• تاریخ انشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13169
  • 554 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از درس های غدیر معرفی امام زمان(عج) و شناختاندن او است/ مهدویت و غدیر ارتباط مستقیم با همدیگر دارند

اشتراک کنندگان در گفتمان دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف تأکید می کنند که مهدویت و غدیر ارتباط مستقیم با همدیگر دارند؛ غدیر بدون مهدویت ناتکمیل است و اگر بخواهیم غدیر را به همه معرفی نماییم، پس باید غدیر و مهدویت را باهم در جامعه به معرفی بگیریم. این اشتراک کنندگان تصریح […]

اشتراک کنندگان در گفتمان دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف تأکید می کنند که مهدویت و غدیر ارتباط مستقیم با همدیگر دارند؛ غدیر بدون مهدویت ناتکمیل است و اگر بخواهیم غدیر را به همه معرفی نماییم، پس باید غدیر و مهدویت را باهم در جامعه به معرفی بگیریم. این اشتراک کنندگان تصریح کردند: یکی از درس های غدیر، معرفی امام زمان(عج) و شناختاندن او برای همه است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، هم زمان با فرا رسیدن ایام عید غدیر، دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف، گفتمان آزاد دانشجویی را تحت نام “نقش امامت در جامعه ” برگزار نمود.

 

دانشجویانی که در این گفتمان اشتراک نموده بودند؛ دیدگاه های خود را پیرامون موضوع گفتمان، با یکدیگر شریک ساختند.

 

سید اسرافیل دادور، درباره تاریخ غدیر صحبت نمود و بیان کرد: “پیامبر خدا(ص) در آخرین حج خود به دستور خداوند متعال، حضرت علی(ع) را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی نمود”.

 

وی در ادامه گفت: “با آن که خلافت حق مسلم حضرت علی(ع) بود، اما حضرت، به خاطر مصلحت امت اسلامی و برای جلوگیری از بروز اختلافات و جنگ های داخلی، ۲۵ سال خانه نشینی را اختیار نمودند”.

 

آقای دادور در ادامه گفت: “حضرت علی(ع) در جریان این ۲۵ سال، به حل مشکلات مردم، تربیت اصحاب، آبیاری نخلستان ها و عبادت خداوند متعال مشغول بودند”.

 

سجاد عباسی، یکی دیگر از اشتراک کنندگان این گفتمان درباره تبلیغ غدیر خم صحبت نمود و گفت: “خداوند متعال در چهار مورد کلمه اتمام را آورده است که این “اتمام” غیر از تمام شدن معنا می دهد”.

 

آقای عباسی در ادامه بیان کرد: اولین بار خداوند متعال این کلمه را در قرآن کریم در زمان فتح مکه استفاده کرد.

 

وی در ادامه بیان کرد: “در دومین مورد، زمانی کلمه اتمام به کار رفت که آیه طهارت برای واجب شدن نماز نازل شد، اما زمانی خدواند متعال کلمه تکمیل را استفاده کرد؛ در جایی که پیامبر خدا، علی(ع) را به عنوان جانشین و وصی خود معرفی کرد و با واقعه غدیر، دین تکمیل و تمام گردید”.

 

این دانشجو در ادامه گفت: طبق این آیه قرآن “الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا” دین تکمیل گردیده است و خداوند راضی شده که دین اسلام جهانی گردد.

 

وی در ادامه گفت: “خداوند متعال بعد از آیه ابلاغ در غدیر خم، دین اسلام را به عنوان دین جهانی معرفی کرده، طوری که بالای تمام دین ها غالب می شود، اما تاهنوز این دین غالب نشده است، پس در زمان ظهور حضرت حجت، این دین بالای تمام ادیان غالب خواهد گردید؛ ان تظهره علی الدین کله”.

 

عباسی در ادامه بیان کرد: “مهدویت و غدیر ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و غدیر بدون مهدویت ناتکمیل است. اگر می خواهیم غدیر را به معرفی بگیریم، پس باید غدیر و مهدویت را باهم در جامعه به معرفی بگیریم”.

 

این اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مزارشریف با انتقاد از کسانی که فضایل حضرت علی(ع) را درست معرفی نمی کنند، در ادامه گفت: “عده یی هستند که در فضای مجازی درباره فضیلت علی(ع) غلو می کند و خود حضرت در این مورد می فرماید: دو گروه هستند که در معرفی من هلاک می شوند، از آن دو گروه یکی کسانی هستند که در باره فضایل من غلو می کنند”.

 

وی در ادامه گفت: “معرفی کردن فضایل حضرت علی(ع) با غلو، تأثیرات خیلی بدی دارد که این کار در شعرهای بعضی از شعرا دیده می شود”.

 

عباسی هم چنان یکی از راه های دیگر تبلیغ غدیر را عیدی دادن سادات به دیگران بیان کرد و گفت: “سادات با دادن عیدی در این روز، در جاویدان نگهداشتن غدیر خم کمک می کنند و این می تواند یکی از فرهنگ های ماندگار در بین جامعه باشد”.

 

هم چنان یکی دیگر از اشتراک کنندگان این گفتمان درباره پاسداری از غدیر صحبت کرد و گفت: ثمرات عید غدیر، زنده نگهداشتن عاشورا و معرفی کردن امامان معصوم(ع) خصوصا در عصر حاضر، معرفی حضرت حجت(عج) می باشد.

 

وی با بیان این که ما به جای سیر در گذشته؛ باید به فکر حال حاضر و آینده باشیم، در ادامه گفت: “تاریخ گذشته برای الگوگیری است که ما با اندیشیدن و مرور کردن آن، هدف های آینده را دنبال نماییم”.

 

این اشتراک کننده هم چنان گفت: “یکی از درس های غدیر معرفی امام زمان(عج) و شناختاندن او برای همه می باشد که برای همه ما لازم است تا راه های شناسایی حضرت حجت(عج) را دنبال نماییم”.

 

وی با بیان این که خداوند متعال هدف از خلقت همه موجودات را در قرآن برای عبادت بیان کرده است، در ادامه گفت: وقتی همه برای عبادت خدا خلق شده اند؛ این عبادت طبق حدیث حضرت پیامبر(ص) به انتظار فرج خلاصه می شود که پیامبر خدا(ص) می گوید: “بهترین اعمال امت من انتظار فرج است”.

 

این اشتراک کننده هم چنان خاطرنشان کرد: “هدف از انتظار این نیست فقط نشسته و انتظار امام زمان(عج) را بکشیم و دیگر هیچ کاری انجام ندهیم، بلکه باید اول اصلاحات را از خود، بعد از خانواده و سپس از خویشاوندان شروع و به اصلاح جامعه بپردازیم؛ این گونه زمنیه را برای ظهور امام زمان فراهم نماییم”.