• تاریخ انشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17878
  • 1,215 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا در تلاش ایجاد گسل‌های قومی، مذهبی و زبانی در افغانستان است/ تبیان به دنبال تقویت مبانی وحدت و بصیرت‌افزایی نسبت به اهداف دشمن در افغانستان است

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مراسم تجلیل از شهدای حمله تروریستی ۷ جدی بر این مرکز و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و هم‌چنین هفتمین سالگرد انقلاب شیعیان بحرین در شهر قم، وضعیت کنونی افغانستان را در عرصه های مختلف بحرانی خواند و تأکید کرد که کشورهای غربی و در رأس آن امریکا […]

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مراسم تجلیل از شهدای حمله تروریستی ۷ جدی بر این مرکز و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و هم‌چنین هفتمین سالگرد انقلاب شیعیان بحرین در شهر قم، وضعیت کنونی افغانستان را در عرصه های مختلف بحرانی خواند و تأکید کرد که کشورهای غربی و در رأس آن امریکا و انگلیس در تلاش اند از این وضعیت بحرانی و آشفته به نفع اهداف خود استفاده کنند. حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی خاطرنشان کرد که مرکز تبیان به دنبال تقویت مبانی وحدت در افغانستان و بصیرت‌افزایی نسبت به اهداف دشمن بوده و هدف قرار دادن این مرکز، نشانه کینه دشمن نسبت به مکتب اهل بیت(ع) است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شب گذشته(چهارشنبه ۲۵ دلو) مراسم با شکوهی از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، خبرگزاری اهل بیت(ع)، جنبش ۱۴ فوریه بحرین و دارالفقیه المقاوم(حفظ و نشر آثار آیت‌الله قاسم) به مناسبت چهلمین روز حمله تروریستی و خونین ۷ جدی/ دی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) و همچنین هفتمین سالگرد انقلاب شیعیان بحرین در حسینیه شهدای شهر قم برگزار شد.

در این نشست که با حضور آیات عظام، نمایندگان مراجع تقلید، روحانیون برجسته افغانستانی و بحرینی و همچنین فرهنگیان و مهاجرین افغانستانی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی، معاون مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، به عنوان سخنران اصلی این مراسم، پیرامون آخرین وضعیت افغانستان و چرایی حمله تروریستی بر مرکز تبیان در کابل سخن گفت.

IMG_3906

وضعیت کنونی افغانستان آشفته و بحرانی است/ امریکا در تلاش است گسل‌های قومی، مذهبی و زبانی را در افغانستان ایجاد کند

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی با بیان این که چند دهه جنگ‌های فرسایشی و خانمان‌سوزی به افغانستان و جامعه آن تحمیل شده، وضعیت کنونی کشور را در عرصه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، آشفته و بحرانی خواند.

به گفته وی، در چنین شرایطی، کشورهای غربی و در رأس آن امریکا و انگلیس در تلاش اند از این وضعیت بحرانی و آشفته به نفع اهداف خود استفاده کنند و در  این جهت با طرح‌ها، دسیسه‌ها، خباثت‌ها و نیرنگ‌های مختلف به میدان آمده و از ابعاد مختلف به طور برنامه‌ریزی شده، روی جامعه افغانستان کار می‌کنند.

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به تهاجم گسترده فرهنگی از طریق رسانه‌های وابسته و هم‌سو با کشورهای غربی و هم‌چنین شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از عرصه‌های مهم کار کشورهای غربی روی جامعه افغانستان نام برد و خاطرنشان کرد: “تلاش می‌کنند یک سیطره کامل فرهنگی را در جامعه ما به وجود بیاورند از این طریق، زمینه یک استعمار گسترده را در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم نمایند”.

در بعد دیگر، وی در مورد برنامه‌های کشورهای غربی در مورد دانشگاه‌ها و نهادهای علمی کشور گفت: کشورهای غربی در مراکز علمی و دانشگاهی و در رابطه با جوانان تحصیل کرده، از راه‌های مختلف برای اعمال برنامه‌های خود تلاش می‌کنند و ما شاهد هستیم که افکار و اندیشه‌های لائیک، سکولار، فمنیستی و… به صورت مرموز و با چراغ خاموش به سرعت در حال توسعه است.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی افزود که کشورهای غربی از این طریق تلاش می‌کنند تا جوانان تحصیل‌کرده را تحت تأثیر این افکار قرار داده و بین آن‌ها با عقاید دینی و روحانیت  فاصله ایجاد کنند و نسل نو را از مساجد و حسینیه‌ها دور نمایند. وی تصریح کرد که برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه دقیق است و دشمن در تلاش است جامعه ما را از درون متلاشی کند.

