• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27517
  • 341 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

۶ میزان روز تقابل مردم سالاری با مردم ستیزی است / باید از تقلب جلوگیری شود

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با موضوع “انتخابات ۹۸ ریاست جمهوری”  امروز جمعه (۵ میزان) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار گردید.   سید محمد یزدان پرست فعال جامعه مدنی و عبدالصمد هوتک آگاه مسایل سیاسی کارشناسان این گفتمان در رابطه به سر فصل های، انتخابات […]

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با موضوع “انتخابات ۹۸ ریاست جمهوری”  امروز جمعه (۵ میزان) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار گردید.

 

سید محمد یزدان پرست فعال جامعه مدنی و عبدالصمد هوتک آگاه مسایل سیاسی کارشناسان این گفتمان در رابطه به سر فصل های، انتخابات ریاست جمهوری، نجات کشور یا بحران تازه، مداخلات داخلی و خارجی در انتخابات و پروسه صلح بعد از انتخابات  صحبت کردند.

 

سید محمد یزدان پرست فعال جامعه مدنی در نخست گفت که در روز انتخابات مردم می توانند با گرفتن عکس و فیلم با موبایل از تقلب در این پروسه جلوگیری کنند چنانچه فردا روز تقابل مردم سالاری با مردم ستیزی است.

 

وی افزود: امید می رفت که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان در کارزار های انتخاباتی بیشتر تعامل کنند اما آنها یکدیگر را تحقیر کردند.

 

به گفته او اگر مردم درست تصمیم بگیرند این انتخابات می تواند صفحه جدیدی را برای افغانستان باز کند و اگر مردم به پول و کارزار های آنچنانی فکر کنند و تصمیم بگیرند بدون شک گذشته ها دوباره تکرار خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: ما باید بدون در نظر گرفتن پول و نظر کلانترها و بعضی بزرگ ها بیاییم مستقلانه رای بدهیم و برای کشور خود یک سرنوشت خوب را رقم بزنیم.

 

یزدان پرست در باره اینکه آیا بعد از انتخابات صلح خواهد آمد ابراز داشت: اگر انتخابات به صورت درست و بدون تقلب برگزار شود حتما صلح گم‌شده خواهد آمد.

 

این فعال جامعه مدنی گفت، در جنگ امروز افغانستان همه دست های خارجی است چنانچه همیشه در رسانه ها نشر می شود که تروریست های پاکستانی، چیچینی، عرب و غیره در افغانستان کشته شدند و این جنگ در مقابل هراس افگنان است.

 

وی یادآور شد که صلح به رهبری افغان ها باید صورت بگیرد چون مردم ما بیشترین ضربه را از جنگ ها دیدند و مردم خواستار صلح هستند و اگر مردم با حضور خود یک حکومت مستقل و مقتدر را شکل بدهند صلح خواهد آمد.

 

به گفته او بعضی ها روند انتخابات را تحریم کردند چون از خارجی ها پول می گیرند و این را همه گی بدانند که مردم افغانستان از تهدیدها و کشته شدن نمی ترسند و هیچ گاه آله دست دیگران نمی شوند.

 

در همین حال “عبدالصمد هوتک” آگاه مسایل سیاسی کار شناس دیگری این گفتمان در باره انتخابات ۹۸ می گوید: این دموکراسی که خارجی ها در اواخر بالایش زیاد تاکید دارند خداوند در اوایل اسلام آنرا چنین بیان می کند” و امرهم شورا بینهم” و این همان مردم سالاری است.

 

به گفته او دموکراسی غربی انتهای خوبی ندارد چون بنیاد آن دموکراسی به خوبی تشکیل نشده است و در افغانستان همه نظام ها آمدند و خواستند همان برنامه های خود را بالای مردم ما تحمیل کنند اما با سلطه و زور در افغانستان پیروز نشده اند.

 

وی افزود: در انتخابات افغانستان دو دست یکی داخلی و دیگری خارجی کار می‌کند که باعث کار های زیادی در افغانستان شده است.

 

آقای هوتک بیان گفت،۴۱ سال می شود که مردم روی امنیت را ندیده اند و در این ۴۱ سال هیچ نظام و ریاست جمهوری نتوانست امنیت مردم و کشور را تامین کند.

 

این آگاه مسایل سیاسیافزود که کشور ما به لابی گری سیاسی ضرورت دارد چون بسیاری از کشور های دیگر با چنین رویکردی توانستند وضع کشور خود را بهتر بسازند و همچنان امروزه ما به تجدید علم و حیات ضرورت داریم چون مداخلات در کشور ما زیاد است.

 

وی ادامه داد: مخالفان دولت اعلان کردند که کوشش می کنند این پروسه را ضربه زده و مانع برگزاری درست آن خواهد شدند و این ثابت می کند که دست های داخلی و خارجی در کشور ما دخالت های زیادی دارند.

 

آقای هوتک در باره صلح می گوید: صلح زمانی می آید که طرفین یعنی دولت و مخالفان آن را بپذیرند و زمانی این کار خواهد شد که دست های داخلی و خارجی به این نتیجه برسند که آمدن صلح برای آنها منفعت بار است.

 

وی ابراز داشت: امروزه چرا حکومت ملی درستی در کشور ایجاد نمی شود؟ چون کشور ما انسان های روشن فکر کم دارد و هر گاه ما یک حکومت مقتدر داشته باشیم صلح خواهد آمد.

 

به گفته او مردم ما خودشان آله فشار هستند و می توانند زمینه آوردن دموکراسی درست را فراهم کنند و با رای خود می توانیم که یک حکومت مقتدر را تشکیل بدهیم.

 

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) هر جمعه راس ساعت ۸:۳۰ صبح با موضوعات مختلف روز در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.