• تاریخ انشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27530
  • 393 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

۲۰ تن از افراد برتر مسابقه کتابخوانی “پیام ها و پیامدهای عاشورا واربعین حسینی” در هرات تقدیر شد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مسابقه هفته گذشته با اشتراک بیش از ۵۰۰ تن از جوانان از سوی مراکز فرهنگی  این شهرک با همکاری دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درهرات برگزارگردیده بود که به دو تن از افراد برتراین مسابقه کمک هزینه سفرزیارتی به کربلای معلی اهدا گردید.   در این […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مسابقه هفته گذشته با اشتراک بیش از ۵۰۰ تن از جوانان از سوی مراکز فرهنگی  این شهرک با همکاری دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درهرات برگزارگردیده بود که به دو تن از افراد برتراین مسابقه کمک هزینه سفرزیارتی به کربلای معلی اهدا گردید.

 

در این مراسم، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت: هدف از برگزاری این مسابقه تشویق و ترغیب جوانان و علم دوستان ولایت هرات به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بوده است.

 

وی ارزش کتابخوانی و مطالعه را از دیدگاه باورها، ارزش ها و اعتقادات دینی مورد بررسی قرار داده با قرائت این آیه از قرآن کریم” هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون” بیان داشت: خداوند در اولین وحی و کلامش با پیامبر بزرگوار اسلام به ایشان دستور  صریح ” اقراء” (خواندن) را بیان نمود.

 

آقای نایاب با اشاره به سخن بزرگان در رابطه با اهمیت و جایگاه علم اندوزی و دانش اظهار داشت: بزرگان مان به وفور تاکید کرده اند که جایگاه عالم و دانشمند از جایگاه عابد و زاهد بلند تر است طوریکه حضرت علی علیه السلام می فرمایند” کسی که به من یک کلمه بیاموزاند گویا مرا بنده خود قرار داده است”. ارزش و جایگاه علم، مطالعه ، انس با کتاب و کتابخوانی در دین اسلام بسیار رفیع و بلند است اما در جوامع اسلامی بخصوص افغانستان با داشتن بیش از ۹۹ درصد مسلمان، جهالت و نادانی در آن  بیداد می کند، چرا که ما مسلمانان به آنچه که شنیده ایم باور نداشته و عمل نمی کنیم بلکه برخلاف دستورات دین عمل می کنیم.

 

به بیان وی، جایگاه علم در بین شخصیت های برجسته علمی معتبر است و از آنجایی که بزرگان دینی و علمی ما همواره به دانش اندوزی و مطالعه کتاب تاکید کرده اند پس بر ماست تا در این عرصه کوشش نموده و همت بالا داشته باشیم.

 

مسئول مرکز تبیان در هرات با بیان اینکه در چند سال اخیر میزان علاقمندی مردم بخصوص جوانان کشور به علم و دانش افزایش یافته اما اکثر این علوم خالی از محتوا است و در عرصه عمل کاربرد ندارد و بیشتر حالت مدرک گرایی را به خود گرفته است به جوانان حاضر در این مراسم تاکید کرد: علم را به گونه ای بیاموزید که برای رفع مشکلات و معظلات جامعه مفید واقع شده و از طریق آن خلق پدیده ای را شاهد باشیم.

 

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین احمد علی جبرئیلی عالم دین و از مسئولین مدرسه علمیه صادقیه هرات بیان داشت: ما امروز بیشتر از هر چیز دیگر نیاز به تحصیل علم و دانش داریم بخصوص که در چهل سال نابسامانی تجاوز روس، جنگ های داخلی و دوران طالبان زیر ساختهای فرهنگی و علمی کشورمان بیشتر از زیر ساخت های مادی آن آسیب دیده و ما امروز نیاز به بازسازی علمی و فرهنگی در کشور خود داریم.

 

به گفته وی، در سالهای اخیر گرایش عمیق و عجیبی به کسب علم ودانش در بین مستضعفین و محرومین جامعه که در گذشته از تحصیل علم و دانش به دور بودند به میان آمده است که این برای آینده افغانستان نوید بخش است.

