• تاریخ انشار: ۱۶ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19618
  • 431 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

۴۵ تا ۷۵ قتل در طول دو ماه در مزارشریف؛ مقامات محلی و نمایندگان بلخ در ناامنی‌های مزارشریف دست دارند

n00166640-b

به گزارش خبرگزای صدای افغان(آوا)، بعد از به وجود آمدن تنش‌ها میان ارگ و والی سابق بلخ، آقای نور در ۲۸ قوس سال گذشته و دوام آن تا دوم حمل سال جاری، ولایت بلخ که از جمله امن‌ترین ولایات کشور به حساب می‌آمد، دچار ناامنی‌های فزاینده شد. در نتیجه این ناامنی‌ها، حملات مخالفان مسلح بالای […]

به گزارش خبرگزای صدای افغان(آوا)، بعد از به وجود آمدن تنش‌ها میان ارگ و والی سابق بلخ، آقای نور در ۲۸ قوس سال گذشته و دوام آن تا دوم حمل سال جاری، ولایت بلخ که از جمله امن‌ترین ولایات کشور به حساب می‌آمد، دچار ناامنی‌های فزاینده شد. در نتیجه این ناامنی‌ها، حملات مخالفان مسلح بالای ولسوالی‌های چمتال و چهاربولک افزایش یافت و چند پاسگاه و ولسوالی به دست آن‌ها سقوط کرد و نیز افزایش میزان جرایم جنایی از جمله قتل و دزدی، دامنه ناامنی‌های این ولایت را فراتر نمود.

 

به همین سبب، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، ﮔﻓﺘﻤﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﯽ این هفته شهر مزارشریف را  تحت عنوان “ﻭﻻﯾﺕ ﺑﻠﺦ، ﻋﻮﺍﻣﻞ ﻧﺎﺍﻣنی و ﻭﻇﺎﯾﻑﻣﺮﺩمی” با حضور دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه برگزار نمود.

 

کارشناس این گفتمان استاد دوست‌محمد راغب، عضو شورای اخوت اسلامی و سید محمد یزدان‌پرست، فعال جامعه مدنی در بلخ بودند که هریک در مورد سرفصل‌های “ﻋﻮﺍﻣﻞ ﻧﺎﺍﻣنی ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﭼﯿﺳﺖ ﻭ ﺟﻮﺍب‌گوی ﻣﺮﺩﻡ ﮐﯿﺳﺖ؟ ﭼﺭﺍ ﺳﺎﺭقین ﻭ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﺴﻠﺢ ﺩﺳﺖﮕﯿﺭ ﻭ ﻣﺤﺎﮐﻣﻪ ﻧمی ﺷﻮﻧﺪ؟ ﺍﮔﺭ ﻣﺴئولین ﭘﺍﺳخگو نیستند، ﻭﻇﺎﯾﻑ ﻣﺮﺩمی ﭼﯿﺳﺖ؟” صحبت نمودند.

 

جزایر قدرت از بین نرفت

سید محمد یزدان‌‌پرست، فعال جامعه مدنی ولایت بلخ به سرفصل اول اشاره نمود و گفت: رئیس‌جمهور اشرف غنی با کنار رفتن عطا محمد نور وعده داده بود که جزایر قدرت را در بلخ از بین می‌برد، ولی با کنار رفتن آقای نور، نه تنها جزایر قدرت از بین نرفت، بلکه کوچه‌های قدرت نیز شکل گرفت.

 

وی در ادامه افزود: در زمان فعلی نماینده‌های ولسی جرگه، شورای ملی و جهادیون که تعداد زیادی افراد مسلح و جنگ‌ابزار با خود دارند، به قیمت امنیت صاحبان خود، مصونیت دیگران را با خطر مواجه می‌کنند.

 

افراد استفاده‌جو

به گفته یزادن‌پرست، بعد از شدت گرفتن تنش‌ها میان ارگ و آقای نور و پذیرش استعفای آقای نور توسط ارگ، یک تعداد افراد استفاده‌جو نیز تحت عناوین مختلف از فرصت استفاده نموده و به جرایم و ناامنی‌ها در شهر دست زدند.

 

حمایت‌گران آقای نور

این فعال مدنی ضمن بیان این‌که در ناامنی‌ های ولایت بلخ گروه‌های مختلف دست دارند، اذعان داشت: گروه نخست حمایت‌گران آقای نور بودند که به خاطر حمایت از آقای نور با افراد مسلحی که داشتند، شهر را ناامن می‌کردند؛ گویا طوری جلوه بدهند که اگر آقای نور در بلخ نباشد؛ دیگر این ولایت برای ساکنانش امن نخواهد بود.

 

بدنام‌سازی ارگ

وی در ادامه گفت: گروه دوم کسانی بودند که خواستند ارگ را بد نام بسازند و گروه سوم، زمانی‌که تنش‌ها فروکش شد و آقای رهگذر، والی و نیز قوماندان امنیه جدید گماشته شدند؛ منافع خود را در خطر دیدند و در سدد ناامن کردن بلخ برآمدند.

