• تاریخ انشار: ۲۹ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3418
  • 1,181 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

۲۸ اسد روز پر افتخار، در تقویم سیاسی افغانستان

n00115559-b

از روز استرداد استقلال افغانستان در حالی تجلیل می شود که مردم این کشور هنوز از وابستگی های سیاسی اقتصاد و فرهنگی رنج می برند.   هرچند روز استرداد استقلال افغانستان به عنوان یک روز پر افتخار در تقویم  کشور به ثبت رسیده است، اما به دلیل نبود رهبری سالم و خواسته های نفسانی برخی […]

از روز استرداد استقلال افغانستان در حالی تجلیل می شود که مردم این کشور هنوز از وابستگی های سیاسی اقتصاد و فرهنگی رنج می برند.

 

هرچند روز استرداد استقلال افغانستان به عنوان یک روز پر افتخار در تقویم  کشور به ثبت رسیده است، اما به دلیل نبود رهبری سالم و خواسته های نفسانی برخی افراد و اشخاص، هیچگاه مردم طعم این پیروزی را نچشیده اند.

 

مطلب فوق توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر واعظی مسوول علما وائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در مراسم هفته وار دفتر حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی عنوان شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، آقای واعظی همچنان گفت: عدم تقوی سیاسی و الهی حاکمان کشور، در طول تاریخ سبب شده است تا همواره مردم افغانستان در آتش جنگهای گرم و قدرت های کشورهای منطقه و جهان بسوزند.

 

واعظی گفت: نگاه گذرا به تاریخ نه چندان دور افغانستان نشان می دهد که حاکمان افغانسنتان در زمان قدرت متجاوز بوده و در هنگام ناتوانی زمینه تجاوز در در کشور را به نحو فراهم کرده است.

 

واعظی علاوه کرد: دلیل اینکه مردم افغانستان به استقلال واقعی نرسیده و نمی رسند این است که همواره تکیه گاه اکثر مردم به خصوص سردمداران و زعمای خود بوده، تا خدا.

 

به باور این عالم دینی، تجربه نشان داده است که هرچه  مسلمانان کشور های اسلامی از خدا دور شده اند، خدا آنان را از خودش فراموش می کند در کارهای خود موفق نخواهد بود.

 

خداوند راهنمایی وهدایت ویژه نسبت به تمام انسان ها به خصوص مسلمانان در خصوص موفقیت، پیروزی و استقلال واقعی دارد، و آن اینکه” ای انسانها ما شما را از یک زن و مرد خلق کردم و شعبه شعبه و قبیله قبیله قرار دادم تا بشناسید که بهترین شما در نزد خدا با تقوی ترین شما است.

 

به گفته وی در این آیه مبارکه، خداوند کمال انسانیت را تقوی دانسته و آنرا یگانه معیار برتری بشر معرفی کرده است.

 

به عقیده واعظی، آیه مبارکه بیانگر این است که اگر تقوی و پرهیزگاری و خدا ترسی از میان شما رخت بربست، منتظر بسیار از بلاها و تلخ کامیها باشید.

 

به گفته او، خداوند بلاهای زمینی و آسمانی که به خاطر بی پروایی انسان ها بوجود می آید را نیز در قرآن یاد آور شده است، آنجا که گفته است” بگو ای پیامبر خداوند قادر است که بلای از زیر پای شما و یا از بالای سر شما فرو فرستد و یا اینکه شما را به جان هم بیندازد.

 

به باور واعظی، مفسرین بلا های بالای سر را به تسلط زورمندان و قدرت های برتر تفسیر کرده است یعنی زمانیکه خوبیها از میان شما رخت بربست و بر تقوی اهمیت ندادید خداوند قدرت های ظالم را بر شما مسلط می کند.

 

به گفته واعظی، مردم افغانستان در طول تاریخ اینگونه بلاها را زیاد تجربه کرده اند، به خصوص ظلم ظالمین و تسلط قدرتهای استعماری مانند برتانیای کبیر و شوروی سابق و در گذشته های دور مانند یورش های اسکندر مقدونی و چنگیز و مانند آن که هرکدام به نوبه خود افغانستان را زیر چکمه های خود له کردند.

 

به گفته او، امروز نیز افغانستان نه تنها استقلال کامل ندارد که به صدها  گرفتاری از قبیل نا امنی، بی کاری، فقر اقتصادی و مانند آن مبتلا است.

 

او در پایان گفت: تمام این نا بسامانیها و نا هنجاریهای اجتماعی، عمدتاً نتیجه بی توجهی مردم به خصوص حاکمان و سردمداران ممالک اسلامی به خدا و ارزشهای دینی و اسلامی است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>