• تاریخ انشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10223
  • 1,130 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

یک مسلمان منتظر نه تنها نسبت به جامعه خود بلکه نسبت به جهان اسلام احساس وظیفه و مسئولیت دارد

n00142752-b

منتظر مصلح هیچگاه پای پیمان امنیتی با امریکا را امضا نمی کند و پارلمان کشور اسلامی رای به نفع این پیمان نمی دهد، چون عقد این پیمان ها به معنای تسلط امریکا بر افغانستان و یک کشور کافر بر یک کشور اسلامی است. به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت تجلیل از سالروز میلاد با سعادت […]

منتظر مصلح هیچگاه پای پیمان امنیتی با امریکا را امضا نمی کند و پارلمان کشور اسلامی رای به نفع این پیمان نمی دهد، چون عقد این پیمان ها به معنای تسلط امریکا بر افغانستان و یک کشور کافر بر یک کشور اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری آوا، به مناسبت تجلیل از سالروز میلاد با سعادت صاحب الامر والزمان، حضرت امام مهدی(عج) نشستی تحت عنوان «امام مهدی(عج) و انتظار؛ مدیریت جهانی یا به هم ریختگی بین‌المللی» از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس با حضور جمعی از شخصیتهای علمی، مردان و زنان، برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این نشست اظهار داشت: بحث ظهور حضرت امام مهدی(عج) بحث عمیق و پر دامنه ایست که سالیان دراز بحث و بررسی شده اما آنچه که کاملا مشخص است، انجام وظیفه و رسالت الهی توسط امام مهدی(عج)است که در قرآن مجید به آن تصریح می شود.

 

مدیریت جهانی رسالت اصلی حضرت ولی عصر(عج)

وی، رسالت خطیر الهی و تصریح شده در قرآن کریم بر دوش حضرت حجت (عج) را تشکیل حکومت اسلامی عنوان نمود و افزود: پیامبر اکرم(ص) به عنوان کسی که نخستین حکومت اسلامی را پایه گذاری کرد بر آن بود تا این مسیر از طریق ائمه معصومین(ع) به سر منزل مقصود بینجامد اما با توجه به تحولاتی که پس از رحلت ایشان اتفاق افتاد و انحرافاتی که در خطوط و شخصیت های اسلامی بوجود آمد این جهت هم به انحراف کشانده شد اما در نهایت این وظیفه به حضرت صاحب الزمان(ع) رسیده، آن هم در حالی که دنیا پر از جور و ظلم می شود و افسار مدیریتی انسان ها از دست هر فرد و جریان رهانیده شده و کسی دیگری قدرت و یارای مدیریت این جهان را ندارد، امام دوازدهم شیعیان ظهور می کند و با به دست گرفتن مدیریت جهانی، قسط، عدل، امنیت، رفاه و هر آنچه که برای رسیدن به آسایش دنیا و آخرت بشریت لازم است را تامین خواهد کرد.

 

انتظار؛ وظیفه اصلی یک مسلمان

رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به وظایف متقابل بشریت در قبال حضرت مهدی (عج) ابراز داشت: یکی از وظایف مهم انسانها بحث انتظار است و کسانی که اعتقاد به بحث امام زمان(عج) و ظهور منجی دارند باید منتظر ظهور باشند.

 

انتظار اصلاحگر یا انتظار ویرانگر

وی با تقسیم بندی انتظار منتظرین به دو نوع؛ انتظار اصلاح گر و انتظار ویرانگر، خاطر نشان کرد: کسانی که معتقد به انتظار اصلاح گر هستند خود باید مصلح باشند اما اگر کسانی ادعای انتظار نموده و خود مصلح نباشند، در اشتباه و تباهی به سر می برند.

 

انتظار اصلاحگر و منتظر مصلح

منتظر مصلح و وظایف بیرونی و درونی

در ادامه آقای حسینی مزاری به وظایف مصلحین اشاره نموده و آن را به دو جهت درونی و بیرونی تقسیم کرده، افزود: وظیفه بیرونی منتظر مبارزه با دشمنان خدا، شیاطین بیرونی و مستکبرین است که این مبارزه نیز دارای سه بعد است.