 

گروه سوم

هرچند یزدان‌پرست مشخصا از گروهی نام نگرفت، اما گفت: گروه سوم شامل کسانی اند که بعد از گرفتاری یک عضو شورای ولایتی ولایت بلخ شکل گرفت و حتی به سبب عدم همکاری آن‌ها با نیروهای امنیتی، اکثر پوسته‌ها و قریه‌ها در ولسوالی چمتال و چهاربولک به دست طالبان سقوط کرد.

 

جنگ در ولایات هم‌جوار

نام‌برده یکی دیگر از عوامل ناامنی‌ها در بلخ را موجودیت جنگ در ولایت‌های هم‌جوار این ولایت عنوان کرد و گفت: افزایش ناامنی‌ها در فاریاب، سرپل و جوزجان سبب شده که یک تعداد از مخالفین از این فرصت استفاده نموده و وارد این ولایت شوند تا بلخ را ناامن نمایند.

 

نبود نیروی کافی پولیس

وی هم‌چنان نبود نیروی کافی برای تأمین امنیت بلخ را از دیگر عوامل ناامنی‌ها در این ولایت برشمرد و گفت: جمعیت ولایت بلخ به دوملیون نفر می‌رسد و ۱۶ هزار و ۸۴۰ کیلومتر مساحت دارد، اما تشکیل پولیس این ولایت دو هزار نفر است که این تعداد نیرو برای تأمین امنیت این ولایت در زمان فعلی بسنده نیست.

 

محافظین مقامات محلی

این فعال مدنی بیشتر بودن محافظین مقامات محلی را از دیگر عوامل ناامنی‌ها در این ولایت دانست و خاطرنشان کرد: مردم باید با فشار آوردن سر مقام‌های محلی بلخ، از آن‌ها بخواهند که تعداد محافظین و افراد خود را کم نمایند.

 

افزایش نمبر پلیت ۳۱۴ شورای ولایتی

وی هم‌چنان توزیع بیش از حد نمبر پلیت ۳۱۴  که مربوط به شورای ولایتی می‌باشد را یکی دیگر از دلایل ناامنی‌ها بیان کرد و گفت: در بلخ ۱۹ نماینده شورای ولایتی بود که با کنار رفتن ۸ تن آن‌ها، ۱۱ تن دیگر باقی است، اما بیش از ۳۰ الی ۴۰ موتر با پلیت ۳۱۴ در شهر دیده می‌شود.

 

عملیات مشترک و هم‌زمان

یزدان‌پرست هم چنان از مردم خواست تا با فشار آوردن بالای پولیس، زون ۷۰۷ پامیر و اردوی ملی، از آن‌ها بخواهند که عملیات مشترک و هم‌زمانی را در مناطق ناامن و ولایت‌های همجوار بلخ راه‌اندازی نمایند تا تمام ساحت به یک بارگی تصفیه و مخالفین توان فرار از یک منطقه به منطقه دیگر را نداشته باشند.

 

۴۵ تا ۷۵ قتل در دو ماه گذشته

هم‌چنان دوست‌محمد راغب، عضو شورای اخوت اسلامی بلخ عدم احساس مسئولیت مردم را از دلیل تداوم ناامنی‌ها و جرایم در بلخ پنداشته و گفت: ظرف دو ماه گذشته از ۴۵ و به روایتی ۷۵ نفر در این ولایت توسط افراد نامعلوم کشته شده، ولی مردم حتی یک اعتراض کوچک هم نداشته‌اند.

 

وی با بیان این‌که مردم به سمت مرگ تدریجی در حرکت هستند و در مقابل حوادث و رویدادها هیچ‌گونه احساسی نداشته و واکنش نشان نمی‌دهند، خاطرنشان ساخت: اگر مردم در مقابل این وضع، صدای خود را بلند کنند و دست به تظاهرات‌های مسالمت آمیز بزنند؛ قطعا وضع موجود تغییر خواهد کرد.

 

سران حکومت محلی

این عضو شورای اخوت اسلامی هم‌چنان سران حکومت محلی را متهم دامن زدن به ناامنی‌های داخل شهر نمود و گفت: سران حکومت قطعا در پی این ناامنی‌ها دست دارند و از وضع موجود نفع می‌برند.

 

انتخاب آگاهانه در انتخابات پیش رو

گفتنی است که به باور این کارشناسان، اشتراک مردم در انتخابات پیش رو و انتخاب آگاهانه وکلای آینده، یگانه راه بهبود و خارج شدن این ولایت از وضع فعلی است.

 

به گفته آن‌ها، اشتراک مردم در انتخابات ۲۸ میزان به دور از حزب‌گرایی، قومیت، سمت‌گرایی، مذهب و مبنای انتخاب‌شان شایستگی، عمل و صداقت باشد، قطعا این راه میزان قانون‌شکنی را کاهش خواهد داد.

 

قابل ذکر است ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع گفتمان دانشجویی این هفته، پاسخ به سوالات دانشجویان توسط کارشناسان، معرفی کتاب مرتبط به موضوع هفته آینده و جمع‌بندی موضوع توسط علی‌اکبر نورالحق، مسئول بخش دانشجویی مرکز تبیان، از دیگر برنامه‌های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>