• تاریخ انشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14728
  • 458 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از اثرات نماز جماعت، ایجاد محبت و وحدت میان مسلمانان است/ باید اهمیت نماز را درک کرده و با تأسی به امام حسین(ع)، به آن عمل کنیم

n00151705-b

در گفتگوی آزاد گفتمان علمی پژوهشی جایگاه نماز در نهضت حضرت امام حسین(ع)، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله ذکی، عضو شورای ائمه مساجد و حسینیه های شهر کابل و عضو علمی مسلکی تعلیمات اسلامی وزارت معارف، ضمن قدردانی از موضوع گفتمان و اثرات مثبت آن در جامعه، به خصوص میان قشر جوان و تحصیل […]

در گفتگوی آزاد گفتمان علمی پژوهشی جایگاه نماز در نهضت حضرت امام حسین(ع)، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله ذکی، عضو شورای ائمه مساجد و حسینیه های شهر کابل و عضو علمی مسلکی تعلیمات اسلامی وزارت معارف، ضمن قدردانی از موضوع گفتمان و اثرات مثبت آن در جامعه، به خصوص میان قشر جوان و تحصیل کرده، گفت: “برپایی نماز در ظهر عاشورا آن قدر زیبا است که نمونه اش تاکنون دیده نشده است”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به گفته این عالم دینی، نماز در مکتب امام حسین(ع) آن چنان اهمیت دارد که در روز عاشورا با وجود این که تا ختم جماعت، تعدادی از یارانش شهید می شود، اما بقیه با عشق و علاقه سینه در برابر تیر دشمن سپر می کنند و از امام دفاع می کنند.

 

ذکی افزود: “در سلام نامه امام حسین(ع) نیز می خوانیم که اشهد انک قد اقمت الصلاۀ و اتیت الزکوۀ و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر و جاهدت فی الله حق جهاده، امام حسین(ع) با نماز ظهر عاشورا کاری کرد که تا قیامت، مسلمانان شهادت می دهند که یا حسین تو بودی که نماز را بر پا داشتی، امر به معروف و نهی از منکر کردی و در راه خدا جهاد نمودی”.

 

وی اظهارداشت: نماز از اولین ضروریات دین مقدس اسلام است که حیات ارزش های دیگر به زنده بودن آن بستگی دارد و امام حسین(ع) نیز در شرایطی قیام کرد که نماز در معرض خطر قرار گرفته بود”.

 

به عقیده ذکی، امروز بر ما لازم است که اهمیت نماز را درک کرده و آن گونه که دستور داده شده است و با تأسی به امام حسین(ع)، به آن عمل کنیم.

 

او به حدیثی از امام صادق(ع) در این زمینه اشاره کرد و گفت: آن حضرت فرموده است کسانی که نماز را سبک می شمارند، شفاعت ما اهل بیت نصیب آنان نخواهد شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین ذکی همچنان تأکید کرد که نماز باید در اول وقت خوانده شود و در ضمن به جماعت ادا شود که ثواب مضاعف دارد.

 

به گفته وی، نباید مسلمانان در مسئله عدالت خیلی سخت گیری داشته باشند، زیرا از لحاظ فقهی، فقط ظاهر الصلاح بودن امام جماعت کافی است تا پیش نماز مردم باشد.

 

طاهر احمدی از دیگر سخنران این بخش از گفتمان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، به اسرار اجتماعی نماز اشاره کرد و گفت: هر پدیده و هر حکمی از احکام الهی، به خصوص نماز، دارای اسرار فردی و اجتماعی است.

 

به گفته او، اولین اسرار اجتماعی نماز، ایجاد وحدت و یگانگی میان امت اسلامی است، برگزاری نماز به جماعت و در وقت معین، بیان گر هماهنگی و انسجام مسلمین می باشد. وی ادامه داد: “دومین اثر اجتماعی نماز از بین بردن طبقات و فاصله های اجتماعی است. این در حالی است که در جوامع مادی گرایان، طبقات اجتماعی گوناگونی وجود دارد و راه بیرون رفت از این مشکل بسیار کم است، اما در جوامع اسلامی اگر این آفت هر از گاهی به وجود بیاید، راه بیرون رفت از آن نیز وجود دارد”.

 

احمدی تأکید کرد که در نزد خداوند، تمام بشر اعم از غنی و فقیر، عالم و جاهل و سیاه و سفید، مساوی هستند و تنها تفاوت در داشتن تقوی است که آن هم از راه اقامه نماز درست به دست می آید.

 

به گفته او، سومین اثر اجتماعی نماز این است که انسان را از گناه و معصیت دور می کند و هچنین حس اطاعت و فرمان برداری را تقویت می نماید”. این عالم دینی ادامه داد، اخلاص و باورمندی از دیگر آثار اجتماعی و فردی نماز است که انسان را از انگیزه های پست و ریا نجات می دهد.

 

در ادامه داکتر بیک، از حکومت وحدت ملی سخت انتقاد کرد و گفت، این حکومت زمینه از بین بردن ارزش ها و آوردن فساد را فراهم کرده است.

 

او با اشاره به این که گروه ها تروریستی با حمله بر مساجد، انگیزه حضور مردم در اماکن مقدس را گرفته است، افزود: “اگر حکومت می خواهد شعارهای اسلامی و نماز زنده باشد، باید چند تن از اهالی هر مسجد را مسلح کند تا در برابر دهشت افگنان ایستادگی کنند و نگذارند مراسم های عبادی را کم رنگ بسازند”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>