 

 

 

منتظر مصلح و مبارزه با استکبار

۱- جنگ رو در رو با دشمن

در اولین بعد، منتظرین مصلح باید هر لحظه آمادگی مقابله با کفار و مشرکین و همچنین فتنه ها را داشته باشند و برای برقراری صلح تلاش کنند اما این بدان معنی نیست که هر لحظه حالت تهاجمی بگیرند بلکه بایستی گوش به فرمان مراجع و نواب عام حضرت امام مهدی(عج) باشند.

 

۲- داشتن شجاعت، قاطعیت و اهتمام به قدرتمند کردن جامعه اسلامی

ایشان زوایه دوم مبارزه با استکبار را داشتن شجاعت، قاطعیت و حضور در صحنه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی در جامعه عنوان کرد و افزود: مصلح باید در درون جامعه خود از چنان قاطعیتی برخوردار باشد و چنان شرایطی را در درون جامعه اسلامی به وجود بیاورد که هیچگونه منفذی برای ورود استکبار و نفوذ دشمنان باقی نگذارد .

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با تاکید بر ضرورت بازدارندگی جامعه اسلامی، تصریح کرد: وقتی دشمن اقدام به تهدید جامعه اسلامی می کند، جامعه اسلامی باید توان این را داشته باشد که مانور نظامی برگزار کند، تظاهرات بزرگ راه بیاندازد و حرکت های هشدار دهنده در پیش بگیرد تا دشمن را از حرکات خود بهراساند و از افکار پلید تهاجم و تجاوز علیه جامعه اسلامی منصرف بسازد.

 

۳- رعایت مرز ایمان و کفر

رعایت خطوط فاصله بین ایمان و کفر بعد سوم شرایط مبارزه بیرونی یک منتظر است که حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری به آن اشاره نمود و علاوه کرد: مصلح منتظر باید غیرت دینی داشته باشد و اینگونه نباشد که در برابر بی عدالتی ها و بی حرمتی ها به دین و اعتقاداتش سکوت و مسامحه کند.

وی با انتقاد از انفعال برخی به اصطلاح علمای دینی، گفت: برخی افراد را می بینیم که با وجود داشتن عنوان “عالم دین” با زنان غربی دست داده و آن را احترام به فرهنگ وی می دانند در حالی که دقیقا آن خانم با این کار به جمع کثیر ایشان توهین کرده و فرهنگ و دیانتشان را به سخره گرفته است.

ایشان با اسفبار خواندن اوضاع سیاستمداران کشور اظهار داشت: منتظر مصلح، هیچگاه پای پیمان استراتیژیک مهر تایید نمی گذارد و تحت هیچ شرایطی پیمان امنیتی با امریکا را امضا نمی کند و اعضای پارلمان کشور اسلامی رای به نفع این پیمان نمی دهد، چون عقد این پیمان ها به معنای تسلط امریکا بر افغانستان و یک کشور کافر بر یک کشور اسلامی است.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، یکی از وظایف مهم مومن منتظر را مبارزه با استکبار دانست و گفت: اگر شما یک شخصیت مسلمان را از ناحیه داشتن روحیه ستیزه گری علیه استکبار خنثی دیدید که اصلا روحیه مبارزه طلبی، شجاعت و قاطعیت ندارد و به دنبال رعایت کردن مرز بین کفر و ایمان نیست و درنتیجه برای اقتدار جامعه اسلامی اهتمام نمی ورزد، به او در پست های حتی کوچک تشکیلاتی اعتماد نکنید، چه رسد به مسؤلیت های مهم دینی، اجتماعی، مملکتی و حکومتی، زیرا تشکیلات و ملت و کشور را یک جا معامله نموده، در اختیار دشمن کافر قرار خواهد داد.

 

منتظر مصلح و وظایف درونی

۱- ساختن خود

وی وظایف درونی منتظر را ساختن خود و اصلاح دیگران دانست اما هشدار داد: اصلاح درونی ما هرگز مانع جهاد همزمان با دشمنان و یا به اصطلاح جهاد اصغر نمی شود و مومن باید در هر شرایطی تابع محض مراجع دینی خود باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با اشاره به آیات شریفه سوره توبه تصریح کرد: هر انسانی ممکن است دچار لغزش و سستی شود اما آنچه مهم است این است که از توبه و عبادت نه تنها رویگردان نشوند که از توبه کنندگان و عبادت پیشگان باشند، هرچند عبادت به نماز و روزه و… خلاصه نمی شود بلکه برای یک مومن منتظر تمام عرصه های زندگی مجال عبادت و بندگی است تا جایی که خواب و بیداری اینگونه افراد عبادت است، چون تمام وجودشان برای خداست و حتی اگر برای پیروزی تلاش کنند برای خودشان نه، بلکه برای به نصرت رساندن دین است و اگر کسانی را دیدید که ادعا می کنند ما منتظرین امام زمان(عج) هستیم ولی در جهت ساختن خود تلاش نداشته و از یک چنین خصوصیاتی برخوردار نمی باشند، یقینا آن ها منتظرین واقعی نیستند چون از شرایط سازندگی درونی خودشان عقب مانده اند.

