• تاریخ انشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 14644
  • 1,232 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حضرت زینب (س) پرچم دار نهضت امام حسین(ع) بعد از عاشورا است/ ایشان بحران پس از واقعه عاشورا را مدیریت کرد

n00151393-b

در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف عنوان شد که حضرت زینب(س) قدم به قدم قیام عاشورا را طوری مدیریت می کند که حتی دشمنان ابراز ندامت و پشیمانی می نمایید؛ حضرت زینب(س) پرچم دار قیام امام حسین(ع) بود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان دانشجویی […]

در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف عنوان شد که حضرت زینب(س) قدم به قدم قیام عاشورا را طوری مدیریت می کند که حتی دشمنان ابراز ندامت و پشیمانی می نمایید؛ حضرت زینب(س) پرچم دار قیام امام حسین(ع) بود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف به موضوع “محرم و اسارت اهل بیت(ع)” اختصاص داشت.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی، معاون مدرسه عالی ثقلین پیرامون نخستین سر فصل این گفتمان؛ “حضرت زینب(س) و مدیریت بحران” گفت: “نهضت عاشورا دو بخش دارد؛ یک بخش آن توسط امام حسین(ع) مدیریت می شود. در قرآن کریم ۸۴ مرتبه از منزلت امام یاد شده و توسط خداوند متعال تعیین می شود. بخش اول را شخصیتی رهبری می نماید که ولی خدا و معصوم بود، اما بعد از ظهر روز عاشورا، این وظیفه به دوش حضرت زینب(س) گذاشته می شود”.

 

وی افزود: “حضرت زینب(س) دختر حضرت علی(ع)، وظیفه پیام رسانی نهضت عاشورا را دارد و باید بحران را مدیریت کند؛ بحرانی که مافوق بحران های امروزی است و مستقیم دین اسلام را هدف قرار داده بود”.

 

حجت الاسلام حسینی تصریح کرد که بحران ماحول قیام عاشورا چطور دین را هدف قرار داد بود؟ بعد از شهادت امام علی(ع) معاویه در حدود ۷۰ هزار حدیث را جعل کرد تا حق را نابود کند، اما توسط حادثه عاشورا و با مدیریت حضرت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) خنثی گردید”.

 

وی اظهار داشت که پیروان مذاهب حنفی و جعفری بدانند که اگر قیام امام حسین(ع) نبود، اسلامی وجود نداشت؛ یعنی عاشورا سبب نجات دین شد و امام حسین(ع) محور دین اسلام است.

 

این عالم دینی می افزاید که دین از حضرت آدم تاکنون دو تا نشده، فقط شریعت ها فرق داشتند، اما متأسفانه در جامعه امروزی، دین یک کلمه پیش پا افتاد گردیده، وگرنه بشر بدون دین نابودشدنی است و جامعه غرب هم از دین الهی که کتابش تحریف شده، پیروی می کند.

 

معاون مدرسه ثقلین اضافه کرد، امام حسین(ع) رهبر سالم جامعه انسانی است که این جامعه را در امور اخروی و دنیوی هدایت می کند.

 

وی افزود، بحران پیرامون تحولات روز عاشورا و قیام امام حسین(ع) را بانویی مدیریت می کند که ۶ برادر و ۲ فرزند را از دست داده، با این حال هم رهبری اهل بیت(ع) را به دوش دارد؛ جان امام زمانش(امام سجاد) را از آتش خیمه ها نجات می دهد و در میدان قتل گاه بدن مطهر امام حسین(ع) را روی دست گرفته، می فرماید: خداوندا این قربانی اندک را از ما بپذیر! این جریان حتی اشک کوفیان را ریختاند.

 

این عالم دین ابراز نمود، حضرت زینب قدم به قدم طوری مدیریت می کند که حتی دشمنان ابراز ندامت و پشیمانی می نمایید؛ حضرت زینب پرچم دار قیام امام حسین(ع) بود.

 

حجت الاسلام حسینی پیرامون دومین سر فصل این گفتمان؛ “حضرت زینب و افشاگری” گفت، حضرت زینب(س) به افشاگری پیرامون یک فرد ظالم، ستم کار و غلطی می پردازد که می خواهد با نقاب اسلام، چهره دین را تخریب نماید. این بانوی بزرگوار خطی را ایجاد کرد تا مسلمانان در مقابل پیروان یزید، ادامه دهنده این خط باشند. به گفته وی، افشاگری در جایی جایز است که دفاع از مظلوم و نجات دین باشد.

 

او می گوید، حضرت زینب(س) با تدبیر اسلامی، افشاگری می کرد، چنان که وقتی اسرا داخل شهر کوفه گردیدند، تا جمع شدن مردم، حضرت زینب حرفی نزد، اما در اوج تجمع مردم، یک بار فرمود: سکوت، همه خاموش شدند و بی بی خطبه خود را ارائه نمود و مردم را بیدار کرد، چون یزید و یزیدیان خاندان پیامبر را شورشی معرفی کرده بودند.

 

وی می گوید، مطالعه خطبه های حضرت زینب(س) در شهر کوفه، در قصر ابن زیاد، در شام و کاخ یزید برای آگاهی بیشتر از هدف امام حسین و بیداری جامعه اسلامی الزامی است.

 

این عالم دین پیرامون سومین سر فصل گفتمان؛ “اسارت‌ ادامه دهنده راه شهادت” نیز گفت: بعد از ظهر عاشورا سه شخصیت به اسارت رفته، فعالیت می کنند؛ حضرت زینب، حضرت سجاد و حضرت فاطمه دختر امام حسین(س).

 

وی اضافه کرد که این سه شخصیت اهداف امام حسین (ع) را در نقاط مختلف با بیان خطبه ها برای مسلمانان رساندند، چنان که حضرت امام سجاد (ع) در شام و در نزد یزید خطبه ارائه فرمود که همه حاضرین به مظلومیت امام حسین(ع) اشک ریختنند و اسارت را تبدیل به فرصت کردند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>