• تاریخ انشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14737
  • 1,070 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

گفتمان های مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تأثیر بسیار مثبتی بر اجتماع و جوانان دارد/ همچو مراسم ها برای یک جامعه سرنوشت ساز است

n00151698-b

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، برگزاری این گفتمان های هفته وار را برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان و دانشجویان مفید و سرنوشت ساز دانستند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به […]

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، برگزاری این گفتمان های هفته وار را برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان و دانشجویان مفید و سرنوشت ساز دانستند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به موضوع “جایگاه نماز در نهضت اباعبدالله الحسین(ع)” اختصاص داشت.

 

در حاشیه این گفتمان، سید مجتبی هاشمی، یکی از دانشجویان دانشگاه کابل در رابطه به برگزاری گفتمان های علمی فرهنگی که از سوی دفتر مرکزی تبیان برگزار می شود، گفت: “برگزاری این گفتمان ها در شرایط فعلی که دشمن بالای جوانان کار می کند، خیلی مفید واقع می شود”.

 

هاشمی افزود: “این وظیفه تمامی مراکز فرهنگی است که جوانان شیعه را از فرهنگ های بیگانه نجات بدهد و آنان را با فرهنگ ناب اسلامی آشنا بسازد”.

 

وی در عین حال با اشاره به موضوع گفتمان این هفته مرکز تبیان، اضافه کرد: “قیام امام حسین برای جوانان یک دانشگاه است، همانطور که هدف امام حسین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بود و ایشان در آن زمان این رسالت را انجام داد، در شرایط فعلی نیز تجلیل از اربعین حسینی و بازگو کردن کارهای امام حسین(ع) برای جوانان، خودش امر به معروف است”.

 

وی ادامه داد، رساندن شعایر حسینی به گوش مردم جامعه، وظیفه تمام مردم است و هر کسی به هر اندازه ای که از اهداف قیام امام حسین درک دارد و می فهمد، باید آن را برای جامعه برساند.

 

این دانشجو اشاره کرد: “کشورهای غربی روی جوانان مسلمان بیشتر کار کرده و توانسته اند فرهنگ شان را به کشورهای اسلامی چون افغانستان بیاورند، در همین حال، وظیفه جوانان آگاه شیعه این است که باید جوانانی که از اسلام و دین بی خبر اند را آگاه بسازند و این جوانان باید با تهاجم های فرهنگی غرب مبارزه کنند”.

 

با این حال سید محمد عظیمی، یک تن از طلاب مدرسه امام امیرالمومنین در گفتگو با خبرنگار آوا، بیان داشت: “گفتمان هایی را که مرکز تبیان برگزار می کند، برای جوانان خیلی مفید است، آن ها جواب سوالاتی را که نزدشان گنگ مانده، پیدا می کند”.

 

آقای عظیمی افزود: اشتراک در این گفتمان ها، مقدمه ای است برای جلسات بزرگتر، ما اگر این جا بیاییم، تقویت می شویم و می توانیم در اماکن دیگر با معلومات بالاتری حضور پیدا کنیم.

 

او همچنان اشاره کرد: “مراسم های عزاداری امام حسین تأثیر خود را بالای جوانان دارد، یکی از مثال های زنده آن، ارتباط جوانان با علماست. زمانی که مراسم های عزاداری در تکایا برگزار می شود، جوانان در آن مراسم ها اشتراک می کنند و این راه را برای نزدیک شدن جوانان با علما باز می کند”.

 

این دانشجوی علوم دینی می افزاید: “با برگزاری مراسم های عزاداری، مردم به خصوص جوانان از اهداف قیام امام حسین آگاه می شوند و بعد از آن، می دانند که امام شان به خاطر چه قیام کرد؟ فهمیدن این موضوع باعث فهمیدن خود انسان می شود”.

 

او در اخیر بیان داشت: “جوانان ما نباید بیشتر به مسائل غرب توجه کنند، آن ها روی جوانان ما بسیار کار کرده اند، باید جوانان بیشتر به علمای دین مراجعه کنند و بیشتر به مسائل اسلامی و دینی خود بپردازند”.

 

از سوی دیگر، خیرالله غلامی، فارغ التحصیل دانشکده تعلیم و تربیه در گفتگو با خبرنگار آوا، بیان کرد: “جوان یک نسل پاک است و این جوان است که می تواند جامعه را تغییر دهد، نقش جوان از همه اقشار دیگر در جامعه مهم تر است”.

 

آقای غلامی افزود: “چنین گفتمان هایی که در مرکز تبیان برگزار می شود، تأثیر بسیار مثبتی روی اجتماع و جوانان دارد و همچو مراسم ها می تواند برای یک جامعه سرنوشت ساز باشد”.

 

او اشاره کرد: “می توان ماه محرم و اربعین را یک دانشگاه بگوییم که درس های زیادی برای جوانان دارد؛ مردانگی، شجاعت، ایثار و غیره را برای مردم جامعه می آموزاند. بازگو کردن قیام امام حسین تأثیر مثبتی روی جامعه به خصوص جوانان دارد”.

 

او در اخیر بیان داشت: “فرهنگ غرب در جامعه افغانستان کم کم پیاده می شود، ما داریم فرهنگ بیگانه را می پذیریم، این درحالی است که خودمان غنی ترین فرهنگ را داریم، و این مشکل ساز شده، عدم آگاهی جوانان باعث شده تا غربی ها بالای شان بیشتر کار کنند”.

 

مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و حزب اسلامی تبیان به عنوان نهادهای فعال و با درک در جامعه افغانستانی، با داشتن چندین نمایندگی در کابل، مزارشریف، هرات، غزنی و همچنین شهرهای مشهد مقدس، تهران و قم در جمهوری اسلامی ایران، همواره به دنبال امر به معروف و نهی از منکر و گفتگو با جوانان برای دریافت یک آگاهی بهتر و بیشتر بوده است. گفتمان های این مرکز در این مناطق با حضور متخصصین، روحانیون برجسته و استادان دانشگاه، توانسته توجه بسیاری از جوانان را به سوی خود جلب کند. این گفتمان با آسیب شناسی دقیق شرایط کنونی جامعه، دریچه ای برای زندگی و فردایی بهتر به روی جوانان باز می کند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>