 

۲- اصلاح دیگران

به گفته این عالم دینی، بر اساس آیات قرآن کریم عناصر منتظر در راستای اصلاح دیگران نیز اقدام کرده و ازآمرین و عاملین به معروف هستند و نهی از منکر می کنند و در رابطه با همه مشکلات دینی، فکری و فرهنگی که در جامعه وجود دارد خود را مسئول می پندارند حال چه در سطح اجتماعات کوچک و چه در سطح یک جامعه و یا امت باشد.

وی در ادامه علاوه کرد: یک مسلمان منتظر نه تنها نسبت به جامعه خود بلکه نسبت به جهان اسلام احساس وظیفه و مسئولیت دارد و نمی تواند حوادث و جنایاتی نظیر شهادت شیخ نمر در عربستان، آزار و اذیت شیخ زکزاکی در نیجریا، کشتار مسلمانان در سوریه، عراق، بحرین و یمن را نادیده بگیرد و واکنشی نشان ندهد.

مدیر مسئول روزنامه انصاف در ادامه افزود: مومنین منتظر، عاملان به معروف و ناهیان از منکر هستند و در برابر منکرات می ایستند و جهاد می کنند همچون امام حسین(ع) که بدور از تعلقات دنیایی و با وجود از دست دادن یاران و اسارت خاندان از آرمانش دست نکشید و این شخص فرقی ندارد که اهل کدام سرزمین از ممالک اسلامی باشد.

 

انتظار ویرانگر

۱- منتظر مفسد

وی در تشریح انتظار ویرانگر گفت: انتظار ویرانگر یعنی انتظاری که مدعی منتظر بودن، نه تنها تمایلی به اصلاح جامعه نداشته و در راستای فراهم سازی مقدمات ظهور کاری انجام نمی دهد که با عملکرد خود در جامعه فساد ایجاد می کند. به عنوان مثال برخی افراد و جریانهای اسلامی به اختلافات شیعه و سنی دامن می زنند که این موضع گیری و حرکتشان درجامعه فساد ایجاد می کند، یا خط فکری و برنامه کاری برخی مدعیان انتظار، جامعه اسلامی را سرگرم ابتذال با لعاب و ظاهر دینی و مذهبی می کنند تا مسلمانان را از مبارزه با دشمنان اصلی منحرف بسازند و درمسیر دیگری مشغول و مصروف کنند که این خودش فساد است و چنین مدعیان منتظر بودن، در حقیقت مفسد هستند.

 

آقای حسینی مزاری با انتقاد از برخی افراد و جریانها اظهار داشت: چرا جوانان مسلمان اعم از شیعه و سنی، به جای اینکه در درون خود به تفرقه و اختلاف دست بزنند، در کنار یکدیگر قرار نگیرند تا جامعه اسلامی به استحکام و قدرت درونی ی بالا دست یابد. طبیعی به نظر می رسد، هر فرد و جریان مدعی داشتن انتظار اگر به دنبال تاکید بر ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی باشد و حتی کسانی را که به بزرگان مذهب مقابل سب و لعن نفرستد بدعت گذار معرفی می کند، به عنوان ایجاد کننده فساد در جامعه اسلامی شناخته و چنین افراد و جریانهایی را مفسد به حساب می آوریم.

 

۲- منتظر نظاره گر فساد

ایشان به مفسد انفعالی نیز اشاره کرد و گفت: برخی افراد و جریانها اگرچه خود به اعمال فساد انگیز اقدام نمی کنند، ولی انتظار را به معنای دست روی دست گذاشتن دانسته و معتقداند هرچه جامعه پر از ظلم و جنایت شود زمینه برای ظهور فراهم می گردد، به همین لحاظ این افراد اعم از علمای حوزوی یا دانشگاهی و عموم مردم معتقد به اینگونه انتظار ویرانگر، با وجود فساد در جامعه و مشاهده تفرقه افکنی های دشمنان و یا سلطه گری بیگانگان دست روی دست گذاشته با نظاره گری و اختیار سکوت، زمینه رشد فساد در جامعه را فراهم می کنند، که گناه این دسته افراد نیز به اندازه افراد و جریانهایی است که از نگاه عملکرد منفی به عنوان مفسد به حساب می آیند.

