• تاریخ انشار: ۱۶ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27691
  • 363 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گریه بر مصیبت اهل‌بیت (ع) دستور خدا و حدیث قدسی است

حجت‌الاسلام والمسلمین فانی سه‌شنبه شب (۱۴ عقرب) در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، به بیان مقام و منزلت چهارده معصوم علیهم‌السلام پرداخت.   وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی شبهه‌هایی که در […]

حجت‌الاسلام والمسلمین فانی سه‌شنبه شب (۱۴ عقرب) در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، به بیان مقام و منزلت چهارده معصوم علیهم‌السلام پرداخت.

 

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی شبهه‌هایی که در مورد جایگاه و مقام چهارده معصوم مطرح می‌کنند، افزود: “به عنوان مثال می‌گویند که در جهان جنایت‌های گوناگونی رخ داده، چرا شیعیان صرفا به ۷۲ تنی که در کربلا شهید شده‌اند می‌پردازند؛ در حالی که در جنگ جهانی دوم، هیتلر ۴۳ میلیون نفر را از بین برد. این طور بیان می‌کنند که شما چطور این همه جنایات را نمی‌بینید و فقط توجه می‌کنید به چهارده معصوم!”

 

حجت‌الاسلام فانی ادامه داد: “در‌ جواب می‌گوییم که هر کسی یک قرب و منزلت و جایگاهی دارد، یکی برادرش را با سیلی می‌زند و یک وقت جوانی امام زمان خود را با سیلی می‌زند، آیا می‌توان گفت که بین این دو امر هیچ تفاوتی نیست؟ اینجا به حجت بالغۀ خداوند که خلیفۀ الهی و انسان کامل است جسارت شده است، قطعا منزلت‌ها تفاوت دارد.”

 

وی همچنین بیان کرد که می‌گویند شما چقدر برای اهل‌بیت گریه می‌کنید، در جواب آنها می‌گوییم چون‌ بهشت بهای گریه بر این عزیزان است و باید برای درک بهشت بر مصیبت ائمه معصومین گریست و در محافل بزرگداشت آنان شرکت کرد. گریه ما باعث می‌شود آتش جهنم بر ما خاموش گردد، این اشک چشم‌ است که آتش جهنم را بر ما خاموش می‌کند.

 

حجت‌الاسلام فانی ادامه داد: گریه در مصیبت اهل‌بیت دستور خدا و حدیث قدسی است. در زیارت عاشور دستور گریه بر مصیبت امام حسین ع صادر شده است. همچنین حضرت آدم و ابراهیم و نوح بر امام حسین گریه کرد، لذا گریه بر امام حسین ع عمل پیغمبران نیز بوده است. امام سجاد ع در فراغ پدرش گریه کرد.

 

این آگاه امور دینی افزود: در دعای ندبه می‌خوانیم که “فَلْیَبْکِ الْبَاکُونَ وَ إِیَّاهُمْ فَلْیَنْدُبِ النَّادِبُونَ وَ لِمِثْلِهِمْ فَلْتُذْرَفِ [فَلْتَدُرَّ] الدُّمُوعُ وَ لْیَصْرُخِ الصَّارِخُونَ وَ یَضِجُّ [یَضِجَ ] الضَّاجُّونَ وَ یَعِجُّ [یَعِجَ ] الْعَاجُّونَ أَیْنَ الْحَسَنُ أَیْنَ الْحُسَیْنُ” تمام جوانب بحث عزا و گریه برای امام حسین ع سنجیده شده و دستور آن داده شده است. بنابراین گریه بر امام حسین ع عمل پیغمبران و عمل معصومین و دستور خداوند و دستور معصومین می‌باشد.

 

حجت‌الاسلام فانی گفت: همچنین گریۀ ما بر مصیبت اهل‌بیت ع مزد رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. “قل لا اسالکم علیه اجرا الا الموده فی القربی” یکی از راه‌های توجه و محبت به اهل بیت ع همین مراسم‌ها و زیارت‌ها و گریه کردن هاست.

 

وی با بیان اینکه قلب امام زمان عج که قطب عالم امکان است، به خاطر مصیبت امام حسین ع محزون باشد ما هم باید محزون باشیم، گفت: بنابراین گریه بر مصایب اهل بیت جزء وظایفی است که خداوند بر عهده شیعیان نهاده است. این گریه‌ها باید باشد و برکات فراوانی در دنیا و آخرت داشته و خواهد داشت. پس باید شکر خدا کنیم که به این ولایت روی آورده‌ایم. از خداوند بخواهیم که لحظه‌ای ما را به خودمان وا مگذارد و لحظه‌ای دست ما را از دامن این خاندان پاک کوتاه نفرماید.

 

حجت‌الاسلام فانی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این پرسش که چرا خاندان عباسی امام حسن عسکری را به سامرا منتقل کردند، بیان داشت: به این دلیل که می‌دانستند از او امام زمان عج به دنیا خواهد آمد. آنها گمان می‌کردند که می‌‌توانند نور حق را خاموش کنند غافل از اینکه نور حق خاموش‌شدنی نیست.

 

شایان ذکر است که جلسۀ دعای توسل به صورت هفته‌وار و با دعوت از سخنرانان و کارشناسان مسایل مختلف هر سه‌شنبه شب در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار می‌شود.