• تاریخ انشار: 26 نوامبر 2017
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 15524
  • 827 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از آثار مهمِ یاد مرگ، مبارزه با طاغوت درون و بیرون است/ کسی که با طاغوت مبارزه نکند، در میدان دشمن بازی کرده است

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در مراسم ترحیم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم کاظمی، از علمای برجسته جامعه مهاجر در مشهد مقدس، یکی از آثار مهم یاد مرگ را مبارزه با طاغوت درون و طاغوت بیرون یاد کرد و تأکید نمود که برای موفقیت در زندگی و اجتماع و همچنین مبارزه موفق با طرح ها و برنامه […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در مراسم ترحیم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم کاظمی، از علمای برجسته جامعه مهاجر در مشهد مقدس، یکی از آثار مهم یاد مرگ را مبارزه با طاغوت درون و طاغوت بیرون یاد کرد و تأکید نمود که برای موفقیت در زندگی و اجتماع و همچنین مبارزه موفق با طرح ها و برنامه های دشمن، این دو مبارزه لازم و ملزوم یک دیگر اند. حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: کسانی که مبارزه با طاغوت درون و بیرون را پیش بردند، شخصیت هایی انسان ساز هستند، مثل امام خمینی(ره) که از یک سو خودساخته بود و از سوی دیگر در برابر دشمنان دین و مکتب مبارزه کرد و سایر انسان ها را هم ساخت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مراسم ترحیم مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم کاظمی، از علمای برجسته جامعه مهاجر، روز (جمعه ۲ قوس) در مشهد مقدس و مسجد فقیه سبزواری برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در سخنانی در مراسم ترحیم حجت الاسلام والمسلمین کاظمی، ضمن ابراز تسلیت به مناسب این درگذشت به خانواده و بستگان این عالم برجسته دینی، حجت الاسلام والمسلمین کاظمی را شخصیتی بزرگ و قابل توجه خواند و گفت که از اوایل دهه ۶۰ به این طرف، با ایشان و شخصیت و تفکرات او آشنایی داشته است.

 

وی افزود: “آقای کاظمی، شخصیتی مبارز، مجاهد و حاضر در عرصه های مختلف فکری، فرهنگی و سیاسی بود. او مسئولیت های مورد توجه و بزرگی چه در زمان جهاد و چه در بعد از پیروزی و چه بعد از سقوط طالبان در داخل افغانستان ایفا کرد؛ از جمله عضویت در شورای سرتاسری علمای شیعه و سنی و مسئولیت های متعدد دیگر به خصوص عضویت در شورای مرکزی حزب حرکت اسلامی به رهبری حضرت آیت الله محسنی. گذشته از همه این مسئولیت ها و وظایف، ایشان خطیب، واعظ و سخنران بسیار توانا، معروف و مشهوری در سطح مهاجرین افغانستانی به خصوص در شهر مشهد مقدس بود”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان ادامه داد: “اگرچه مرحوم کاظمی در این اواخر گرفتار بیماری بود و آن چنان که توقع می رفت، در صحنه حضور نداشت، اما تا جایی که ایشان از نظر فکری و جسمی توان داشت، در خدمت مکتب اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و همچنین مردم مسلمان افغانستان در داخل و خارج قرار داشت و خدمات قابل وصفی انجام داد” .

 

وی با توجه به این که وقت برای سخنرانی کم است و در زمان مناسبت پیرامون شخصیت حجت الاسلام و المسلمین کاظمی خواهد نوشت، نکاتی را پیرامون آثار مرگ بیان نمود.

 

یکی از آثار مهم یاد مرگ، آماده کردن انسان برای مبارزه با طاغوت است

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری پیرامون آثار مرگ گفت: “یاد مرگ آثار مختلفی دارد، یکی از آثار مهم یاد مرگ این است که انسان را در عرصه مبارزه با طاغوت آماده می کند و آموزش می دهد؛ انسان را می سازد و در حقیقت یاد مرگ، انسان ساز، جامعه ساز و اصولا تاریخ ساز است که هر کدام این نکات و موضوعات نیازمند تفسیر طولانی است” .وی ادامه داد: “بنابراین فردی که همواره به یاد مرگ بوده و انتظار مرگ را داشته باشد، آمادگی فوق العاده ای در عرصه مبارزه با طاغوت پیدا می کند و اگر همه انسان ها انتظار مرگ را داشته باشند و از مرگ یاد کنند، قطعا جوامع انسانی به سوی رشد و ترقی و اقتدار حرکت کرده و می توانند زندگی راحت و آرامی داشته باشند” .