آقای مزاری با بیان اینکه کسی که تن به ظلم می دهد گناهش اندازه همان ظالم است تصریح کرد: همان گناه را که ظالم دارد، همان گناه را مظلومی دارد که تن به ظلم ظالم می دهد و نه فریاد می کشد، نه مبارزه و نه مجاهده می کند.

 

برابر بودن گناه مفسد و نظاره گر فساد

دبیر کل حزب اسلامی تبیان عنوان داشت: جریاناتی که فساد مذهبی را در درون جامعه اسلامی ایجاد میکنند چنانچه ازسوی سایر مومنین با بی تفاوتی نگاه شود و برخورد صورت نگیرد گناه اینها با آن فردی که مستقیم دست اندرکار ایجاد فساد می باشد، یکی است.

 

جمع بندی

وی در پایان سخن و به عنوان جمع بندی گفت: وظیفه امام زمان(عج) همان مدیریت جهانی است که خدای متعال وعده اش را در قرآنکریم داده است و مسؤلیت مهم مدعیان پیروی از امام زمان(عج) داشتن انتظار است اما انتظار اصلاحگر نه انتظار ویرانگر و افراد و جریانهایی که معتقد به انتظار اصلاح گرند خود باید مصلح باشند و مصلح منتظر دو وظیفه درونی و بیرونی دارد. وظیفه بیرونی او مبارزه با استکبار است اما این مبارزه با سه مرحله ممکن است انجام بگیرد؛ یکی آماده بودن برای جنگ رو در رو با کفار، دوم داشتن قاطعیت، شجاعت و صلابت در برابر دشمن و اهتمام به قدرتمند ساختن جامعه اسلامی و گاهی اقدام برای به نمایش گذاشتن قدرت جامعه اسلامی برای سرجانشاندن دشمن و ترساندن آن و مرحله سوم رعایت مرز کفر و ایمان است و داشتن غیرت دینی و اصرار و تاکید برداشتن ایمان قوی و نرفتن به سمت مرز کفر و فراهم نکردن زمینه ای که حتی شبهه ای از دست برداشتن مومن از کمترین حکم الهی ایجاد نکند.

وی وظیفه دوم مصلح منتظر را درونی ذکر کرد و گفت: اولین وظیفه منتظر مصلح، ساختن خودش است و صفات مومن ساخته شده را خدای متعال در سوره توبه بیان کرده است؛ التائبون العابدون السائحون ….. اما وظیفه دوم منتظر مصلح اصلاح دیگران است(الآمرون بالمعروف و الناهون عن المنکر) و در مجموع منتظرین مصلح (والحافظون لحدودالله) تمام مقررات و احکام الهی را حفاظت و رعایت می کنند و اینگونه منتظرین اند که از سوی خدا بشارت رفتن به بهشت را دریافت می کنند.

 

وی در اخیر گفت: کسانی که مدعیان منتظر امام زمان(عج) هستند به عنوان مصلحان مورد نظر قرآن، راه و مسیری را طی می کنند که منجر به کسب رضایت خدا و خشنودی امام عصر(عج) می شود و آن راه و مسیر چیزی نیست جز خط ولایت فقیه که به عنوان مصداق اتم خط مبارزه برای فراهم کردن زمینه های ظهور و آماده شدن شرایط برقراری حکومت مهدوی(عج) در دنیای اسلام برنامه دارد و لازم به نظر می رسد هر فرد منتظر مصلح در این چهارچوب قرار بگیرد و مطابق برنامه آن مبارزه خود را سازمان بدهد و اگر فرد و یا جریانی از روی آگاهی و تعمد از خط ولایت فقیه و فردی که امروزه به عنوان ولی فقیه مطرح است یعنی حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) فاصله بگیرد و یا خدای نخواسته با آن خط و این شخصیت برجسته الهی، در تقابل واقع شود خسرالدنیاء ولآخره خواهند بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>