• تاریخ انشار: 2 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15641
  • 1,257 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مولوی غفور حقانی، عضوی شورای اخوت اسلامی در شمال افغانستان در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با موضوع “وحدت از منظر قرآن و روایات”، حفظ وحدت را تنها راه پیروزی ملت افغانستان عنوان کرد. به گفته این عالم دینی، دشمنان اسلام خیلی تلاش کردند تا میان مردم ما […]

مولوی غفور حقانی، عضوی شورای اخوت اسلامی در شمال افغانستان در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با موضوع “وحدت از منظر قرآن و روایات”، حفظ وحدت را تنها راه پیروزی ملت افغانستان عنوان کرد. به گفته این عالم دینی، دشمنان اسلام خیلی تلاش کردند تا میان مردم ما اختلاف بیاندازند و مذاهب سنی و شیعه را از هم جدا کنند، اما با تلاش علما و آگاهی مردم موفق نشدند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مولوی حقانی ضمن با ارزش خواندن این موضوع گفتمان مرکز تبیان، گفت که خداوند متعال قرآن کریم را ناسخ همه کتاب های آسمانی قرار داد و قرآن تنها پاسخ دهنده مسائل بشری در زمین است. وی ادامه داد که قرآن برای بشر، خصوصا مسلمانان به صورت واضح می‌فرماید که دشمن شما شیطان است و باید با او دشمنی کنید، پس نیازی نیست ما خلاف قرآن برادر مسلمان خود را دشمن بدانیم.

 

مولوی حقانی با اشاره به تحولات افغانستان افزود: “در طول ۳۸ سال جهاد مردم افغانستان، دشمنان اسلام خیلی تلاش کردند تا میان مردم ما اختلاف بیاندازند و مذاهب سنی و شیعه را از هم جدا کنند، اما با تلاش علما و آگاهی مردم موفق نشدند”.

 

وی با بیان این‌که علما تنها عنصر نگه‌دارنده مردم افغانستان در این دوران بودند، می گوید که دانشمندان هندی به شکست های پی در پی انگلیس در افغانستان به نتیجه رسیده بودند که اگر انگلیس می خواهد در افغانستان داخل شود، باید علمای دینی را بیرون کند و علمای دینی، تقویت کننده غیرت دینی مردم اند.

 

این عالم دینی افزود، در زمان حکومت ترکی، نخستین جهاد در شمال افغانستان و توسط آیت الله عالمی بلخابی شروع شد و سنی و شیعه از این عالم دین پیروی کردند و جهاد نمودند.

 

وی گفت مردم بدون در نظر داشت قومیت و مذهب از یک عالم شیعه پیروی کردند و این شخصیت آن قدر که بین سنی‌ها محب دارد، شیاد بین مردم شیعه نداشته باشد.

 

حقانی می‌گوید، نسل کنونی به اجدادشان نگاه کنند و ببینند که چطور با اتحاد و همدلی زندگی کردند و با الگوگیری از آن ها، راه شان را ادامه دهند.

 

وی در اخیر تصریح کرد که حفظ وحدت، تنها راه پیروزی ملت افغانستان است.

 

از سوی دیگر، حجت الاسلام والمسلمین علی احمد حلیمی؛ مسئول مدرسه عالی ثقلین در بلخ پیرامون گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف با موضوع “وحدت از منظر قرآن و روایات” گفت، در قرآن منع اختلاف و تفرقه بیان گردیده و در آیات زیادی، وحدت مسلمانان مورد تأکید قرار گرفته است.

 

وی افزود که اگر امت مسلمان، چه شیعه و سنی، به آیه “واعتصمو” عمل نمایند، جهان اسلام به دور از تفرقه و نفاق خواهد بود.

 

حجت الاسلام حلیمی گفت: “در دوران جهاد علیه شوروی، با به خطر افتادن ماهیت اسلام، مردم افغانستان از شیعه و سنی در کنار هم ضد استکبار وقت مبارزه کردند و از همدیگر شناخت حاصل نمودند که همه مسلمان هستیم و احساس این که همه پیرو پیامبر و قرآن کریم می باشیم”.

 

او تصریح نمود که با به خطر افتادن ارزش‌های اسلامی، همه مسلمانان از سنی و شیعه احساس مسئولیت کردند و علیه یک دشمن واحد مبارزه کردند، چون همه پیرو یک پیامبر و قرآن و اهل جماعت و نماز بودند، با داشتن مشترکات، اختلافات اندک را کنار گذاشتند.

 

این عالم دینی اضافه کرد که دشمنان اسلام تلاش فراوان نمود تا میان مذاهب اسلامی به خصوص دو مذهب بزرگ شیعه و سنی اختلاف ایجاد کنند، اما با درایت علما و بیداری امت اسلامی، موفق نشدند.

 

وی خطاب به مردم گفت، توطئه های دشمن در راستای اختلاف‌اندازی میان امت اسلام جریان دارد و باید آگاهی مردم بیشتر شود، اما نقش علما بسیار مؤثر است.

 

حجت الاسلام حلیمی افزود: “اسلام دین سلم، سلامت، صمیمیت و میانه است، همه پیروان اسلام با هم برادرند و حقوقی بر همدیگر دارند، اگر کسی از مسیر اخوت، محبت، سلم، سلامت و صمیمیت با بهانه و پیروی از یک حدیث ضعیف، که شاید ساخته دشمن باشد، به تکفیر برادر مسلمان خود بپردازد، قطعا به انحراف رفته است”.

 

وی ادامه داد: “قرآن فرموده پیروان حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله، امت وسط هستند، امتی که از افراط و تفریط پرهیز می کنند، در وسط راه توحید حرکت می نمایند و مسلمانان دیگر را به هرج و زحمت نمی اندازد”.

 

حجت الاسلام حلیمی گفت که امروز بعضی از گروه ها، اعمال خلاف اسلام و انسانیت را انجام می دهند، بعد دشمنان اسلام سروصدا برپا می کنند و می گویند که اسلام یعنی انتحاری و خون ریزی.

 

وی در اخیر گفت که گروه های تندرو ساخته و پرداخته دشمنان اسلام اند تا یک جلوه تخریبی از اسلام نشان دهند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، هر هفته روز جمعه و از ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح، در سالن جلسات این دفتر برگزار می گردد.