• تاریخ انشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21533
  • 397 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یکی از وظایف مادران عاشورایی تربیت فرزندان صالح است

‍‍‍مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حوزه غرب و جنوب غرب کشور در هفتمین سمینار علمی- تحلیلی پیام ها و پیامدهای عاشورا در هرات گفت:  یکی از وظایف مهم و اساسی مادران عاشورایی تربیت درست فرزندان صالح به آگاهی درست، عقلانیت و اخلاق می باشد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان […]

‍‍‍مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حوزه غرب و جنوب غرب کشور در هفتمین سمینار علمی- تحلیلی پیام ها و پیامدهای عاشورا در هرات گفت:  یکی از وظایف مهم و اساسی مادران عاشورایی تربیت درست فرزندان صالح به آگاهی درست، عقلانیت و اخلاق می باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، هفتمین سمینار علمی- تحلیلی پیام ها و پیامدهای عاشورا از سوی  دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در محله حاجی عباس ناحیه دوازدهم شهرهرات برگزار شد.

 

در این سمینار “سید عبدالله نایاب”‌ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حوزه غرب و جنوب غرب افغانستان در رابطه با جایگاه زنان عاشورای حسینی طی سخنانی گفت: نهضت و قیام عاشورا دارای پیام های اعتقادی، سیاسی، زندگی حقیقی، تاریخی، احیاگری، اخلاقی، عرفانی بوده که برای بانوان نیز دارای پیام مهمی می باشد.

 

وی درادامه با اشاره به پیام عاشورا با بانوان عاشورایی اظهار داشت: تبیین پیام، حضور و مشارکت سیاسی زنان در جامعه، مشارکت زنان در جهاد، پایبندی به حجاب و عفاف، نخبه پروری و تربیت از جمله پیام های عاشورا به زنان عاشورایی و حسینی می باشد.

 

آقای نایاب با اشاره به نقش مهم و حیاتی زنان کربلا در زنده نگه داشتن قیام امام حسین علاوه کرد: در کربلا تنها مردان نبودند که در برابر جبهه باطل قیام و حرکت کردند، بلکه در کربلا زنان و دخترانی نیز بودند که نقش اساسی در آن داشتند و در یک سرنوشت سیاسی، تاریخی و اعتقادی مهم سهیم شدند.

 

وی همچنان در ادامه سخنانش افزود: از زنان نام آور کربلا در تاریخ به وضوح نام برده شده است که حضرت زینب(س) از جمله بانوانی بود که در پیام رسانی، روشن سازی و تبلیغ این نهضت نقش حیاتی را ایفا نمود و این قیام را زنده نگه داشت.

 

این فعال فرهنگی همچنان تاکید کرد: هر زن و دختری که الگویش حضرت زینب(س)‌، حضرت ام گلثوم، حضرت سکینه باشد از آینده کاری شغلی و تحصیلی اش نگران نیست چرا که با قدرت و نیرو هدفمندانه درس می خواند و مانند آن بانوان بزرگ وارد عرصه می شود. بانویی که با وقار، حجاب و عفاف، شجاعت و شخصیت وارد عرصه شود هیچ چیزی مانع پیشرفت او نخواهد شد.

 

وی با اشاره به اهمیت پایبندی به ارزش های دینی از سوی بانوان در جامعه گفت: در حالیکه زنان شجاع کربلا در دست یزیدیان اسیر بودند اما همچنان اهل عبادت، اطاعت ونماز بودند. حتی در حالتی که سخت تحت فشار و محاصره دشمن قرار داشتند اما بازهم حجاب شان را در برابر نا محرمان حفظ و رعایت می کردند.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در حوزه غرب با اشاره به شجاعت و فصاحت کلام بانوان عاشورایی،علاوه کرد: حضرت ام گلثوم(س) در مجلس سخنرانی کردند و چندین مرتبه دشمنان اهل بیت(ع) مانع سخنرانی ایشان شدند.

 

او گفت: زمانی که حضرت ام گلثوم در مجلس حقایق را بیان کردند تمامی مردان حاضر در جلسه به گریه افتادند و پی بردند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

 

وی با اشاره به دیگر پیام نخبه پروری و تربیت در مکتب عاشورای حسینی افزود: یکی از وظایف مهم و اساسی مادران عاشورایی تربیت درست فرزندان صالح به آگاهی درست، عقلانیت و اخلاق می باشد.

 

او تاکید کرد که زنان  باید فرزندان صالح و سالم به جامعه تحویل بدهند تا این فرزندان در آینده بتوانند خادم و مبلغ توانایی برای مکتب اهل بیت (ع) باشند.