 

این فعال برجسته دینی سیاسی با اشاره به این که امروز به خصوص در کشورهای اسلامی آرامشی وجود ندارد، خاطرنشان کرد که مشکلات موجود در کشورهای اسلامی ناشی از این است که مسلمانان متوجه مرگ نیستند، یادی از مرگ نمی کنند و شاید هم اصولا مرگ را فراموش کرده اند که مرگی هم هست و روز حساب و کتاب فرا خواهد رسید، در غیر آن، مواظب اعمال، حرکات و فعالیت هایشان می بودند و به سمت کار خیر حرکت می کردند .

 

مبارزه با طاغوت در دو جهت؛ مبارزه با طاغوت درون و طاغوت بیرون

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه بحث مبارزه با طاغوت و راه ها و جهت های این مبارزه صحبت کرد و گفت: “مبارزه با طاغوت بایستی در دو جهت صورت بگیرد؛ مبارزه با طاغوت درون و طاغوت بیرون، هر دوی این مبارزه مستلزم یکدیگر هستند؛ یعنی اگر کسی به درستی با طاغوت درون خود مبارزه کند، حتما با طاغوت بیرون هم مبارزه می کند، امکان ندارد کسی در عرصه مبارزه با طاغوت درون درست عمل کند، اما در عرصه مبارزه با طاغوت بیرون حضور نداشته باشد، اما متاسفانه در شرایط موجود و در سطح مردم مسلمان، این گونه نیست”.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری پیرامون این بحث ادامه داد: “گاهی شما می بینید که بخشی از مردم تنها به مبارزه با طاغوت درون توجه دارند و سعی می کنند نمازشان سر وقت باشد، روزه بگیرند، خمس و زکات بدهند و سایر اعمالی که در رابطه با عبادات فردی مطرح است، فکر می کنند وظایف شان همین قدر است، در حالی که چنین چیزی نیست، وقتی انسان در بحث درون و ساختن درون کار کرد، قطعا لازمه این توجه، مبارزه با طاغوت بیرون خواهد بود”.

 

وی تأکید کرد: “کسانی که در امر مبارزه با طاغوت تبعیض قایل می شوند و به یک بعد مبارزه می پردازند، در ادامه کار و زندگی خود با چند مشکل مواجه می شوند؛ مشکل اول این است که این گونه مبارزه با درون صرفا یک ادعا است، مبارزه درونی با طاغوت یک مبارزه واقعی نیست، مبهم است، فرد اشتباه فکر می کند که در راستای ساختن خود موفق است. مشکل دوم در مسیر راه چنین افراد، این است که در زندگی شان از مشکلات ماحول خود غفلت می کنند، اصولا بی توجه و بی تفاوت خواهند شد، هر مشکلی حتی اگر در همسایگی شان پیش بیاید، می گویند که ربطی به آن ها ندارد. اگر مشکلی در شهرشان پیش آمد، در کشورش جنگ و نبرد، مشکلات و معضلات به وجود آمد، اصلا ناراحت نمی شود و کلا بی تفاوت است. فکر می کنند که به وظایف دینی خود عمل می کنند، نماز و سایر اعمال انسانی اش درست است، اما به بقیه توجه ندارد، امروز بخش زیادی از جامعه اسلامی ما این گونه هستند. اگر تمام آحاد جامعه اسلامی یک چنین روحیه نمی داشتند و در صحنه می بودند، شرایط ما امروز این چنین نمی بود”.

 

مهاجرین احساس مسئولیت داشته و درد دیگران را درک کنند

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان پیرامون چنین افرادی که در بالا ذکر شد، مشکلات در میان جامعه مهاجرین را مثال زد و خاطرنشان کرد: “اگر همه مهاجرینی که در ایران زندگی می کنند، احساس مسئولیت داشته و درد دیگران را درک کنند، در صحنه باشند و در راستای حل مشکلات دیگران دست دراز کنند، مهاجرین ما مشکلی نمی داشتند و کاملا به راحتی زندگی می کردند. اگرچه حالا هم دولت و نظام جهموری اسلامی ایران تلاش های زیادی می کند و خدمات خوبی برای مهاجرین ارائه می نماید، اما با آن هم جامعه گسترده مهاجر در ایران مشکلات عدیده ای دارند. اگر خود مهاجرین در عرصه مشکلات دخیل باشند و به مشکلات و مسائل توجه داشته باشند، یقین داشته باشید خیلی از مشکلات جامعه حل می گردد”.

 

بی تفاوتی در داخل افغانستان سبب شده طرح ها و نقشه های دشمن به راحتی محقق شود

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد بی تفاوتی های مردم در داخل افغانستان و مشکلات متعدد کشور نیز گفت: “امروز بی تفاوتی مردم ما به خصوص در داخل افغانستان باعث شده که طرح ها و نقشه های دشمن به راحتی محقق شود. این بی حالی، بی توجهی و بی فکری مردم در عرصه های بیرونی، مشکلات مختلفی را به وجود آورده است. شاید این وضعیت مردم ناآگاهانه باشد و اصولا همین گونه تربیت شده باشند، اما همین که بی تفاوت باشی، به نوعی کمک کردن به طاغوت بیرون است”.

