• تاریخ انشار: 16 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15259
  • 905 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از سنت های نبوی، احترام به زنان است

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در کابل برگزارشده بود، بر همدلی مسلمانان و پیروی از سیره و فضایل پیامبراسلام(ص) تاکید کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به موضوع ” ترویج سیره […]

تعدادی از جوانان دانشجو در حاشیه گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در کابل برگزارشده بود، بر همدلی مسلمانان و پیروی از سیره و فضایل پیامبراسلام(ص) تاکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، گفتمان این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به موضوع ” ترویج سیره و فضایل پیامبر(ص) و راه بیرون رفت از افراطی گری درجهان” اختصاص داشت.

 

در حاشیه این گفتمان فروزان نظری ؛ دانشجوی دانشگاه کابل در مورد سیره و فضایل پیامبراسلام(ص) به آوا، گفت: پیامبر اکرم(ص) نسبت به زنان احترام خاصی قائل بود اما اکنون گروه های افراطی در حق زنان ظلم روا می دارند.

 

وی علاوه کرد: رسول خدا همیشه مردم را درباره محبت و مهربانی و مدارای با زنان سفارش می کرد، به زنان سلام می کرد درحالی که گروه های افراطی سلام دادن به زنان را حرام می دانند.

 

بانو نظری علاوه کرد: پیامبر اسلام(ص) زنان را در ردیف نماز که امری عبادی و مقدس است، قرار داد و با این تعبیر زن را به بالاترین مقام ترقی داد.

 

موصوف با ابراز اینکه نبی مکرم اسلام(ص) در طول عمر خود به زنان احترام خاصی داشت، گفت: پیامبر(ص) به دختر خویش فاطمه(س) خیلی احترام می‌گذاشت که یکی از نمونه های احترام وی به زنان می باشد.

 

وی با اشاره به عفو و گذشت رسول اکرم(ص)، افزود: رسول خدا عفو و گذشت را نسبت به انتقام ترجیح می دادند که نمونه بارز آن آزاد کردن و بخشیدن عمومی مردم مکه پس از فتح آن می باشد.

 

به گفته او، رسول خدا در اجرای عدالت قاطعانه عمل می کرد و از هیچ کس ابائی نداشت. حضرت رسول (ص) ، تلاش می نمود حق به حق دار برسد اما در شرایط کنونی اکثر حاکمان دولت های اسلامی هیچ تلاشی برای رساندن حق به حق دار نمی کنند.

 

وی در مورد امانتداری پیامبر صحبت کرده، گفت: بعد از بعثت، مشرکان مکّه با همه دشمنی هایی که با پیامبر اکرم (ص) داشتند امانت های خویش را نزد او می گذاردند.

 

موصوف یاد آورشد که بی خبری گروه های تروریستی بخصوص داعش و القاعده از سیره و فضایل پیامبراسلام(ص) باعث شده دست به کشتار انسان های بی گناه بزنند و از دین اسلام تعبیرهای خلاف واقع کنند.

 

بانو نظری در اخیر سخنان خود گفت: ممکن است انسان‌های بی فکر و نادانی فکر کنند با کشتار مسلمانان و به خصوص شیعیان سعادتمند می‌شوند و این کار خوبی است؛ اما اصل مدیریت و گردانندگی این جریان شوم شیطانی با غربی‌های مستکبر است.

 

در همین حال، محمد حسن ؛ دانشجوی دانشگاه کابل نیز در مورد سیره و فضایل پیامبر اکرم(ع) به آوا، گفت: در شرایط امروز ترویج سیره و فضایل پیامبر اسلام ، بسیار ضروری است.

 

وی در مورد ویژگی های شخصی پیامبر(ص) صحبت کرده، افزود: رسول خدا از دوران طفولیت به آراستگی و پاکیزگی علاقه خاصی داشت . ایشان فرموده است: هرکسی لباسی برای خود تهیه کرد باید همیشه آن را پاکیزه نگه دارد.

 

محمد حسن علاوه کرد: اگر ما مسلمانان بطور درست و واقعی از سیره و فضایل پیامبراسلام پیروی می کردیم، اکنون با این همه مشکلاتی که جهان اسلام دست پنجه نرم می کنند ، روبرو نمی شدیم.

 

وی تاکید کرد: کسانی که دست به افراطیت می زنند، هیچ آگاهی از سیره و فضایل رسول خدا ندارند، از نام اسلام استفاده می کنند و ابزار دست کشور های غربی می شوند.

 

این دانشجو ابراز داشت: اگر ما مسلمانان بتوانیم در شرایط امروزی از سیره و فضایل پیامبراسلام(ص) درست پیروی کنیم دیگر دچار این همه مشکلات نمی شویم.

 

او در اخیر سخنان خود گفت: علما، دانشمندان، اساتید دانشگاه ها و همه اقشار تحصیل کرده جامعه وظیفه دارند که در ترویچ سیره و فضایل پیامبر اسلام(ص) تلاش کنند.