• تاریخ انشار: ۲۲ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1541
  • 1,432 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از دلایل مهم جاودانگی انقلاب سرخ عاشورا، الهی بودن آن است

از اربعین امام حسین(ع) با حضور صدها تن از عزاداران حسینی در مسجد جامع امام زمان غرب کابل، امروز شنبه تجلیل شد. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسین حسینی واعظی، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، که در این محفل صحبت می کرد، ضمن عرض […]

از اربعین امام حسین(ع) با حضور صدها تن از عزاداران حسینی در مسجد جامع امام زمان غرب کابل، امروز شنبه تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسین حسینی واعظی، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، که در این محفل صحبت می کرد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی گفت: اربعین یکی از بر جسته ترین واقعه طفّ می باشد که از ابعاد مختلف قابل بحث و بررسی است.

واعظی در ادامه سخنان خود به فلسفه اربعین از دیدگاه آیات و روایات اشاره کرد و گفت: در جهان هستی هر موجودی مقدس و غیر مقدس دارد.

به گفته او، زمانها و مکانها، انسانها و حتی موجودات دیگر از نگاه قداست در سطح واحد قرار ندارند؛ بلکه برخی زمان ها مانند ماه رمضان، شعبان و رجب بر سایر ماه ها برتری دارد و در بین روزهای هفته نیز روز جمعه از ویژگی خاصی بر خوردار است؛ همانگونه که مکان ها نیز متفاوت است چانکه سرزمین مکه، بیت المقدس و کربلا و برخی از جاهای دیگر بر سایر مکانها برتری دارند، به همین ترتیب خداوند(ج) در قرآن کریم عدد اربعین را بر سایر اعداد برتری داده است.

 

به گفته واعظی، خداوند(ج) در باره حضرت موسی(ع) می فرماید که او برای اجابت امر پروردگار خود چهل شبانه روز را در کوه طور سپری کرد و پس از آن در بین قوم خود بر گشت.

این عالم دینی اضافه کرد: در روایات نیز در رابطه با عدد اربعین تاکید شده است، امام صادق(ع) گفته است کسی که چهل حدیث را حفظ کند در روز قیامت فقیه و عالم محشور می شود.

به گفته واعظی، روایات دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که اهمیت اربعین را برجسته می سازد از آن جمله دعای چهل مومن برای میت، و طلب مغفرت برای چهل مومن در نماز شب و همچنین همسایه مسجد بودن تا چهل خانه در اطراف آن از موضوعاتی است که عدد اربعین را بر سایر اعداد برتری می دهد.

 

او ادامه داد: از امام صادق(ع) روایت شده است، که آن حضرت گفت وقتی که جدم امام حسین(ع) با یارانش در سرزمین کربلا به شهادت رسیدند؛ تا چهل روز زمین و آسمان خون گریه می کردند.

واعظی به دلیل ماندگاری عاشورا و اربعین نیز اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل مهم جاودانگی انقلاب سرخ عاشورا، الهی بودن آن است.

 

به گفته او، کسی که در راه خدا همه چیز خود را می دهد و مجاهد راه الله است و خود را به بی نهایت وصل می کند، خداوند نیز مودت او را در قلب ها جای می دهد.

وی تاکید کرد، کسی که با خدا معامله می کند خداوند(ج) نیز راهش را بیمه می کند و نتیجه کارش را جاودان و او را بر قلبها حاکم می سازد.

 

به گفته او، خداوند این ویژگی را بر امام حسین(ع) داد، او و انقلابش را ماندگار ساخت، هرچند حاکمان ظلم و جور مانند متوکل ها در طول تاریخ تلاش کردند تا نور خدا را خاموش کنند و با تخریب مرقد و بارگاه نواده پیامبر(ص) یاد و نام امام حسین(ع) را از اذهان و قلب های پاکدل بزدایند، اما نتوانستند، زیرا خداوند در قرآن وعده داده است که او نورش را با روشنی و پرتو افگنی خاصی حفظ می کند ولو اینکه کافران اکراه داشته باشند و آن را نخواهند.

 

به گفته واعظی علی رغم تمام تلاشهای بد خواهان زمان جهت محو و نابودی چراغ هدایت حضرت سید الشهدا(ع) می بینیم که هر روز بر عظمت و شکوه عاشورا و کربلا افزوده می شود، زیرا این مشیت خداوند است و هیچ کسی جلو آنرا نمی تواند بگیرد.

 

به گفته این عالم دینی، هرچند پیروان یزید و گروه های مانند داعش و امثال آن زیارت امام حسین(ع) در اربعین را تحریم کردند و مومنین را تهدید نمودند، اما برخلاف انتظار در اربعین امسال بیش از ۲۰ میلیون زوار پروانه وار دور مرقد امام خود طواف می کنند.

 

به گفته او، امروز اگر دشمنان حقیقت و انسانیت به زعم شیطانی خود در پی این است که برای زائران امام حسین مشکل ایجاد کنند کور خوانده اند، زیرا گرمی عشق و محبتی که با گوشت و خون میلیون ها انسان عجین شده است با این تهدیدها هرگز از بین نخواهد رفت.

 

وی گفت: اگر گروه داعش می خواهد با وحشت افگنی و ترور عده ای از زواران امام حسین(ع) را از بین ببرند هیچ باکی نیست، چه افتخار بهتر از این که یک شیعه در کنار مرقد پاک و مطهر امام خود شربت شهادت را بنوشد.

به گفته واعظی آنانکه مال و زندگی خود را در این راه هزینه کرده اند، تا در اربعین امامش را زیارت کنند از شهادت نمی ترسند.

قابل ذکر است که در پایان این محفل زیارت نامه اربعین توسط حجت الاسلام و المسلمین واعظی قرائت شد.