 

وی خطاب به مردم تصریح کرد: “شمایی که به مسائل عبادی شخصی توجه داری، تمام وظایف اسلامی و دینی به این ختم نمی شود که شما به مسائل اخلاقی، دینی و عبادی خوب برسی، ولی در عرصه مبارزه با طاغوت بیرون توجه نداشته باشی، همین که بی تفاوت باشی، به نوعی کمک کردن به طاغوت بیرون است”.

 

کسانی که با طاغوت بیرون مبارزه نمی کنند، در دام توطئه های دشمن گیر می افتند

 

از دید دبیرکل حزب اسلامی تبیان، مشکل سوم جماعتی که فکر می کند با طاغوت درون خود مبارزه کرده، اما نسبت به طاغوت بیرونی بی تفاوت است، این است که گاها ممکن است این گونه افراد در دام توطئه های دشمن گیر بیافتند و کمک گر آن ها شوند. وی اشاره کرد که پیرامون این گونه افراد، چند روز پیش یک کلیپ ویدئویی را مشاهده کرده که صدها روحانی در اجتماعی شهر قم یا تهران، در حمایت از شاه پیشین ایران دعا می کردند: “وقتی که انسان چنین شرایطی را می بیند و مطالعه می کند، به اهمیت مبارزه حضرت امام خمینی(ره) پی می برد. شاید فکر این روحانیت گسترده این بوده باشد که مسلمان و شیعه هستیم و همه مسائل عبادی را درست انجام می دهیم، اما از شاه هم حمایت می کنیم، ولی وقتی چنین روحانی از شاه که یک آدم شراب خوار، فاسد، دشمن دین و مکتب و دشمن مملکت است، حمایت می کند، خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی می کند و ما امروز یک چنین شرایطی را در کشور داریم”.

 

ایشان در ادامه تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران هم افراد و جمعی وجود دارند که خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی می کنند و کمک کننده طرح ها و برنامه های دشمن هستند. این افراد در برابر اسلام ناب و در برابر شیعه ناب عمل می کنند، این ها دقیقا در برابر خط انقلابی اسلام قرار دارند و ضربات مهلکی را از این ناحیه می خوریم . این افراد مشکلات و معضلات مهم تر و عمده تری را علیه جامعه اسلامی ایجاد می کنند”.

 

قبل از مبارزه با طاغوت بیرون، ابتدا باید علیه شیاطین درونی مبارزه کرد

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بعد دیگر مبارزه با طاغوت گفت: “اگر کسی اعتقاد به مبارزه با طاغوت بیرون داشته باشد، قطعا در مرحله اول باید درون خود را بسازد، علیه شیاطین درنوی خود مبارزه کند، اول علیه نفس اماره خود مبارزه و مجاهدت نماید، وقتی در این عرصه از توانمندی جدی برخوردار شد، در کنارش به مبارزه با طاغوت بیرون برمی خیزد؛ بنابراین کسانی که ادعا می کنند مبارز هستند، اما توجهی به مباحث اسلامی درونی و وظایف اسلامی فردی خود ندارند، قطعا مبارزه با طاغوت بیرونی نیز با مشکل مواجه شده و در حقیقت، یک مبارزه ادعایی خواهد بود “.

 

به گفته وی، مشکل دیگر انسان هایی که در رابطه با مباحث دینی، عبادت و موضوعات این چنینی بی توجه باشند، این است که در رابطه با آبروی مردم و همچنین مال و دارایی مردم بی اعتنا می شوند و یک چنین مسائلی در عرصه جهاد در افغانستان به وضوح مشاهده شده است.

 

برخی کسانی که ادعای مبارزه و جهاد در افغانستان را دارند، در برابر آبرو، مال و جان مردم بی تفاوت بودند

دبیرکل حزب اسلامی تبیان پیرامون تحولات دوران جهاد افغانستان خاطرنشان کرد: “در طول جهاد شاهد بودید یا شنیده باشید که چرا در افغانستان این همه جنگ و قتل و معضلات در کشور به وجود آمد؟ این مشکلات توسط همین افرادی بود که ادعا می کردند که مجاهد و انقلابی هستند، ولی این طرف به آبروی مردم، جان و مال مردم احترام نداشتند، خیلی راحت آدم می کشتند، یک چنین شرایطی اکنون هم وجود دارد، عناصر و شخصیت هایی در شرایط موجود در کشور وجود دارند که با ادعای این که مبارز و یا مجاهد هستیم، دست به ترور و کشتن انسان ها می زنند، این ادعاها بیجا خواهد بود”.

