• تاریخ انشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27494
  • 412 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گفتمان دانشجویی “اربعین تجلی پیام ظهور” در هرات برگزاری شد

به گزارش خبرگزاری آوا، “سید حسن مدثر” دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه هرات و یک تن از کارشناسان این گفتمان، در رابطه با اربعین امام حسین(ع) گفت: واقعه اربعین ادامه عاشورای امام حسین(ع) است که پس از شهادت ایشان رسالت شان به امام سجاد و حضرت زینب (س) منتقل می شود.   اوافزود که امام […]

به گزارش خبرگزاری آوا، “سید حسن مدثر” دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه هرات و یک تن از کارشناسان این گفتمان، در رابطه با اربعین امام حسین(ع) گفت: واقعه اربعین ادامه عاشورای امام حسین(ع) است که پس از شهادت ایشان رسالت شان به امام سجاد و حضرت زینب (س) منتقل می شود.

 

اوافزود که امام سجاد و حضرت زینب (س) با حضور در کربلا از چهلمین روز شهادت امام حسین تجلیل و گرامی داشت به عمل آوردند و برای اینکه این نهضت بزرگ به فراموشی سپرده نشود همه ساله با رفتن به زیارت آنحضرت این روز را گرامی می داشتند.

 

وی در ادامه بیان نمود که امروزه نیز در اربعین حسینی میلیون ها انسان حق طلب و آزادی خواه از مذاهب و ادیان مختلف با آمدن به زیارت امام حسین(ع) بخاطر تجلیل از آن نهضت بزرگ گردهم می آیند.

 

آقای مدثر با برشمردن برخی از درس ها و الگوهای برگرفته شده از مراسم جهانی اربعین، به زندگی مسالمت آمیز انسان ها در کنار یکدیگر اشاره نموده گفت: در مراسم اربعین از پیروان مذاهب و ادیان مختلف با هدف آزادی خواهی و رهایی از ظلم و ستم از نقاط مختلف جهان به سمت سرزمین کربلا حرکت می کنند تا این پیام را به گوش جهانیان برسانند.

 

وی همچنان، از انسجام، برادری، همبستگی،تقویت فرهنگ مقاومت در بین آزادیخواهان جهان مخصوصا مسلمانان از دیگر درس های مراسم اربعین حسینی یاد نمود که شیعه، سنی و پیروان تمامی ادیان و مذاهب باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و فریاد حریت و آزادی خواهی سر بدهند.

 

بنابر اظهارات این فعال فرهنگی در هرات، از ادیان مختلف بر این باورهستند که روزی با ظهور یک منجی، عالم بشریت نجات پیدا خواهد کرد، اربعین حسینی که به عنوان مدنی ترین راهپیمایی جهان یاد می شود خود زمینه ساز قیام مهدی موعود(عج) خواهد بود.

 

وی با اشاره به حکومت عدل الهی که توسط امام زمان(عج) در سرتاسر جهان ایجاد خواهد شد گفت: در حکومت مهدی موعود(عج) با توجه به شرایط مناسبی که ایجاد خواهد شد افراد از یک نقطه جهان به دیگر نقطه دنیا به راحتی سفر خواهند در حالیکه در مراسم اربعین نیز زائرین بخصوص زنان با خاطر آسوده با پای پیاده به کربلای معلا می روند و ما در این راهپیمایی عینا یکی از ویژگی های مهم حکومت امام زمانی را می بینیم.

 

آقای مدثر، همچنان تاکید نمود که با گذشت هر سال به شکوه و عظمت راهپیمایی اربعین افزوده می شود و این آگاهی و بیداری برای مردم بیشتر ایجاد می شود که به جز این مسیر دیگر نمی توانند به آزادی و حریت دست بیابند.

 

در ادامه این گفتمان “سید محمد موسوی” یکی دیگر از دانشجویان رشته جامعه شناسی دانشگاه هرات و از کارشناسان این گفتمان، در رابطه با اهمیت برگزاری و تجلیل از اربعین حسینی بیان داشت: ارج گذاری به اربعین حسینی در واقع ارج گذاری به عاشورا و قیام اباعبدالله الحسین(ع) است.

 

وی افزود که اربعین تداوم قیام امام حسین(ع) است و این قیام محدود و محصور به سرزمین کربلا نمی شود بلکه واقعه ای فرا زمانی و فرامکانی است.

 

او با اشاره به اینکه در تجلیل از اربعین حسینی چند نکته مهم از جمله ایجاد وحدت، عدالت اجتماعی و معرفی فرهنگ شیعی به خوبی تبارز می کند، تصریح نمود که بابرگزاری اربعین حسینی به عنوان یک مراسم جهانی با حضور میلیون ها انسان، وحدت میان مسلمانان بیشترمی شود و بیشتر کسانی در این مراسم شرکت می کنند که به دنبال عدالت اجتماعی هستند.

 

به بیان این دانشجوی جامعه شناسی هرات، با تجلیل از اربعین حسینی ما فرهنگ شیعی را به دیگر مردم جهان به معرفی می گیریم که فرهنگ شیعی از آن قوت و قدرت برخوردار است تا در سطح جهان تمدن اسلامی را دوباره احیا بکند.

 

وی همچنان مبارزه و بیزاری از امپریالیزم غرب و جستجوی آزادی و آزادی خواهی را از جمله یکی دیگر از درس های مهم اربعین حسینی بیان نمود که با استفاده از این فرصت می توانیم فرهنگ غنی اسلامی را که چندین قرن پیش در جهان برپا شده بود را دوباره احیا نموده و این قیام را دوام ببخشیم.

 

آقای موسوی به زمینه سازی ظهور امام عصر(عج) توسط منتظرین آنحضرت به عنوان یکی دیگر از درس های اربعین حسینی اشاره نمود که با تجلیل از این روز ما زمینه را برای قیام و ظهور حضرت قائم(عج) فراهم می نماییم.

 

وی در پاسخ به این سوال که در روز اربعین چرا مردم از تبارها، نژادها و مذاهب گوناگون، تمامی اختلافات را کنار گذاشته و در زیر یک پرچم گردهم جمع می شوند؟ اظهار داشت: امام حسین(ع) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت پیامبراسلام(ص) قیام نمود و در جهان امروزی نیز مردم خواهان مبارزه با فساد و ظلم هستند.

 

این فعال فرهنگی و اجتماعی در هرات، ایجاد پیوند قلبی، صیقل دادن دوباره روح و جان و تجدید عهد و پیمان با آرمان های قیام والای اباعبدالله الحسین(ع) را یکی دیگر از اهداف مهم برپایی اربعین حسینی عنوان نمود.

 

به  بیان وی، مردم با اشتراک در راهپیمایی اربعین اهمیت قیام عاشورای حسینی را برای جهانیان به معرفی می گیرند که پیام های این قیام را از نسلی به نسلی دیگر منتقل می سازند.

 

در ادامه این گفتمان به سوال حاضرین در نشست از سوی کارشناسان پاسخ ارائه گردید.