حاج محسن اکبرزاده هراتی یکی از کادرهای مرکز تبیان در مشهد مقدس، در مورد “لزوم رابطه و پیوندهای عمیق عاطفی با نهضت عاشورا” صبحت کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ مسوول بخش علمای مرکز تبیان در ابتدای سخنان خود گفت: عاشورا یک واقعه فرامکانی و فرازمانی است، درس‌ها و پیام‌های این واقعه‌ی عظیم محدود در حصار یک جغرافیا و دو جغرافیا نیست، بلکه برای همه بشریت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: بر حسب اولویت که پیروان مکتب وحی و پیروان آموزه‌های مکتب اهل‌بیت هستیم، ضروری است که رابطه‌های عاطفی، اعتقادی و سیاسی با نهضت عاشورا داشته باشیم.

 

هاشمی راستی موضوع اصلی بحث خود را به رابطه عاطفی با نهضت عاشورا اختصاص داد و گفت: برگزاری مجالس و محافل سوگواری و عزاداری امام حسین (ع) و همچنین گریه‌ها و ناله‌هایی که برای آن حضرت صورت می‌گیرد، جلوه‌های درخشانی از رابطه عاطفی ما با نهضت عاشورا و کربلای امام حسین (ع) است.

 

وی با توجه مطلب فوق اظهار داشت: بنابراین لزوما باید توجه جدی به این برنامه‌ها داشته باشیم و سعی ما بر این باشد که هر چه بیشتر رابطه‌های عاطفی را عمیق‌تر در نظر بگیریم و به طور واضح‌تر از گذشته، این پیوند و رابطه عاطفی را از هر راهی که ممکن است تقویت نماییم.

 

مسوول علمای مرکز تبیان بیان کرد: گریه‌ها و ناله‌های ما برای امام حسین (ع) نشانه صادقانه‌ترین رابطه عاطفی ما با این نهضت است، چون اساسا گریه ترجمان دل است، این را به عنوان یک حقیقت باید به طور جدی مورد توجه قرار بدهیم، کسی عزیزی را از دست داده است و دلش از ناحیه آن می‌سوزد و مسلم است که باید گریه کند، خیلی روشن و مشخص و منطقی است، یا وقتی که انسان به یاد عزیز از دست رفته می‌افتد، قطرات اشک از چشمان انسان جاری می‌شود، باید توجه داشت که چشم صادقانه‌تر از زبان سخن می‌گوید، یعنی قطرات اشک ما بیان صادقانه پیوند‌های قلبی و روحی و روانی ماست.

 

این عالم دین با بیان این که اشک زیبا‌ترین نوع ابزار محبت محسوب می‌شود، افزود: اشک پر شور ایمان و اعتقاد، خالص‌ترین گفتن و گفتار و عالی‌ترین احساس و لطیف‌ترین دوست‌داشتن است که همه این‌ها در کوره دل یک جا ذوب می‌شوند.

 

موصوف گفت: انسان‌های شایسته و مومن و خداپرست در برابر عظمت پروردگار با گریه و اشک ریختن به خضوع‌شان می‌افزایند، این‌ها نکاتی است در رابطه با اشک، گریه‌ها و ناله‌های ما که یک چنین ریشه‌هایی در تفکرات انسان‌های آگاه و محقق و یک چنین ریشه‌هایی در آیات متبرکه قرآن وجود دارد.

 

هاشمی راستی افزود: امام صادق می‌فرمایند: کسی که برای امام حسین (ع) گریه می‌کند، یا کسی را به گریه می‌اندازد، یا برای امام حسین (ع) شبیه گریه‌کننده ناله می‌زند، پاداش و نتیجه آن بهشت پرودگار است.

 

او در تشریح مطلب فوق بیان کرد: روایت امام صادق (ع) روایت خدشه‌ناپذیری است که اسناد و مدارک این روایت در تمامی منابع معتبر و رجالی شیعه تایید شده است و در رابطه با همین روایت گاهی می ‌ینیم که سوالات متعددی را جوانان تحصیل‌کرده ما مطرح می‌کنند، گاهی می‌بینیم که دشمنان و مخالفین و معاندین شبهاتی را مطرح می‌کنند.

 

وی به یکی از شبهاتی که از سوی دشمنان عنوان می‌شود اشاره کرد و گفت: آن‌ها می‌گویند با توجه به این روایت از امام صادق (ع) یک وقت ممکن است فرد گناه‌کاری در مجلس روضه و عزای امام حسین بنشیند، فرد فاسق و فاجری بنشیند، کسی که به حقوق دیگران تجاوز کرده و در مجلس عزا حضور پیدا کند و با شنیدن ذکر مصیبت اشک از چشمانش جاری شود و گریه کند، آن وقت چطور می‌توانیم بگوییم که برای این شخص معنا و مفهوم بهشت صادق است، به خاطر چند لحظه اشک ریختن دیگر بهشت برای این شخص واجب می‌شود، جواب این شبهه و سوال، از منظرهای مختلفی داده شده است، برای نتیجه‌گیری و به عنوان نمونه به یک نکته اشاره می‌کنم و آن این است که در پاسخ به این پرسش و این شبهه لازم است حداقل ما توجه عمیق و اساسی داشته باشیم به انواع و اقسام گریه‌ها و ناله‌ها.

 

این آگاه مسائل دینی افزود: یک نوع گریه از انواع و اقسام گریه‌ها، گریه‌ی شکست و ذلت است، فرض کنید شخصی در زندگی خودش اهداف مهمی را دنبال می‌کند و یا تصمیم گرفته است که در فلان امتحان حتما باید نمره قبولی را بگیرد، خیلی تلاش می‌کند و تمامی توانمندی‌های مادی و بدنی و معنوی خودش را به کار می‌گیرد، اما پس از تلاش‌های بسیار یک وقت این شخص مردود می‌شود، این شخص احساس شکست و ذلت می‌کند، اگر گوشه‌ای نشست و گریه کرد، این گریه شکست و شعف و ذلت است، این گریه اساسا از آن گریه‌های با فضیلت نیست.

 

او همچنان ادامه داد: نوع دوم گریه اشک شوق است، برای گریه‌هایی که اشک شوق گفته می‌شود باز هم آن فضیلتی را که امام صادق فرموده بود را ندارد؛ نوع دیگر از گریه‌ها به نام گریه‌های عاطفی عنوان شده است، به عنوان مثال تصادفی رخ داده است و از آن سانحه کسی جان سالم به در نبرده است، اینجاست که انسان‌هایی که دارای قلب رئوف هستند اشک‌شان جاری می‌شود که ریشه در عواطف انسانی دارد، این گریه یکی از گریه‌های ارزشمند است، اما گریه‌های ما برای امام حسین از این نوع گریه هم نیست، چرا که  این گریه آن ارزش و جایگاه را ندارد.

 

هاشمی گفت: گریه و ناله‌های ما در مراسم عزاداری و سوگواری امام حسین (ع) رابطه عمیق و قلبی با نهضت عاشورا و کربلای امام حسین (ع) دارد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی راستی در پایان سخنان خود ابراز داشت: گاهی در مراسم عزاداری، گریه‌ها تحت تاثیر سوز صدا است که مورد درست نیست و همچنین بعضی اوقات گریه‌ها تحت تاثیر کلمات و جملات صورت می‌گیرد، ما باید تصویر آن واقعه را در ذهن خود تصور کنیم تا اتصال قلبی برقرار شود. قطعا دل می‌‌شکند و گریه‌ها پیام‌آور گفتار دل و جان ما خواهد شد.