 

وی پیرامون مشکل دیگر شخصیت هایی ادعای مبارزه با طاغوت بیرون دارند اما به مسائل درونی توجه ندارند و در عرصه سازندگی درونی خود بی توجه هستند، گفت که این گونه افراد در نهایت در زمین دشمن بازی می کنند: “امروز خیلی از شخصیت ها در صحنه حضور دارند و مدعی مبارزه با طاغوت بیرونی اند، اما با وصف این که سابقه جهادی و یک چهره اسلامی و دینی دارند، ولی در خدمت دشمنان دین، مکتب و مذهب هستند چرا که در حوزه مبارزه با طاغوت درون بی توجه و اهمال کار هستند و ما امروز هر ضربه ای در داخل کشور می خوریم، از ناحیه همکاری این ها با دشمنان دین، مذهب و مکتب است “.

 

برای موفقیت در مبارزه، باید در عرصه دین و سیاست فعال باشیم

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در یک جمع بندی خاطرنشان کرد: “اگر ما خواسته باشیم در عرصه مبارزه توفیق داشته باشیم، باید در هر دو عرصه توجه داشته باشیم؛ هم مبارزه با طاغوت درون و هم بیرون، ما باید هم در عرصه دین و هم در عرصه سیاست فعال باشیم، دین از سیاست جدا نیست؛ دیانت ما عین سیاست ما است و سیاست ما، عین دیانت ما. اگر در عرصه مبارزات اسلامی میان این دو بعد تبعیض ایجاد شود، طبیعی است که ما مشکلات مختلفی را شاهد خواهیم بود”.

 

وی تصریح کرد: “کسانی که مبارزه با طاغوت درون و بیرون را پیش بردند، شخصیت هایی انسان ساز هستند، مثل امام خمینی(ره) که از یک سو خودساخته بود و از سوی دیگر در برابر دشمنان دین و مکتب مبارزه کرد و سایر انسان ها را هم ساخت؛ جامعه ایران را هم ساخت و در عین حال تاریخ ساز هم شد. همچنان امام خامنه ای(دام ظله العالی)، سید حسن نصرالله و یا سردار قاسم سلیمانی که اخیرا در رأس یک نبرد نابرابر تقریبا جهانی، توفیقات قابل توجهی را به دست آورد”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با اشاره به موفقیت های اخیر سردار سلیمانی گفت: “سردار سلیمانی این موفقت را از کجا کرد؟ آیا از نظر امکانات نظامی بالاتر از امریکا بود؟ آیا از نگاه امکانات اقتصادی بیشتر از کشورهای عربی داشت؟ نخیر! او در هر دو عرصه درون و بیرون ساخته شده بود که توانست به عنوان یک عنصر اثرگذار در صحنه عمل کند. طبعا اگر ما هم بخواهیم در کشور خود مبارزه کنیم و به توفیق دست پیدا کنیم، بایستی این خصوصیت را در درون خود ایجاد کنیم؛ در غیر آن، مشکلات کشور از این هم بیشتر خواهد شد “.

 

وی تصریح کرد: “نیروهای خارجی و داخلی ی که امروز در کشور حضور دارند ولی بر اساس اهداف و برنامه های طولانی، علاقه ندارند افغانستان آرام شود، زمانی مهار خواهند شد و به اهداف شوم خود نخواهند رسید که، عناصر خودساخته کشور در عرصه دین و سیاست حضور پیدا کنند و در راستای تأمین امنیت، مبارزه با دشمنان و تأمین رفاه معنوی و آرامش اقتصادی مردم تلاش کنند.”

 

حجت الاسلام کاظمی با طاغوت درون و بیرون مبارزه کرد

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در پایان، با اشاره به موضوعات مطرح شده در بالا، پیرامون شخصیت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین کاظمی گفت: “تا زمانی که من از مرحوم کاظمی اطلاع داشتم، ایشان با درگیری با طاغوت درون و بیرون در عرصه حضور داشت و مبارزه و مجاهدت کرد”. به گفته وی، همانگونه که مرحوم کاظمی سعی بر انجام وظایف اسلامی خود داشت، در شرایط موجود یکی از وظایف عمده علما و شخصیت های حوزوی و دانشگاهی و فرهنگیان این است که در میان جامعه و مردم کار کنند و در راستای ترویج یاد از مرگ و ساختن خود، بر اساس احکام دین الهی عمل جدی و ضروری داشته باشند تا اینکه خصوصیات مثبت انسانی و اسلامی در میان مردم ما زنده شده و توده ها را آماده مبارزه واقعی با طاغوت درون و طاغوت بیرون نماییم.