وی در ادامه به فعالیت‌های خباثت‌آمیز کشورهای غربی برای ترویج مسیحیت تحریف شده اروپا در جای جای افغانستان با پشتوانه‌های مالی فراوان اشاره کرد و گفت: “تلاش می‌کنند دین مسیحیت تحریف شده را به عنوان یک آئین نجات‌بخش برای جوانان ما معرفی کنند. آن‌ها می‌خواهند از راه‌های مختلف نشان بدهند که اسلام چیزی غیر از خشونت ندارد و جوانان از اسلام بگریزند و به مسیحیت بگرایند. این فعالیت برای آینده کشور و جوانان بسیار خطرناک است”.

این فعال فرهنگی اجتماعی پیرامون روی دیگر فعالیت‌ها و تلاش‌های کشورهای غربی خاطرنشان کرد: در مقابل، شاهد توسعه افکار و اندیشه‌های افراطی و تکفیری به صورت سازمان‌یافته در افغانستان هستیم که در حال توسعه و پخش و نشر است. افکار تکفیری خاصی به نام شیعه و سنی در حال گسترش است و مسئولیت علما و حوزه‌های علمیه را در برابر آینده افغانستان، سخت و دشوار کرده است.

وی در ادامه با بررسی وضعیت امنیتی افغانستان و حضور بیش از ۱۶ ساله امریکا در کشور، تصریح کرد که با وجود امضای پیمان همکاری‌های استراتژیک و هم‌چنین پیمان امنیتی توسط افغانستان با امریکا، روز به روز شاهد توسعه دامنه ناامنی‌ها هستیم و در سایه حضور امریکا در کشور، حملات تروریستی و سازمان‌یافته انتحاری توسعه می‌یابد.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین هاشمی، با حضور امریکا در افغانستان، نه تنها مشکلی از مشکلات  افغانستان حل نشده و گروه‌های تروریستی نابود نشده‌اند که گروه‌های جدید تروریستی در کشور اعلام حضور می‌کنند و فعالیت‌های خود را توسعه می‌بخشند.

وی خاطرنشان کرد که حتی اگر از دید کارشناسانی که نگاه مثبتی به حضور امریکا دارند، بنگریم و بگوییم که امریکا گروه‌های تروریستی را ایجاد و حضور آن‌ها را تقویت نمی‌کند، بر اساس این دید، امریکا فعالیت گروه‌های تروریستی را در افغانستان مدیریت می‌کند.

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افشاگری‌های خود پیرامون اهداف امریکا در افغانستان گفت: “امریکا در تلاش است گسل‌ها و شکاف‌های قومی، مذهبی و زبانی را در افغانستان ایجاد کند تا آن‌که زلزله‌های مداوم امنیتی در کشور به وقوع بپیوندد و این مسأله زمینه‌ساز حضور دائمی امریکا در افغانستان باشد”.

IMG_3934

چرا مرکز تبیان مورد حملات رسانه‌ای و تروریستی قرار گرفت؟! تبیان به دنبال تقویت مبانی وحدت و بصیرت‌افزایی نسبت به اهداف دشمن بود

در چنین شرایط بحرانی و پیچیده افغانستان، حجت الاسلام والمسلمین هاشمی تصریح کرد که مرکز تبیان بر مبنای اندیشه‌های الهی و معارف مکتب اهل بیت(ع) و با التزام عملی به ولایت فقیه، به طور رسمی در بیش از ۱۵ ولایت فعالیت‌های مستمر فرهنگی و اجتماعی دارد و در صحنه حاضر است.