 

حجت الاسلام جبرییلی با اشاره به این گرایش و علاقمندی جوانان به علم و دانش در کشور افزود: گرچند امروز ما در فقر و مشکلات اقتصادی زندگی می کنیم اما در آینده چنین نخواهد بود دوران جهالت  و تعصبات به سر خواهد رسید.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر امورات قدرت کشور در انحصار گروه خاصی می باشد تصریح نمود:در آینده این کشور نیاز به دانش پژوه، محقق، دانشمند و متخصص دارد وهمه مردم به فرد متخصص مراجعه نموده و دولت و حکومت نیز به آن نیاز مند می باشد و قدرت در گرو و انحصار عده خاصی باقی نخواهد ماند و علم ودانش جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.

 

این آگاه امور دینی و سیاسی در هرات تاکید کرد ما باید با این چشم انداز روشن و دور نمای امیدوار کننده آینده، برای کشور ومردم با عشق و علاقه بیشتر به دنبال علم و دانش باشیم.

 

وی با اشاره به حضور دانشجویان و شاگردان بسیاری از مکاتب و دانشگاه های کشور از فرزندان مناطق محروم مرکزی افغانستان گفت در مقایسه با ۲۰ سال گذشته گفته می توانیم که در حال حاضر نهضت علمی در کشور ایجاد شده است.

 

حجت الاسلام جبرییلی با اشاره به چهار مرحله کسب علم ودانش بیان نمود: توانایی خواندن و نوشتن، تحصیل در رشته خاص، متخصص شدن و تولید علم از مراحل علم اندوزی است که اکثر جوامع اسلامی به مرحله چهارم( تولید علم) از کسب دانش نرسیده اند و مردم افغانستان تا هنوز در دو مرحله اول و دوم قرار دارند اما باید هدف ما عالی باشد و چشم اندازی وسیع در این عرصه داشته باشیم.

 

بنابر اظهارات وی، همت مردم افغانستان بلند و استعداد های خوبی در میان مردم بخصوص در مناطق مرکزی و فقیر کشور وجود دارد و آینده کشور از آن کسانی است که مصمم، قاطع، درس خوان، فداکار بوده و توقعات را کم نموده و تلاش را زیاد بسازند و از استعدادهای شان حداکثر استفاده را نمایند.

 

مسئول مدرسه علمیه صادقیه هرات با تاکید بر اینکه باید در هر زمینه تخصص و دانش کسب نماییم و نیاز جامعه را در بخش های مختلف رفع نماییم خاطرنشان ساخت: مهم این است که ما فضای گرایش به علم را گرم نگه داریم و ارزش علم در جامعه ما همیشه مطرح باشد و کسانی که به دنبال علم و دانش می روند را  ارج گزاری نماییم.

 

او یکی از روش های ارج گزاری به علم پژوهان را برگزاری مسابقات کتابخوانی و تقدیر از آنان دانسته اظهار داشت: از این طریق استعداد های برتر کشف شده، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی رشد یافته و سرانه مطالعه در کشور افزایش میابد.

 

حجت الاسلام جبرییلی تاکید کرد: اگر می خواهیم در جامعه خود به موفقیت دست بیابیم باید فرهنگ مطالعه کتاب و کتابخوانی را گسترش بدهیم و باید بدانیم که فضای مجازی، موبایل و تلویزیون جای کتاب را گرفته نمی تواند و بدون شک هر کس مطالعه بیشتر نماید توانمندی آن نیز بیشتر می شود

 

قابل ذکر است که بانوان احمدی و محمدی دو تن از کسانی بودند که توانستند دو جایزه کمک هزینه سفر به کربلای معلی را از آن خود نمایند.

 

آنان با ابراز خوشحالی از این دست آورد دیگر جوانان کشور را به مطالعه و کتابخوانی دعوت نموده از مسئولین مراکز فرهنگی خواستند تا بیش از پیش چنین مسابقات و برنامه های علمی و فرهنگی را برگزار نمایند.

 

گفتنی است که  طی یک ماه گذشته این چندمین مسابقه کتابخوانی است که از سوی مراکز فرهنگی هرات با همکاری مرکز تبیان در نقاط مختلف ولایت هرات برگزار می گردد.