وی خاطرنشان کرد: “مرکز تبیان در قدم  اول به دنبال تقویت مبانی وحدت در افغانستان و تقریب بین مذاهب اسلامی بوده و گام‌های خوبی در این زمینه برداشته که در رسانه‌ها بازتاب یافته است. در جلسات مختلف از علمای طراز اول اهل سنت استفاده شده و جهت تحکیم وحدت در نقاط مختلف گام برداشته و برمی‌دارد”

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بعد دیگر فعالیت‌های این مرکز در افغانستان را “بصیرت‌افزایی” در مورد اهداف و برنامه‌های دشمنان در جامعه از طریق برپایی سمینارها، جلسات و گفتمان‌های علمی و پژوهشی خواند و تأکید کرد که در این رابطه نیز مرکز تبیان به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده است.

با توجه به این برنامه‌ها، وی خاطرنشان کرد که مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان همواره مورد هجموم رسانه‌های مغرض و هم‌سو با دشمن قرار داشته است. هم‌چنین دشمن از طریق شبکه‌های مختلف اجتماعی تلاش می‌کند که افکار عمومی را نسبت به فعالیت‌های مرکز تبیان منحرف نماید.

این عالم برجسته دینی در کنار مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، به فعالیت‌های خبرگزاری صدای افغان(آوا) دوشادوش مرکز تبیان اشاره کرد و گفت که خبرگزاری آوا عمل‌کرد وسیع و گسترده‌ رسانه‌ای بر اساس مبانی مکتب فکری اهل بیت(ع) داشته و همواره سعی کرده با استفاده از اساتید حوزه و دانشگاه، در برابر اندیشه‌های تکفیری گام‌های استواری بردارد.

وی خاطرنشان کرد که علاوه بر فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی دشمن در برابر مجموعه مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان، از مدتی به این‌سو دشمن حملات سازمان‌یافته تروریستی را نیز علیه این مجموعه به راه انداخته و انجام داده است.

معاون مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت که پس از حمله نارنجکی دو سال پیش دشمن به دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات که خسارات جدی را برجای گذاشت، دشمن در ۷ جدی سال جاری، دفتر مرکزی تبیان در کابل و خبرگزاری صدای افغان(آوا) و یک نشست گفتمانی علمی و پژوهشی با حضور دانشجویان و طلاب و اساتید حوزه و دانشگاه را هدف سه حمله تروریستی پی هم قرار دارد که در نتیجه ۵۲ تن از عناصر فعال و کادرهای نخبه تبیان به شهادت رسیده و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند.

وی خاطرنشان کرد که همه این تحولات علیه مجموعه‌ای که کار فکری و فرهنگی می‌کند، نشانه کینه دشمن نسبت به مکتب اهل بیت(ع) است.

 

شهادت ملت و جامعه افغانستان را آگاه‌تر خواهد کرد

اما حجت الاسلام والمسلمین هاشمی خطاب به دشمنان تأکید کرد که نتیجه این اقدامات ننگین و سخیف آن‌ها، نتیجه بالعکس خواهد بود و قطعا به آن منافعی که در افغانستان انتظار دارند، دست نخواهند یافت.

وی تصریح کرد که شهادت ملت و جامعه افغانستان را آگاه‌تر خواهد کرد؛ عزم‌شان را راسخ‌تر خواهد نمود و پایه‌‌های ودت در جامعه محکم‌تر خواهد شد.

این فعال اجتماعی و فرهنگی ادامه داد که نمونه‌های آگاه‌تر و جدی‌تر شدن جامعه را پس از حملات تروریستی و شهادت چهره‌های مختلف را در صحبت با خانواده‌های شهدا به عیان دیده  و شنیدیم. وقتی با خانواده‌های شهدا صحبت می‌کردیم، به عنوان با خانواده‌ای که دو فرزندش را در حمله تروریستی بر مرکز تبیان شهید داده، یا خانواده‌ای که یک شهید و یک زخمی داده، صحبت‌های آن‌ها و عزم و اراده‌شان به ما روحیه می‌داد. این خانواده‌ها می‌گویند که افتخار می‌کنند جوانان‌شان جان خود را در مسیر مکتب اسلام و معارف اهل بیت(ع) از دست داده و ایشان را نزد خداوند، حضرت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)، سرخ‌روی نمودند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که خداوند این توفیق را به همه بدهد که بتوانیم در مسیر اهداف شهدا، به وظایف و رسالتی که داریم  و به دوش ماست، عمل کنیم و فردای قیامت، مدیون خون شهدا نباشیم.